העולם שייך גם לגמלאים

משרד הבריאות, למשל, יכול להקל על המחסור ברופאי משפחה באמצעות גיוס של רופאים גמלאים ליום־יומיים בשבוע

אבי ביצור
אבי ביצור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גמלאים (אילוסטרציה)
גמלאים (אילוסטרציה)צילום: תומר אפלבאום

מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור פירסם באחרונה "קול קורא לאיתור מועמדים לכהן כנציגי ציבור בוועדות בוחנים". המבקר מבקש מגמלאי משרדו ומגמלאי השירות הציבורי והעסקי, בכפוף למגבלות אתיות, לשמש חברים בוועדות שיבחרו מועמדים לתפקידים בכירים במשרד המבקר.

כבר ב–2012 קיים משרד מבקר המדינה דיון בוועדת הכספים, בראשות ח"כ משה גפני, על הבקשה למינוי גמלאים כחברים בוועדות — שאושרה בדיון. את הדיון בוועדת הכספים סיכם אז גפני בבקשה לצרף גם חרדים גמלאים כנציגי ציבור. לדעת המבקר, ניסיונם רב השנים של עובדי משרדו שיצאו לפנסיה, צריך לשמש כלי עזר בוועדות מטעם המשרד.

ניסיון הוא נכס בהתנהלות נכונה ותורם לתקינות במינויים, בזכות שנות עבודה רבות והתמצאות במערכת. מעבר להוצאות נסיעה ותגמול סמלי, הגמלאים אינם מקבלים תשלום על תפקידם. הם נדרשים למלא טפסים מפורטים עם קורות חייהם והשכלתם, לציין כל אפשרות להיכרות עם תחום או מועמד למינוי, לניגוד עניינים אפשרי, ושלל פרטים נוספים שמהווים חשיפה כוללת. כבר בדיון אצל גפני ב–2012 התמעטו הגמלאים נציגי הציבור בשל גילם, מחלות ותגמול אפסי. באוקטובר 2017, לאחר חמש שנים, יצא המבקר בקמפיין פרסומי במטרה להגדיל את "נבחרת הגמלאים".

נציגי הציבור הם חלק מוועדות שמאשרות מינויים ממשלתיים. משרד המבקר בולט ברצונו להשתמש בידע הרב ובניסיון שצברו הגמלאים, כדי למנותם כנציגי ציבור מטעמו. משרד החינוך הקים "שולחן עגול" כדי לנסות לשלב את גמלאי המשרד בפעילותו השוטפת. גם בעמותה לקידום מקצועי־חברתי של ההסתדרות נפתח דיון בשימוש מעשי בניסיונם של הגמלאים ככלי ידע רב־מערכתי.

מעבר לכך, רוב הפרסומים בנוגע לגמלאים עוסקים בהטבות שונות בשל גילם — ולא ברצון להשתמש בידע שצברו. משרד הבריאות, למשל, יכול להקל על המחסור ברופאי משפחה ובמרדימים באמצעות גיוס ליום־יומיים בשבוע של רופאים גמלאים לפעילות רפואית, או לתפקידים ביורוקרטיים שיקלו על העומס במערכת הבריאות.

במס הכנסה וביטוח לאומי הגמלאים יכולים לאייש, בתגמול קטן ותוך ניצול ניסיונם, עמדות הסברה וטיפול בציבור הפונים. סביר להניח שהם יתנהלו בחיוך וירגיעו את הפונים בדרכי נועם. גמלאים של משרדי הפנים או התחבורה ישפרו את היחס לציבור שפונה בשאלות וטענות. באותה הזדמנות, ניתן להיענות לבקשתו של גפני ולפעול למעורבות של גמלאים חרדים, וגם של ערבים.

הניסיון הוא נכס שנרכש בשנות עבודה רבות. נכס חשוב לציבור במגעיו עם הממשלה ושלוחותיה, וחשוב לנצלו. משרד מבקר המדינה פתח דלת לשימוש בידע הנצבר של הגמלאים, וצריך לקוות שמשרדי ממשלה נוספים ילכו בעקבותיו. העולם שייך גם לגמלאים — ותרומתם לתועלת הציבור יעילה וחשובה.

ד"ר ביצור הוא גרונטולוג, מרצה בכיר במרכז ללימודים אקדמיים (מל"א), ולשעבר מנכ"ל משרד הגמלאים

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker