כחלון, בטל את הוותמ"ל

אין כל צורך בקידום תכנון באמצעות הוותמ"ל, מפני שחוק התכנון והבנייה מעמיד כלים רבים לקידום תוכניות בניין עיר באמצעות ועדות מקומיות ומחזויות

מארק שיפמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר, משה כחלון, חותם על הסכם גג בעפולה
שר האוצר, משה כחלון, חותם על הסכם גג בעפולהצילום: גיל אליהו

בקרוב צפוי שר האוצר, משה כחלון, לחתום על הארכת צו הוראת שעה המעגן את פעילות הוותמ"ל (ועדות תכנון ובנייה במתחמים מועדפים לדיור), לאחר שביולי 2014 אישרה הכנסת את חוק הוותמ"ל. כחלון אף מקדם תיקון לחוק, הצפוי להרחיב באופן ניכר את סמכויות הוותמ"ל, למרות התנגדויות מצד גופים ואנשי מקצוע בשוק הנדל"ן.

התיקון לחוק יאפשר לוותמ"ל לדון גם בתוכניות פינוי־בינוי ובתוכניות על קרקע פרטית (כשהקרקע בבעלות של יותר מ–50 בעלים וחלקו של כל בעלים פחות מ–15%). זה מסלול מהיר העוקף את הוועדות המחוזיות והמקומיות ומעניק לוותמ"ל את שיקול הדעת להכריע בסוגיות תכנוניות כבדות משקל. תוצאות החלטותיה ילוו את תושבי ישראל שנים רבות.

חברי הוותמ"ל הם נציגי משרדי הממשלה השונים. תפקידם הוא להאיץ את הליכי התכנון ולספק תוצאות ונתונים שיוכיחו כי הממשלה, ובעיקר השר כחלון, פועלים להגדלת היצע הדירות ולהורדת המחירים. אלא שרצונו העז של שר האוצר לזרז תהליכים עשוי להיות אסון. התרבות הישראלית אולי הפכה את קיצור הדרך לשיטת עבודה, אבל כשזה נוגע לתכנון המדינה לשנים הבאות, אסור לתת לדבר לקרות.

למעשה, אין כל צורך בקידום תכנון באמצעות הוותמ"ל. חוק התכנון והבנייה מעמיד כלים רבים לקידום תוכניות בניין עיר ואף קובע לוחות זמנים — אלא שהמציאות מלמדת שוועדות התכנון מתקשות לעמוד בלוחות הזמנים. במקום לחפש קיצורי דרך, מוטב לתמוך בוועדות המקומיות באמצעות תקציבים וכוח אדם מתאים. חוק התכנון והבנייה מתמרץ את הוועדות המקומיות היעילות — ואף שולל סמכויות מהוועדות שאינן יעילות (בדרך של העברת סמכויות לוועדה המחוזית).

חוק התכנון והבנייה, המלווה אותנו מ–1965, עבר ועובר תיקונים מעת לעת. התיקון הגדול האחרון (תיקון 101) חיזק את הוועדות המקומיות, והוסיף להן סמכויות שהיו עד כה נחלת הוועדות המחוזיות. מתן סמכויות לוותמ"ל לפעול בתחומי התכנון של הוועדות המקומיות והמחוזיות הוא פעולה הנוגדת את התיקון הזה. הענקת הסמכויות לוותמ"ל אמנם עשויה להניב תוצאות מהירות — אבל התוצאות האלה עשויות להתברר כפזיזות, והנזקים ילוו אותנו שנים רבות.

הפתרון הנכון והראוי הוא להקים ועדה ממשלתית שתבדוק את תפקודן של הוועדות המקומיות והמחוזיות, ותעניק להן תמריצים בהתאם לתפקודן. הוועדה צריכה להיות מורכבת מצוות מקצועי המתמחה בתכנון ערים — ולא מנציגים של משרדי הממשלה השונים. ועדות מקומית יעילות העומדות בדרישות החוק ובלוחות הזמנים ייהנו מתמריצים כספיים, שיממנו ישירות את הכנת התוכניות, את אנשי המקצוע הדרושים לכך ואת החוקר שישמע את ההתנגדויות השונות לתוכנית, בפרק זמן קצר ככל האפשר. כך תושג המטרה שלה כיוונו בחוק הוותמ"ל — בתיאום מלא עם ועדות התכנון הקיימות. הרמוניה תכנונית עדיפה על שיטת ההנחתה הממשלתית מלמעלה.

הכותב הוא שותף במשרד עורכי הדין שיפמן ספיר שטורם ושות', המתמחה בדיני מקרקעין, התחדשות עירונית ומשפט מסחרי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker