ניתוח ציבורי - במרפאה פרטית

החובה המרכזית של קופות החולים, שלא לומר הבלעדית, היא לחזק את הממד הציבורי במערכת הבריאות — ולא להפך

עדי ניב יגודה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חדר ניתוחצילום: מוטי מילרוד /באוב?
עדי ניב יגודה

רכישת רשת המרכזים הרפואיים הפרטית נארא (כולל בית החולים אלישע), על ידי קופת חולים מאוחדת, מסמנת עידן חדש במערכת הבריאות בישראל — שבו קופות החולים מחזיקות במרפאות וחדרי ניתוח פרטיים. האחזקה בנארא (40%) מחזקת את מאוחדת — ומציבה אותה לצד מכבי שמחזיקה באסותא (100%), ולצד בכללית שמחזיקה בהרצליה מדיקל סנטר (40%).

ההשקעות של קופות החולים במוסדות הבריאות הפרטיים מעוררות חשש ממשי ומוצדק מהתעצמות ענף הביטוחים המשלימים והמסחריים, מהתגברות המעבר מציבורי לפרטי — ומעלייה בהוצאה הפרטית על בריאות. עם זאת, המגמה המתפתחת טומנת בחובה הזדמנויות רבות לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית ולשיפור השירות לציבור. באמצעות תכנון מושכל, לצד מנות גדושות של ראייה ציבורית ואחריות לאומית, קופות החולים יכולות לחולל מהפכה פנימית — שעיקרה חיזוק הממד הציבורי בתוך מקדשי הרפואה הפרטית. בהחלטה אמיצה ניתן לשנות את תמהיל המטופלים במוסדות הפרטיים, תוך צמצום הפעולות במימון פרטי והגדלת השירותים במימון הסל.

פעולות ופרוצדורות רפואיות רבות כבר מתבצעות במימון ציבורי בבתי החולים הפרטיים שבבעלות הקופות. במציאות שבה כמעט כל קופות החולים מחזיקות בחדרי ניתוח ובמתקני אשפוז פרטיים — בכוחן לשנות את המציאות מבפנים ולהציע למבוטחיהן שירות רפואי ציבורי בתנאים של רפואה פרטית.

בנוסף, מתפתח מודל חדש של אינטגרציה אנכית (קופת חולים ציבורית — בית חולים פרטי). המודל הזה מעורר לא מעט חששות, בעיקר לנוכח הניצול המתמשך של הרפואה הציבורית בידי המערכת הפרטית. ואולם אם החיבור ייעשה בצורה מקצועית, אחראית ובראייה ציבורית ולאומית, בכוחו לשפר את איכות השירות ולצמצם את ההוצאה הפרטית על בריאות. השליטה של קופות החולים במוסדות הפרטיים, לצד ניהול נכון של סט תמריצים מקצועיים וכלכליים, עשויים לקצר תורים לניתוחים, לשמור על רצף טיפולי תקין, לפתוח שדות קליניים חדשים להכשרת מתמחים — והכל תוך שימוש יעיל במשאבים מוגבלים.

לצד ההזדמנות והזכות שניתנה לקופות החולים להחזיק במוסדות בריאות פרטיים, יש לרשום גם הערת אזהרה: הקופות הן גוף ציבורי שאמון על אספקת שירותי הבריאות הציבוריים. חובתן המרכזית, שלא לומר הבלעדית, היא לחזק את הממד הציבורי במערכת הבריאות — ולא להפך.

קופות החולים צריכות לרתום את כל כובד משקלן, כבעלים של המוסדות הפרטיים, כדי למנוע ניצול של הקופה הציבורית על ידי הרפואה הפרטית. כך למשל, קמה להנהלות של הקופות החובה לוודא שהתמחור של מוסדות הבריאות הפרטיים (בפרט חדרי הניתוח) הוא תחרותי ולא נצלני — חובה ציבורית ומשפטית למנוע מצב שבו מעצם הקשר בין קופות החולים למוסדות הפרטיים, הקופות נהפכות לפרה חולבת של בעלי אינטרסים כלכליים.

אז נכון, כיום זה נראה כמו תרחיש עתידני, ואולי אף בדיוני. אבל אם קופות החולים ירצו, בכוחן להצעיד את מערכת הבריאות לעידן חדש, שבו המערכת הפרטית תומכת ומחזקת את מערכת הבריאות הציבורית.

עו"ד ניב־יגודה הוא מרצה בבית הספר לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובפקולטות למשפטים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker