היזהרו עם"Winter is coming"

בעבר כבר נפסק בבתי המשפט בישראל כי משפטים שגורים, ובמיוחד משירים מוכרים, יכולים לעלות לכדי יצירה המוגנת לפי חוק זכות יוצרים

ליאור חריש
ליאור חריש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משחקי הכס
משחקי הכסצילום: /אי־פי

החורף מגיע ועמו מסעות הפרסום של חברות המבקשות להציע לציבור את הקולקציות החורפיות, בעיקר בתחום האופנה. משרדי הפרסום מתחרים ביניהם על הפרסומות היצירתיות לקראת עונת החורף, שימשכו יותר מהאחרות את תשומת לבנו. בלהט הקרב נראה כי כמה ממשרדי הפרסום החליטו להעיר את המתים. אחרת אי־אפשר להסביר את השימוש בפרסומות במשפט השגור "Winter is coming" (החורף מגיע), שלקוח מסדרת הטלוויזיה "משחקי הכס".

למי שאינו מעורה או מכיר (חטא כשלעצמו), מדובר במשפט המזוהה יותר מכל משפט אחר עם סדרת הטלוויזיה הפופולרית בעולם, שהפיקה רשת הכבלים האמריקאית HBO. אפשר להשוות אותו למשפטים אלמותיים אחרים מסרטים, כמו "May the force be with you" (יהיה הכוח עמך) המזוהה עם "מלחמת הכוכבים" של ג'ורג' לוקאס, או "If you want to shoot, shoot — don't talk" מהמערבון הקלאסי "הטוב, הרע והמכוער".

משפטים כאלה הם בבחינת קניין רוחני של בעלי הזכויות בתוכניות, בסרטים או ביצירות אחרות, כמו שירים או ספרים. שימוש בהם לצורכי פרסומת או לצרכים מסחריים אחרים ללא רשות עלול להיחשב הפרה של זכות יוצרים.

בעבר כבר נפסק בבתי המשפט בישראל כי משפטים שגורים, ובמיוחד משירים מוכרים, יכולים לעלות לכדי יצירה המוגנת לפי חוק זכות יוצרים, ושימוש מסחרי בלא הרשאה או תוך עיוות הביטוי המקורי, הוא הפרה של זכות זו. כך נקבע, למשל, ביחס לביטויים "דוד הכי טוב", "הופה הולה הולה הופה" ו"אין סוסים שמדברים עברית".

אין ספק שהביטוי "Winter is coming" הוא מקורי וייחודי, לא נעשה בו שימוש קודם לכן, ותהילתו באה מ"משחקי הכס". ביטוי כזה, שיש לו פוטנציאל מסחרי עצום, בהחלט עשוי להיחשב יצירה מוגנת לפי דיני זכויות היוצרים.

יתרה מכך, HBO רשמה את הביטוי הזה כסימן מסחרי (trademark) בארה"ב ב–2016, ויש להניח כי רישומו יוחל ברחבי העולם. הסימן נרשם בין השאר בכל הקשור לאופנה והלבשה, וכן במכירה דרך האינטרנט.

שימוש בביטוי הזה בפרסומת בישראל, קל וחומר בתחום ההלבשה או האופנה, עשוי לחשוף את המפרסמים לא רק לתביעה בגין הפרת זכויות יוצרים — אלא גם לתביעה בעילה של הפרת סימן מסחר רשום. אפילו אם לא נרשם בישראל, ייתכן כי תקום עילת תביעה נגד המפרסמים בגין גניבת עין (ניצול שמו של בעל מוצר או שירות, על ידי הטעיית הציבור לסבור שהמוצר או השירות שייכים לאחר), עשיית עושר ולא במשפט או דילול מוניטין.

למי שחושבים כי מדובר בזוטי דברים (הגנה העומדת לנתבע בהתאם לפקודת הנזיקין), או בשפת העם "שטויות" — כדאי לדעת כי בדצמבר 2016 נשלחה התראה מטעם HBO לילדה בת 13 מבריטניה, הסובלת מאוטיזם, שהשתמשה בביטוי ביצירה שהגישה לתחרות אמנותית ופורסמה באתר אינטרנט העוסק במכירת מוצרים ברשת. בשל האיום בתביעה הוסרה היצירה מאתר האינטרנט על ידי בעלי האתר.

החורף בהחלט מגיע. בכך אין ספק. ואולם מי שמתכוון לקחת סיכון ולהתמודד עם הסכנות שיביא עמו — מוטב שיצטייד בעורך דין טוב, או בזכוכית דרקון (האמצעי היחיד המסוגל לעצור את המתים המהלכים בסדרה).

הכותב הוא עורך דין המתמחה בדיני תקשורת

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker