הדרך לשילוב אוכלוסיות מודרות עוברת בתקשורת ובכנסת

פיצול הערוצים המסחריים והמעבר לאפיקים חדשים, מביא עמו הזדמנות להעניק לקבוצות מודרות את מקומן הראוי

יצחק משיח
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת יוצאי אתיופיה בתל אביב, בספטמברצילום: אבישג שאר ישוב
יצחק משיח

הוועדה לצדק חלוקתי של הכנסת, בראשות ח"כ מיקי זוהר (הליכוד), תעלה לדיון נושא שמתכתב ישירות עם פיצול ערוץ 2 המדובר: משתתפי הוועדה ידונו בייצוג המוטה המשתקף בטלוויזיה ובהדרת אוכלוסיות מהמסך. בין סבך הסוגיות שנדונו בחודשים האחרונים על אודות הפיצול, נושא זה נעדר כמעט לגמרי, וטוב עשו בוועדה שבחרו להאיר אותו בזרקור מיוחד.

מלבד האימפקט החברתי הטמון בייצוג שוויוני של אוכלוסיות במדיה, טמון בו גם אימפקט כלכלי. ברמה הבסיסית ביותר, הייצוג בתקשורת ובמדיה מבטיח נוכחות ומעניק יכולת להביא לידי ביטוי נושאים וסוגיות מגוונות. למעשה, ייצוג של קבוצה או אוכלוסייה בפרסומות בפרט ובתקשורת בכלל, ממלא תפקיד משמעותי בכינון סדר היום הציבורי הפוליטי והכלכלי. נוכחות גבוהה משמעה זכירוּת והיכרות של הקבוצה על ידי הציבור ובעלי עניין חשובים, ויכולת רבה להניע מהלכים ציבוריים.

מספיק לבחון, לדוגמה, את קבוצת האנשים בעלי המוגבלות. מחקרים מראים כי בשגרה, קבוצה זו אינה זוכה ליחס תקשורתי גבוה וכמעט נעדרת מסדר היום הציבורי־תקשורתי. נדמה כי דווקא כעת הסיקור הפך מסיבי. הווליום של המחאות האחרונות עשה שינוי עמוק ביחס של המדיה, וכתוצאה מכך ביחס של מקבלי ההחלטות. בעזרת פרובוקציות ציבוריות־תקשורתיות הנכים זכו במבוקשם והגדילו את הקצבה באופן משמעותי.

אמנם יש עוד הרבה מה לקדם בעניין הנכים, אך הדוגמה הזאת ממחישה בצורה הטובה ביותר כי בזכות נוכחות מסיבית בסדר היום התקשורתי ניתן להניע מהלכים כלכליים הרי גורל. דמיינו לרגע כי כלי התקשורת היו דוחקים את הנושא לשולי מהדורות החדשות — סבירות גבוהה כי אוכלוסיית הנכים היתה נשארת בעלטה.

אין בדברי לומר כי סיקור של אוכלוסיות מודרות צריך להיעשות בהקשר של מחאות או הפגנות. להפך. אני מאמין כי קבוצות שבדרך כלל מודרות כליל או זוכות לייצוג מוטה או סטריאוטיפי וחדגוני, זכאיות ולו במקצת ליחס הוגן יותר מצד המדיה גם בשגרה.

פיצול הערוצים המסחריים והמעבר שלהם למתכונות שידור חדשות יוצר מציאות שמביאה עמה הזדמנות להכיר בנושא ולהעניק לקבוצות מודרות את מקומן הראוי. ולא, לא רק בתוכניות בידור, ריאליטי או תוכן אסקפיסטי אחר, אלא גם במהדורות החדשות ובמסגרות תוכן אינטלקטואליות ומעמיקות.

לעניין זה, כמובן, האחריות הראשונה חלה על הזכייניות, שממונות על מהות וסוג התוכן. זהו זמן טוב לקרוא להן לעשות שינוי חיובי בייצוג אוכלוסיות. ואולם לצדן, מוטלת אחריות גדולה גם על הצופים והמאזינים. בעידן של יזמות אזרחית, עומדים לרשותנו כלים רבים ברשת ומחוצה לה לדרוש שינוי.

נהוג לחשוב שמשכן הכנסת והוועדות השונות שמורים לאנשי ציבור ולכאלה הבאים מהמגזר הפוליטי. ברם, לציבור יש את האפשרות להשמיע קול ולהשפיע גם במקומות אלה. רבים לא מודעים לכך שהשתתפות בוועדות השונות היא זכות השמורה לכל אזרח. במלים אחרות, נגישות טובה לכנסת ולוועדותיה מהווה במידה רבה זרז לשיפור הייצוג של האוכלוסיות, וכתוצאה מכך גם כלי לשדרוג כלכלתם ורווחתם.

ניתן להתחיל זאת מהדיון הקרוב בוועדה לצדק חלוקתי. אזרחים שמרגישים כי יש ביכולתם להתדיין על הייצוג התקשורתי — רשאים להציע את מועמדותם להשתתפות בדיון. הפרספקטיבה שלהם לבטח תסייע לנוכחים להבין כיצד המדיה נראית מעיני המודרים, ומה ואיך ניתן לעשות כדי לשפר את הייצוג. חשוב לזכור כי השתתפות של הציבור נכונה גם בהקשר של סוגיות אקוטיות אחרות. טוב נעשה כחברה אם נחזק את הקשר בין האזרח לפרלמנט.

הכותב הוא יועץ תקשורת ואסטרטגיה ומייסד פרויקט ייצוגים בתקשורת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker