הפיקוח על הרגולטורים חייב להתהדק

מרבית אנשי הציבור סבורים שיש בישראל עודף רגולציה, ביורוקרטיה ומשפיטזציה - שפוגעים בתחרותיות שלה

עובד יחזקאל
עובד יחזקאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שביתה בנמל חיפה
שביתה בנמל חיפה. האטרקטיביות העסקית של ישראל מירדרדתצילום: רמי שלוש

את בעיית הרגולציה בישראל היטיב להגדיר וילבר רוס, שר המסחר של ארה"ב, כשטען בנוגע למדינתו כי "אין שום הוכחה לכך שיותר רגולציה עושה דברים טובים יותר. הענף המוסדר ביותר בארה"ב הוא הבנקאות המסחרית, וזה לא הציל את המוסדות האלה מהחלטות איומות".

במדד עשיית העסקים שפירסם באחרונה הבנק העולמי מדורגת ישראל במקום 54 הלא מחמיא מתוך 190 מדינות. ישראל הידרדרה למקום זה לאחר שלפני עשור כיכבה בעשיריה השנייה במדד, הנחשב למוביל בעולם במדידת תחרותיות המשק ונוחות עשיית העסקים בו.

אמנם ישראל מתאפיינת בעשור האחרון בשיעור צמיחה מהגבוהים בקרב מדינות OECD, אך נראה כי הנתון הושג למרות עודף הרגולציה והביורוקרטיה שמעכבות את התקדמות המשק.

כבר שנים שהמגזר העסקי מתלונן כי עודף רגולציה חונק ומדכא את הפעילות הכלכלית. לעומתם, עומדים המצדדים בשיטה הנוכחית שמשוכנעים בנחיצותה של רגולציה קשוחה כדי להגן על הצרכנים וליצור כללים הוגנים וברורים יותר להתפתחות המשק.

רבים וטובים, ואני בתוכם, סבורים כי חשוב לקדם רגולציה שקולה ומידתית שמביאה בחשבון את עלות הרגולציה מול תועלתה. וכן, גם אני מודע לכך שיש לספוג את העלות הכרוכה בהטמעת דרישות ושינויים ברגולציה הקיימת.

עם זאת, מרבית אנשי הציבור, וראש הממשלה בנימין נתניהו בתוכם, סבורים כי בישראל יש עודף רגולציה, עודף ביורוקרטיה ועודף משפטיזציה. השילוב בין שלושתם גורם לישראל להיות פחות ופחות תחרותית ופחות אטרקטיבית לעסקים. רגולציה כפי שקיימת במשק — כזו שמתערבת יתר על המידה, קושרת את ידי הגוף המפוקח ופוגעת בו מקצועית — מובילה לעליית מחירים של מוצרים ושירותים, ואינה נושאת באחריות לפעילותה.ההתנפלות על החברות הציבוריות משתקת את פעילותן. מנהלים חוששים מכל מהלך ופונים לאישור היועץ המשפטי בכל צעד. התוצאה היא שבמקום להתמקד בקידום החברה ובהשאת רווחיה, המנהלים מוסטים שוב ושוב להתמודדות עם עודף הרגולציה.

אין זה סוד כי ישראל מפגרת אחרי המדינות המפותחות גם ביעילות של שוק העבודה, ביעילותו של שוק המוצרים ובאיכות ההשכלה הגבוהה, התשתיות והממשל.

כדי לחולל את השינוי המיוחל ולהוביל לפתרון של אחת הבעיות הדוחקות ביותר במשק הישראלי, נדרשים שני אפיקי פעולה מרכזיים: האחד, "קרב שוחות" סיזיפי ועמוק עם קואליציה רחבה המורכבת מנציגי הממשלה והארגונים הכלכליים, לטובת טיפול שורש בעודף הרגולציה הממשלתית.

השני, פיקוח ושקיפות מלאה של עבודת הרגולטורים. אם אלה יתרשלו, יחרגו מסמכותם או יפעלו משיקולים בלתי־ענייניים שיש בהם כדי לפגוע במשק — ניתן יהיה להעמידם לביקורת מקצועית ושיפוטית בזמן אמת. בלי שיפור משמעותי בתחום זה, נמשיך כנראה להידרדר ביחס למדינות האחרות.

הכותב היה מזכיר הממשלה ב–2007–2009

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker