תמ"א 38 מתחילה להצליח

על המדינה לסבסד חלק מההתחדשות העירונית כפי שהיא עושה במחיר למשתכן, כדי שהיא אכן תהיה כדאית

גל אגוזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרויקט תמ"א 38 בתל אביבצילום: עופר וקנין
גל אגוזי

מישהו זוכר היום מה היתה המטרה המקורית של תמ"א 38? התוכנית נולדה במקור לצורך חיזוק מבנים מפני רעידות אדמה; בנוסף, המיגון מסייע להתכונן לתרחיש של מתקפת טילים על ישראל.

ואולם עם השנים נעשה בתוכנית שימוש באזורי הביקוש, בעיקר ככלי להוספת דירות והרחבת דירות קיימות. בשל כך דבקה בה תדמית של מתנה לעשירים. התוכנית, הפוסחת על הפריפריה, נתפשת כיום בעיני רבים כאחד הגורמים לעלייה במחירי הדיור.

יש אמת בטיעון שהתוכנית כדאית מבחינה כלכלית באזורי הביקוש, משום שהיזם הוא הנושא במימון הבנייה. אך נראה שכיום תמ"א 38 עשויה להתגלות מחדש כביצת זהב - זאת התוכנית היחידה שמגדילה את היצע הדירות באופן מהיר, ומוסיפה בנייה איכותית ומחוזקת ללא כל עלות נוספת מצד הדיירים.

כיום, יש בישראל כ-2.5 מיליון דירות למגורים, ועל פי התחזיות, תוך כמה עשורים יהיה צורך בעוד 5 מיליון דירות. מתוך הדירות הקיימות, כמיליון נבנו לפני 1990, והן מהוות את הפוטנציאל להתחדשות עירונית. יישום תמ"א 38 באזורים אלה צפוי לשלש את השטח הבנוי על פני אותו שטח עירוני. זאת הדרך המהירה ביותר להוסיף דירות לשוק, ובשנים הקרובות צופים ששיעור התחלות הבנייה במשק במסגרת תמ"א 38 יגיע ל-25%.

למרות חוסר הוודאות, הנובע מסחבת ביורוקרטית, היזמים והקבלנים ממשיכים לפעול בעשרות ערים במסגרת תמ"א 38. על פי נתוני הלמ"ס, בשני הרבעונים הראשונים של 2017 נרשמה ירידה של 6.6% בהתחלות הבנייה. לעומת זאת, חלה עלייה של 21% בהתחלות הבנייה בתחום ההתחדשות העירונית, בהשוואה לרבעון האחרון של 2016.

המפתח לפתרון נמצא בידי המדינה. כדי להמשיך ולקדם את מימוש תמ"א 38, ראוי שגם המדינה תכניס את היד לכיס. עליה לסבסד חלק מההתחדשות העירונית, בדיוק כפי שהיא עושה במחיר למשתכן, כדי שהתוכנית תהיה כדאית הן לרשויות המוניציפליות בפיתוח התשתיות העירוניות, והן ליזמים.

את הדגש יש לשים דווקא בפריפריה, שם הממשלה צריכה לייצר תמריצים ליזמים. דרך יעילה לעשות זאת היא להגדיל את זכויות הבנייה, כך שיתאימו לשיעור הרווח של היזמים. המשוואה הפשוטה היא שלא משתלם ליזם לממן פרויקט שאותו לא יוכל למכור ברווח. באופן זה, ישתלם ליזמים לפעול בנחישות גם מחוץ לגוש דן. במקביל, יש צורך בריסון הביורוקרטיה ויצירת מסלול מהיר לקבלת היתרי תמ"א. לשם כך, על הרשויות לטפל בניגודי אינטרסים בין העיריות למדינה, בעיקר בכל הנוגע להיטלי השבחה.

ולבסוף, כדי לחולל מהפכה אמיתית במחירי הדיור, צריך לנהל אותה. תפקידו של ראש הממשלה להנהיג את התוכנית לחוף מבטחים.

יש כבר מסה קריטית של דירות חדשות בתמ"א 38 המסייעת להוריד את המחירים, אך הדרך עוד ארוכה. חובה על המדינה להפנים שהגברת קצב הפיתוח העירוני היא מנוע חברתי. השבחת הנדל"ן למגורים, לצד פיתוח תשתיות עירוניות, יסייעו להוריד מחירים - ובמקביל למשוך אוכלוסייה לערי הפריפריה.

הכותב הוא עו"ד, והבעלים והמנכ"ל של חברת יחד נדל"ן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker