ישראל מזניחה את ענף הזית

המדינה יכולה לפתור את המצוקה של ענף הזית באמצעות מתן סובסידיות ישירות לחקלאים, ועידודם לעבור לגידולי שלחין

אחמד איאד
אחמד איאד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עץ זית אירופי בכניסה למושב שואבה
צילום: אוליבייה פיטוסי

הגשם הראשון שירד השנה במהלך חג הסוכות, מסמל עבור החקלאים בעלי מטעי הזית בגליל את תחילתה של עונת המסיק. למרבה הצער, למרות העלייה במודעות לסגולותיו של שמן הזית והעלייה בצריכתו, הן כבסיס למאכלים רבים והן כמרכיב בסיסי בהפקת מוצרי קוסמטיקה שונים, הענף החקלאי הזה אינו משגשג.

מטעי הזיתים במגזר הערבי, ובמיוחד בגליל, מתקיימים בחלקות קטנות ומשפחתיות, שמתפרשות על פני 10–15 דונם לכל היותר. רובן מעובדות בחקלאות בעל, המבוססת על השקיה במשקעים טבעיים בלבד. כתוצאה מכך, התפוקה בהן נמוכה משמעותית בהשוואה לחלקות המעובדות בחקלאות שלחין — המבוססת על השקיה מלאכותית.

התפוקה הנמוכה במטעים ללא השקיה — 20.5 ק"ג לדונם בשטחי בעל לעומת 128.6 ק"ג לדונם בשטחי שלחין — ובמקביל, יבוא שמן זית מספרד במחירים נמוכים, מצמצמת עד מאוד את רווחיותם של המטעים ללא השקיה.

בנוסף, יבוא השמן הזול מספרד מקטין את יכולת התחרות של החקלאים בענף. וכך, למרות העלייה בצריכת שמן הזית, השוק אינו צומח. ענף ייצור שמן הזית נשלט על ידי שלוש יצרניות אירופיות — ספרד, איטליה ויוון — המייצרות יחד כ–71% מהתפוקה העולמית. ספרד לבדה מייצרת יותר מ–50% מהתפוקה העולמית והיא בעלת ההשפעה הרבה ביותר על מחירי שמן הזית בשוק העולמי. ישראל מייצרת כ–0.5% בלבד מהתפוקה העולמית.

המצוקה של ענף הזית היא חלק ממצוקתו של כלל ענף החקלאות, בין היתר כתוצאה ממדיניות הממשלה — שלאורך שנים הזניחה את הענפים המסורתיים, ואת ענף החקלאות ביניהם. השינוי באקלים העולמי והתחממות הגלובלית, כמו גם הצורך בתוצרת חקלאית, מחייבים הסתכלות אחרת בטווח הארוך על חיזוק ענף חשוב זה.

המדינה יכולה לפתור את מצוקת ענף הזית ולהגדיל את רווחתם של החקלאים ושל הצרכנים כאחד, על ידי מתן סובסידיות ישירות לחקלאים, כנהוג במדינות אירופה. כמו כן, עידודם לעבור לגידולי שלחין, במיוחד במגזר הערבי, עשוי להביא לגידול ניכר בתפוקה. שינוי זה יביא לעלייה ברווחי החקלאים, ויקטין את הצורך ביבוא שמן מחו"ל.

השקעתה של המדינה בענף הזית תחזור לקופת המדינה, בין היתר באמצעות הגדלת מקומות התעסוקה בגליל, אזור הסובל כבר שנים ארוכות ממחסור חמור במקומות עבודה, וכן בניצול משאב הקרקע הקיים, ובחיזוק החקלאות בכלל וענף הזית בפרט. במקביל, הגדלת רווחיותם של החקלאים תחזיר חלק מההשקעה למדינה בצורת מס הכנסה מרווחי הענף.

אחד הצעדים שיכולה הממשלה לנקוט הוא גיבוש תוכנית "נטו חקלאות" בדומה לתוכנית "נטו תעשייה". אחת ממטרות התוכנית צריכה להיות פתרון בעיית המים לחקלאות.

כתוצאה מכך, ישתפר מצבם של החקלאים והצרכנים כאחד: תפוקת ענף הזיתים תגדל, רווחי החקלאים יעלו, והצרכנים יקבלו תוצרת חקלאית טובה יותר. כמו כן, יש לתת סובסידיות באופן ישיר לחקלאים בדומה למדינות אחרות בעולם.

אם יזכה ענף הזית לתמיכה ולעידוד ממשלתי, אולי בשנים הקרובות תתהפך המגמה העולמית — וישראל תצטרף לקבוצת המדינות המובילות בייצור שמן זית איכותי בעולם.

הכותב הוא רואה חשבון, מרצה במכללה האקדמית ספיר

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker