כדי לשרוד, הקניונים חייבים להשתנות

הקניונים יצטרכו להפוך למרכזים חברתיים שיציעו מגוון שירותים. כבר היום הבילוי בקניון עונה על צורך חברתי ולא צרכני בלבד

גיורא אוריין
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
קניון פשן מול
קניון פשן מולצילום: עופר וקנין

מרכזי הקניות ותעשיית הקמעונות המסורתית מתמודדים עם מציאות חדשה, לאור התפתחות המסחר המקוון ושינוי בהתנהגות הצרכנים. קניונים מובילים ברחבי העולם משדרגים את המודלים העסקיים שלהם באמצעות סוגים שונים של חידושים. שטחים זמינים בקניון הופכים לכר פורה לפעילויות מגוונות — פעילויות חברתיות, לילדים ופונקציות קהילתיות.

במאמר שפורסם ב"דיילי צ'יינה", ציין ניל וואנג, נשיא אזור סין בחברת מחקרי השוק Frost & Sullivan, שקניונים צריכים להפעיל יותר פונקציות של שירות לאזרח, כגון מרכז לרישום נישואים, שירות טעינה למטרו, חדרי אירועים לקשישים ומרכזי ייעוץ פסיכולוגי. "על הקניונים לנצל ביעילות את הזמן של הצרכנים, ולמקסם את היתרונות הכלכליים והחברתיים שלהם".

במאמר שפורסם ב"ניו יורק טיימס" דווח כי קניונים רבים בארה"ב נפגעו בשנים האחרונות עקב שינויים דמוגרפיים ותחרות מצד חברות מסחר מקוון, חנויות מוזלות וקניונים חדשים יותר המציעים מגוון רחב יותר של שירותים. חברת דירוג האשראי מורנינגסטאר כינתה את השינויים בתעשייה "שינויים טקטוניים", והזהירה כי צפויות בעיות פיננסיות נוספות במגזר הקניונים. מאות חנויות שאיכלסו קניונים במשך עשורים צפויות להיסגר בשנה הקרובה. לפי הלמ"ס האמריקאית, רשתות הכלבו ספגו מאז 2001 ירידה של 25% במכירות. לקניון הולכים כבילוי, לא רק לקניות.

עדויות לשינוי המתרחש, הן מצד הרגלי הצרכנים והן מצד אנשי המסחר, ניתן לראות גם בישראל. החנויות מתרוקנות מקונים לטובת המסחר האלקטרוני — מה שבא לידי ביטוי בעיקר בפרויקטים מסחריים הנחשבים יוקרתיים, שלא הותאמו להרגלי הקונה הממוצע. מרכזי קניות כמו ארנה, TLV ושרונה לא הצליחו להתרומם ולמשוך קונים, וכך חנויות רבות לא עמדו במחירי השכירות הגבוהים ונאלצו לסגור. הצעד הבא הוא התאמת מרכז הקניות למבקרים ומעבר לחנויות שאינן משמשות למטרת קניות בלבד. בסין למשל, מספר גדול של קניונים בבייג'ינג, כגון סולאנה, ג'וי סיטי צ'אויאנג וקבוצת בייג'ין Hualian, הרחיבו את מרכזי הקניות עם שירותים הקשורים לבילוי עם ילדים, כדי להגביר את זרימת הלקוחות ואת הצמיחה במכירות.

דוגמה ליישום אסטרטגיה של התמקדות במשפחות, תוך ניסיון להבטיח ביקורים חוזרים ושהות ארוכה יותר בקניון, ניתן למצוא באושירה סנטר בכפר סבא — מרכז המושתת על בילוי ולא רק על קניות. גם אם הקונספט של "בילוי ולא רק קניות" נראה תמוה, בסופו של דבר תמיד יש קניות אקראיות בזמן שהילדים משחקים בג'ימבורי.

בעתיד הלא רחוק מרכזי קניות ייהפכו למרכזי בילוי שיכללו בעיקר קניות אקראיות. כבר כיום אנשים אינם הולכים לקניון כדי לקנות אלא לצורך חברתי — ממש כמו שהם אינם יושבים בבית קפה בשביל הקפה, אלא כבילוי חברתי בעיקר.

כבר כיום הקניון אינו רק מקום המרכז מוצרים רבים תחת קורת גג אחת — אלא הרבה יותר מזה. הקניון ממלא צורך חברתי, צורך "להעביר זמן", מספק בילוי חווייתי — ופחות משמש לצורכי מסחר. בעוד שנים לא רבות, כשמרבית החנויות יפעלו במרחב המקוון, הקניונים ישנו את המודל העסקי שלהם ולא יתבססו יותר על שכירות של חנויות בלבד, אלא יבנו חוט שדרה כלכלי שונה התואם את הציפיות של הקהל שבא לקניונים.

עדיין מוקדם להספיד את הקניונים. בדומה לעיתונות המודפסת, שעדיין ממלאת תפקיד חשוב בחיינו אף שמיהרו להספידה, כך חנויות הקניון לא ייעלמו לגמרי מחיינו. הקניונים ישרדו, אבל כדי לעשות זאת נכון וגם להרוויח, על כל הגורמים — יזמים, בעלי עסקים וצרכנים — להיערך לכך בצורה נכונה.

הכותב הוא יזם

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker