החוק להגבלת המבצעים יפגע בצרכן

ניתן לקבוע שלצד מוצר במבצע יוצב שלט עם המחיר הנמוך ביותר שבו הוא נמכר בשבועיים האחרונים, ומשך המבצע

 קרן חן סופר
קרן חן סופר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבצעי סוף עונה בקסטרו
סניף קסטרו בקניון עזריאלי. הצעת החוק רק תכביד את הרגולציהצילום: תומר אפלבאום

משרד הכלכלה מקדם באחרונה הצעת חוק לתיקון חוק הגנת הצרכן, הידועה לציבור בשם "חוק המבצעים" ואמורה לטפל בהורדות מחירים, הוזלות ומבצעים הנערכים במגזר הקמעוני. ההצעה שואפת להשיב את אמון הצרכנים באמיתות המבצעים ולמנוע את זילות המלה "מבצע", שכן הצרכן אינו יודע אם המבצע אמיתי, או שמא ההנחה נגזרת, למשל, ממחירים שהועלו יום קודם.

בהתרשמות ראשונה נראה כי הצעת החוק טובה, אבל מבט מקיף יותר מגלה כי היא לא תגן על הצרכן. מטרות ההצעה בנות השגה בקלות — באמצעות דרישה פשוטה של שקיפות.

ההצעה שהוגשה כלל אינה עוסקת בשקיפות, אבל יוצרת התערבות בוטה בשיקולי הניהול של העסקים. ההצעה מחייבת כל עוסק לקבע מחיר רגיל למשך מ–30 יום לפחות לפני תחילת המבצע (אם המחיר ירד בתקופה זו, עליו לקבע את המחיר הנמוך כמחיר הייחוס למבצע); היא מגבילה כל עוסק להחזיק במבצע 45 יום לכל היותר, ומחייבת בחינה שנתית שלפיה משך הזמן שבו נמכר מוצר במחיר מבצע לא יהיה ארוך מהזמן שבו נמכר במחיר רגיל.

פרקי זמן בלתי סבירים אלה מגבילים את יכולתם של העוסקים להתנהל ולהגיב לדינמיות של השוק ולהתפתחויות גלובליות. למשל, לא יוכלו עוסקים למשוך לקוחות ולצאת במבצע לקראת חג כלשהו, רק משום שלא החזיקו ב"מחיר הרגיל" 30 יום קודם לכן. גם מי שנקלע לקשיים ומבקש לשפר את תזרים המזומנים משולל יכולת וחירות לקבוע הורדת מחירים גורפת ל–60 יום. ברור כי בשני מקרים אלה הצרכן היה יוצא נשכר מהורדת המחירים.

ההצעה היא דוגמה להכבדה הקשה שגורמת הרגולציה על העוסקים. זוהי דוגמה בוטה לכך שבמקום להפחית רגולציה כמתחייב מהחלטת הממשלה 2118, משרד ממשלתי מציע הצעה שיש בה התערבות ישירה ומכבידה באופן ניהול העסק.

ניתן היה לקבוע, למשל, כי עם הכרזת מבצע, ולצד שלט, נדרשים העוסקים לפרסם את המחיר הנמוך ביותר שבו נמכר המוצר ב–14 הימים האחרונים וכן כמה זמן עתיד להימשך המבצע. במקרה כזה יכול היה צרכן סביר להבין אם מדובר בהנחה ממשית ואם יש דחיפות ברכישה מיידית.

הצעת החוק בנוסח הקיים תפגע ללא צורך במגזר העסקי, ובפרט בענפים כמו ענף המזון, שנדרש לגמישות בחיסול מלאי באופן מיידי בשל טריות המוצרים ומגבלת התוקף שלהם; ענף התקשורת, הכפוף ממילא לרגולציה ייחודית שעוסקת גם במבצעים; ענף התיירות, שנדרש לדינמיות רבה וחשוף לשינויים גלובליים; שוק כלי הרכב המשומשים, שממילא אין לו מחיר ייחוס ולכל רכב נקבע מחיר ייחודי בהתאם לנתוניו; ומבצעים מצד יבואנים, שאין ביכולתם לפקח על מדיניות המחירים של העוסקים.

הטלת חובות כה מכבידות יגרמו לכך שהעוסקים יחששו להפר את החוק ולהיחשף לעיצומים כספיים, ולכן יימנעו ממבצעים — דבר שיפגע בצרכן. זו הצעה שתרומתה היחידה לצרכן תהיה הגברת יוקר המחיה, בניגוד למאמצי הממשלה להיאבק בתופעה זו, ובסופו של דבר כולנו נשלם יותר גם על מוצרי צריכה בסיסיים.

הכותבת היא יועצת משפטית באיגוד לשכות המסחר

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker