להרחיב את סל הדלקים החלופיים

המתנול הוא כוהל נוזלי המופק בעיקר מגז טבעי, הוא נקי יותר ממזוט וסולר, ואפשר להשתמש בו למגוון שימושים

ליאור שמואלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אסדת קידוח תמר
אסדת קידוח תמרצילום: תומר אפלבאום

התקלה שאירעה באחרונה באסדת תמר גרמה להפסקת הזרמת הגז הטבעי למשק למשך כמה ימים, ואילצה את צרכני הגז השונים, ובהם חברת החשמל, יצרני החשמל הפרטיים ומפעלי התעשייה, להשתמש במזוט וסולר שהם יקרים ומזהמים יותר.

מאחר שתקלות בהזרמת הגז הן דבר צפוי מראש, נדרשו צרכני הגז להתקין מבעוד מועד מערכות גיבוי שמשתמשות בדלקים חלופיים בכל מקרה של תקלה או הפסקה בהזרמת הגז הטבעי במערכת.

הדיון הציבורי בעקבות התקלה התרכז בצורך לחזק את תשתיות הגז ולהוסיף צנרת וחיבורים נוספים כדי להקטין את ההפסקות בהזרמת הגז למשק. עם זאת, חשוב לזכור כי הפסקה בהזרמת הגז היא אירוע שעלול להתרחש גם לאחר שדרוג המערכת, ולכן כדי לצמצם את ההשפעות הסביבתיות מוצע לקדם את הדיון הציבורי ולהתרכז בסוג הדלקים החלופיים שישמשו את צרכני הגז בעת תקלות עתידיות במערכת.

נכון להיום, הדלקים החלופיים לגז המקובלים ביותר הם מזוט או סולר, שהם דלקים מזהמים. המשרד להגנת הסביבה הודיע בעקבות התקלה כי השימוש במזוט וסולר כדלקים חלופיים לגז טבעי גרם לעלייה בפליטת מזהמים לאוויר, ובעיקר פליטה מוגברת של גופרית דו־חמצנית. בהודעת המשרד נמסר כי ייצור חשמל במזוט גרם לפליטת גופרית דו־חמצנית בשיעור גבוה פי 100 מהפליטה בעת ייצור חשמל בגז טבעי, וכי ריכוז תחמוצות הגופרית באזור אשדוד, שבו מרוכזים תחנת כוח ומפעלים רבים, עלה ב–12% ביחס לימים רגילים.

כדי לצמצם את ההשפעה הסביבתית על המשק יש להשתמש בתחליפי דלק ידידותיים יותר לסביבה, דוגמת מתנול המשמש כבר כיום להפעלת תחנת הכוח באילת, שאינה מחוברת למערכת הגז הטבעי. הסבת התחנה למתנול בוצעה לאור הצורך להגביר את אמינות אספקת החשמל לעיר אילת ומתוך מטרה להפחית את פליטת המזהמים מהתחנה.

המתנול הוא כוהל נוזלי המופק בעיקר מגז טבעי, הוא נקי יותר ממזוט וסולר, ואפשר להשתמש בו למגוון שימושים, לרבות בתחנות כוח, דודי קיטור בתעשייה ואף בתחבורה. יתרון חשוב ונוסף של המתנול נעוץ בעובדה שהוא תחליף דלק נוזלי המופק מגז טבעי, כך שלמעשה ניתן להשתמש בו כמעין מנגנון לאחסון גז טבעי במקרים של הפסקות בהזרמת הגז במערכת, ועל ידי כך לחסוך את השימוש בדלקים מזהמים אחרים בעת הפסקת הזרמת הגז.

בהשוואה לשריפת סולר, שריפת המתנול נקייה יותר — והביאה להפחתה של 80% בתחמוצות החנקן ולהפחתה גדולה עוד יותר בכמות החלקיקים הנשימתיים ותחמוצות הגופרית הנפלטים מתחנות כוח. מבחינה כלכלית, המתנול זול יותר מאשר סולר והוא מצריך התאמות קטנות בלבד במערכת.

הרחבת סל הדלקים החלופיים שבהם ייעשה שימוש בעת הפסקות עתידיות בהזרמת הגז הטבעי, היא נושא שיש לקדמו כבר כעת, כדי שבהפסקה הבאה של הזרמת הגז, ההשפעה הסביבתית והכלכלית על המשק תהיה פחותה יותר.

הכותב הוא יועץ כלכלי המתמחה באיכות הסביבה ובאנרגיה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker