חשודים מורשעים עד שתוכח חפותם

הפרקליטות מעורבת כיום עד צוואר בחקירות המשטרה, והפסיקה להיות גורם מבקר כפי שהיתה בעבר

מאור ברדיצ'בסקי
מאור ברדיצ'בסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: תומר אפלבאום

יותר ויותר אנשים מובלים לחדרי החקירות בלהב 433 ורשויות אכיפה אחרות. אדם קם בבוקר חף מפשע, שומע דפיקות על דלת דירתו, ובערב כבר יושב בבית האסורים או משוחרר לביתו עם צו עיכוב יציאה מהארץ ועוד שלל תנאים מגבילים. בד בבד, כחלק ממדיניות האכיפה הכלכלית המשולבת שפשתה במחוזותינו, מוקפאים חשבונות הבנק, נתפסים כלי הרכב של משפחתו ומוטלים עיקולים על דירותיו (אולי באמת עדיף שיישב בכלא ויירגע קצת).

רגע — האם האדם הורשע בדין? לא. הוא נחקר יום אחד בלבד, אך די בכך שלדברי המשטרה קיימים חשדות כבדי משקל כדי להחריב את עולמו ולהציבו בעולם קפקאי. דו"ח חסוי מועבר לעיון השופט, והאיש נותר במערומיו, בלי זכויות יסוד, בלי כבוד, בלי קניין ובלי חירות. לשם המחשה, אם בעבר צווים להגבלת חופש העיסוק נתפשו כתנאי ערובה דרסטי, קיצוני ולא מידתי שיינתן רק במקרים חריגים ביותר בקפידה ובמשורה, בפרשות האחרונות שנחקרו, משראתה המדינה שהסכר נפרץ, מורחקים חשודים בזה אחר זה ממקומות העבודה שלהם, בין אם הדבר נעשה מתוך חשד ממשי לשיבוש הליכים ובין אם מדובר בחשד ערטילאי וסתמי ללא כל אינדיקציה קונקרטית ועכשווית.

כך גם באשר לחשש ההימלטות מהדין שמועלה בפי נציגי המדינה, משל עסקינן בעניין של מה בכך — לכל נאשם כמדומה רצון לברוח מהמדינה, להימצא במרדף תמידי מפני רשויות אכיפת החוק, נתון להסגרה וללא אפשרות לחזור לישראל.

החשש מועלה על ידי המשטרה אף אם משפחתו של המשיב וכל עולמו נטועים היטב בישראל, ואף אם אין בידי המשטרה כל אינדיקציה ממשית לחשש אמיתי להימלטותו של החשוד. כך נפגעות זכויות היסוד של החשודים. צווים דרקוניים ניתנים כדבר שבשגרה לנוכח העונש שצפוי לחשוד אם אכן יורשע בסוף ההליך. חזקת החפות? תשכחו מהמונח הזה.

בתקשורת האיש הורשע. במשטרה האיש הורשע. הפרקליטות מלווה כיום את מרבית תיקי החקירה, וכבר מעורבת עד צוואר בשלב החקירה, והיא גם הרשיעה והפסיקה להיות גורם מבקר כפי שהיה בעבר. נשאר אפוא רק בית המשפט, שבשלב זה ניזון מנציג המדינה בלבד ומדו"חות חסויים המובאים לעיונו, כשמצד אחד חשוד טרוט עיניים ומבולבל שחוקרים הטיחו בו שהוא שקרן, עבריין, שפל נפש ורע במיוחד, ומצד שני ניצב נציג המדינה שטוען בלהט לחקירה מורכבת, רגישה ומסועפת, וכמובן לאינטרס הציבור שמונח על כף המאזניים.

מה נעדיף — זכות אמורפית של חשוד עוד יותר אמורפי, או את אינטרס הציבור שהושחת כביכול עד דק? התשובה ברורה.

חזקת החפות? תחשבו שוב.

הכותב הוא ראש תחום שוק ההון פלילי במשרד תדמור לוי, ועבד בעבר במחלקת ניירות ערך בפרקליטות מיסוי וכלכלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker