להגביל התחרות בין קופות החולים - זירת הדעות - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

להגביל התחרות בין קופות החולים

דפוסי התחרות כיום לא רק שאינם משפרים את השירות ושביעות הרצון של המבוטחים, אלא גורמים לבזבוז משאבים יקרים

מעבדה של שירותי בריאות כללית בתל אביב
מוטי מילרוד

עידוד התחרות בין קופות החולים נתפש כאחד העקרונות החשובים של חוק ביטוח בריאות — ונועד להבטיח שיפור באיכות המערכת ואת יעילותה. בכללים שנקבעו בחוק ניתן חופש בחירה מוחלט למבוטח בבחירת קופה, וחלוקת המקורות הכספיים לקופות החולים התבססה בעיקר על מספר המבוטחים ועל גילם. מטרת השילוב של שני עקרונות אלה היא להבטיח תחרות, שנועדה לשפר את איכות השירותים הניתנים למבוטחים, תוך צמצום כשלי השוק בענף ביטוח הבריאות, שביטויו המרכזי בעבר היה סינון מבוטחים.

עם כניסתו לתוקף של חוק ביטוח בריאות ממלכתי התחילו הקופות במאמצי שיווק רחבים לגיוס חברים חדשים. ואכן, ב–1995–1997 היה שיעור המעבר השנתי מקופה לקופה כ–4% מכלל המבוטחים. ואולם במהרה התברר שהתחרות, כאמצעי לשיפור האיכות ולהעלאת רמת שביעות הרצון של הצרכן, היתה כרוכה גם בתופעות שליליות. הרצון להגדיל את מספר המבוטחים בקופה (ולשמור על אלה שכבר ישנם) הוביל למאמצי שיווק אגרסיביים, רישומים פיקטיביים, שכירת קבלני קולות, פעילות טלמרקטינג, חלוקת מתנות ועוד. דומה שמטרת החוק לעידוד תחרות הצליחה מעבר למשוער, וגרמה לתופעות לוואי בלתי רצויות ולהוצאות פרסום ושיווק מופרזות.

בעקבות התנהגות בלתי צפויה ובלתי רצויה זו, נקט משרד הבריאות שורת צעדים לריסון התחרות בין קופות החולים. החל ב–1998 שונה נוהל המעבר, ונקבע כי הוא לא ייעשה במשרדי הקופה אלא בסניף הדואר בלבד. בנוסף, נוסחו תקנות המגבילות את ההוצאה השנתית המותרת לצורכי פרסום ושיווק, ונקבעו כללים של מותר ואסור בפעילות השיווק של הקופות. ואכן, מספר העוברים מקופה לקופה ירד בשנים הבאות והתייצב על כ–1% בשנה.

אלא שבשנים הבאות נטתה המטוטלת שוב לטובת עידוד התחרות בין הקופות: כדי להקל ולעודד מעברים בין קופות החולים, הותר המעבר גם באינטרנט, מספר המועדים שבהם ניתן לעבור עלה משניים בלבד לשישה והוסרו חסמים של אובדן זכאות עקב המעבר.

כתוצאה משינוי מדיניות זה, מספר המעברים בין הקופות עלה שוב. אלא שבמקביל שבו וצפו כל אותן תופעות לוואי שליליות הכרוכות בתחרות בענף הבריאות: ההוצאה השנתית של הקופות לצורכי פרסום ושיווק גדול כיום בהרבה מהמותר בתקנות, כל הקופות מפעילות מוקדי מכירות לגיוס מבוטחים, ויש עדויות להעברת מבוטחים ללא ידיעתם על ידי מוקדנים ומתווכים למיניהם. בנוסף, התפשט ענף תחרותי אחר של גיוס רופאים בקהילה, באמצעות הבטחות לשכר גבוה. זאת, בהנחה שמעבר רופאים מקופה לקופה יגרום גם למעבר המבוטחים הרשומים אצל הרופא.

דומה שחזרנו לנקודת ההתחלה, ויש כיום הסכמה כי דפוסי התחרות הנוכחיים לא רק שאינם משפרים את איכות השירות ושביעות הרצון של המבוטחים, אלא גורמים לכפילויות במתן שירותים ולבזבוז משאבים יקרים, שהיו יכולים להיות מיועדים לשיפור וייעול השירות.

דרושות אכיפה נחרצת יותר של התקנות הקיימות, וגם הגעה לאמנה מוסכמת בין קופות החולים ומשרד הבריאות על המותר והאסור בדפוסי הפרסום והשיווק. אלה צעדים הכרחיים לצמצום ההיבטים השליליים בדפוסי התחרות כיום.

הכותב הוא מרצה במחלקה לניהול מערכות בריאות באוניברסיטת בן־גוריון, ולשעבר סמנכ"ל כלכלה במשרד הבריאותתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות