התארכות תוחלת החיים היא הזדמנות - לא נטל

בני 60 ב–2017 אינם דומים לדורות שקדמו להם ■ כולם רוצים לעבוד מכיוון שלפניהם עוד 20 שנות חיים לפחות

יצחק בריק
יצחק בריק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יריד תעסוקה לבני 60 ויותר בתל אביב
יריד תעסוקה לבני 60 ויותר בתל אביבצילום: עופר וקנין

באחרונה התקיים בגני התערוכה יריד מיוחד לאזרחים ותיקים בארגון המשרד לשוויון חברתי, עמותת והדרת ועמותת מטב. היריד התמקד בחזרה לשוק העבודה, ואסף לתוכו את כל אלה שנפלטו ממעגל התעסוקה בעל כורחם בשל חקיקה שרירותית וארכאית, שלפיה בהגיעם לגיל 67, נשים וגברים נאלצים לעזוב את עבודתם והמעסיקים יכולים לפטרם ללא כל סיבה אחרת.

כמי שמלווה את תחום הזקנה שנים רבות וער לתהפוכות המתרחשות בו, הופתעתי למראה אלפי המבוגרים שנכחו ביריד. בכל אחד מהדוכנים התגודדו עשרות וביקשו ליצור קשר עם מעסיקים פוטנציאליים; היו כאלה שביקשו חצי משרה, רבע משרה ואפילו כאלה שהסתפקו בכמה שעות בחודש. המשותף בין כולם היתה הכמיהה לחברות ולארגונים, גדולים כקטנים, שיתייחסו אליהם כאל בני אדם בעלי יכולות וכישורים, ולא יראו לנגד עיניהם רק את גילם. התורים הארוכים הוכיחו יותר מכל כי לא ניתן עוד למנוע מאנשים לעבוד רק מפאת גילם, ויש לתת להם מענה הגון ומוסרי.

מנתונים שפירסמה באחרונה עמותת והדרת עולה כי 70% מדורשי העבודה בני 60 ויותר נאלצים לחפש עבודה מטעמים כלכליים. במקרים רבים, מדובר בכאלה שבשל קצבת הזיקנה הנמוכה או בגלל היעדר פנסיה, אינם יכולים למלא אחר כל הצרכים של גילם, ופעמים רבות הנטל הכלכלי נופל על בני המשפחה.

אין ספק כי העלאת קצבת הזקנה והבטחת פנסיה לכל עובד — נושאים הנדונים בימים אלה בוועדות הכנסת — יתמכו במבוגרים וימנעו מהם להגיע לעוני. אך על המדינה לאפשר להם לא רק לחיות בכבוד, אלא גם להתפרנס בכוחות עצמם — ולא לשלול את זכותם לכך. שכן מלבד ההיבט הכלכלי, 30% מהנשאלים ענו כי הם ממשיכים לעבוד מסיבות מגוונות, כמו רצון להרגיש שייך ולתרום לסביבה.

למרות הדרישה הרבה מצד ציבור המבוגרים, אין כיום מספיק מעסיקים שמוכנים להעסיק בני 60 ויותר. יש דעות קדומות המונעות זאת, אך מדובר בטענות מופרכות, שכן רוב העובדים כיום אינם נדרשים להפעיל כוח בעבודתם. ואולם גם אם היו מעסיקים הרוצים לפתוח את דלתותיהם לציבור המבוגר, חסמים ביורוקרטיים הם אלה שמונעים זאת מהם.

האגודה הישראלית לגרונטולוגיה מברכת את המשרד לשוויון חברתי, עמותת מטב ועמותת והדרת על הפעילות העיקשת להעלאת המודעות לתעסוקה אחרי גיל פרישה, וקוראת לארגונים ליזום וליצור מרחבי עבודה מתאימים לכל גיל ונטולי סטיגמות של גילנות.

חבל שמדינת ישראל רואה את התארכות תוחלת החיים כנטל, ועליה לעשות הכל כדי להפוך זאת להזדמנות. כיום כבר אין כל ספק כי בני 60 ויותר שחיים בישראל של 2017 אינם דומים לבני הדורות שקדמו להם. הם מעוניינים לעבוד מטעמים שונים, אך כולם מעוניינים לעשות זאת בשל העובדה שלפניהם לפחות עוד 20 שנות חיים.

מדינת ישראל חייבת לשנות את החקיקה ולאפשר למי שרוצה ויכול להמשיך לעבוד, וקל וחומר שעליה לעודד מעסיקים לאפשר תעסוקה של מבוגרים. הרווח יגיע לשני הצדדים, וכלכלת ישראל תשגשג ותהיה דוגמה ומופת לשאר מדינות העולם, המתמודדות גם הן עם האתגר של הזדקנות האוכלוסייה.

הכותב הוא יו"ר האגודה הישראלית לגרונטולוגיה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker