התקלה בתמר הבהירה: חייבים לפתח מאגרי גז נוספים

משרד האנרגיה צריך לעודד חיפוש של מאגרי גז חדשים, שיתרמו לביטחון האנרגטי ויגבירו את התחרות במשק

אורי אלדובי
עובדי נובל אנרג'י מנסים לתקן את התקלה במאגר תמר. נורת אזהרה
עובדי נובל אנרג'י מנסים לתקן את התקלה במאגר תמר. נורת אזהרהצילום: נובל אנרג'י

משק האנרגיה הישראלי חווה באחרונה טלטלה דרמטית, עם ההשבתה המוחלטת של הזרמת הגז הטבעי ממאגר תמר לחברת החשמל, לתחנות הכוח הפרטיות ולתעשייה. משק האנרגיה נכנס למצב חירום, אך בעזרת ניהול נכון של הביקושים מצד משרד האנרגיה, לא נפגעה היכולת לספק חשמל לאזרחים ולתעשייה. התקלה תוקנה במהירות על ידי המהנדסים והצוותים של נובל אנרג׳י, וצינור החמצן למשק חזר לפעול — אך התקלה הזאת חייבת להדליק נורות אזהרה בקרב מקבלי ההחלטות.

זה שנים תעשיית הגז כולה מתריעה בפני גורמי הממשל והתקשורת בדבר הצורך המיידי בפיתוח מאגרי גז נוספים, מתוך ההבנה שלא לעולם חוסן. גם המאגר המוצלח ביותר, ומאגר תמר הוא אחד מהמאגרים המוצלחים ובעלי אמינות אספקה מהגבוהות בעולם, אינו חסין לתקלות ואינו פעיל 365 ימים בשנה. לכן טענו, נציגי איגוד תעשיות חיפושי הנפט והגז בישראל, לכל אורך הדרך שהמטרה המרכזית של משק האנרגיה הישראלי צריכה להיות פיתוח מאגרים נוספים, שיאפשרו יתירות אנרגטית.

מתווה הגז אמנם סלל את הדרך לפיתוח העכשווי של מאגר לווייתן ופיתוח עתידי של מאגרי כריש ותנין, אבל את ההשלכות המשקיות השליליות של התקלה בתמר היה ניתן למנוע בשלב מוקדם יותר. העלויות הכספיות למשק בשל התקלה בתמר והעלייה בזיהום האוויר כתוצאה מחזרה לדלקים יקרים ומזהמים כמו סולר ומזוט, היו יכולות להיחסך מהציבור הישראלי — אם לא היינו עדים לעיכובים חוזרים ונשנים בפיתוח תעשיית הגז, מוועדת ששינסקי, דרך ועדת צמח ועד למתווה הגז וההליכים הרגולטוריים והמשפטיים הנוספים שהובילו לשנים האבודות של תעשיית הגז. בלי העיכובים האלה, בהחלט ייתכן שכבר כיום היה לנו את לווייתן כמאגר גיבוי למשק הישראלי, והתקלה בתמר כלל לא היתה מורגשת.

בזכות מתווה הגז, פיתוח לווייתן יצא סוף סוף לדרך, והוא עתיד לספק גז ויתירות אנרגטית למשק הישראלי כבר במחצית השנייה של 2019. בנוסף, מאגרי כריש ותנין, שנמכרו לחברת אנרג'יאן היוונית, עומדים גם הם בפני פיתוח שצפוי להיות מושלם ב–2020. למעשה, משק האנרגיה הישראלי עומד בפני שינוי דרמטי — מתלות חריפה במאגר אחד, לשלוש מערכות הפקה נפרדות ונבדלות, שיכולות לגבות אחת השנייה וליצור ביטחון אנרגטי אידיאלי.

לכן אסור להיחפז למסקנות מהתקלה הנקודתית בתמר. על משרד האנרגיה להמשיך ביתר שאת במאמציו להטמעת הגז הטבעי במשק הישראלי, מתוך הבנה שכבר בעתיד הקרוב מקרה כמו התקלה בתמר לא ישפיע כהוא זה על אספקת הגז הרציפה למשק הישראלי. נגד הקולות שקוראים להמשך השימוש בפחם, סולר ומזוט, דלקים מזהמים ויקרים, עלינו לומר בקול ברור: מהפכת הגז הטבעי כאן להישאר. אין שום היגיון, כלכלי או סביבתי, בהמשך שריפה של דלקים מזהמים ויקרים, כשיש למדינת ישראל עתודות אדירות של גז טבעי וידידותי לסביבה עם ביטחון אספקה מלא.

כחלק מההיערכות למשק גז שכולל שלושה מאגרים ומערכות הפקה נפרדות, וכהכנה לשדות פוטנציאליים עתידיים שעוד יתגלו, על משרד האנרגיה לפעול ליצירת ביקושים לגז טבעי במשק, עם הפחתה דרמטית של ייצור החשמל בפחם ומעבר לגז. במקביל, יש להמשיך לפעול להטמעת הגז בתעשייה, עם פיתוח מואץ של התשתיות לחיבור מאגרי הגז למשק והרחבת מערכת ההולכה לגז, בעיקר בדרום הארץ, כך שיותר ויותר מפעלים יצרכו גז.

בנוסף, על משרד האנרגיה לשקול שינוי מהותי במדיניות יצוא הגז, תוך מתן תמריצים ליצוא והורדת חסמים במטרה לעודד חיפוש של מאגרי גז חדשים, שיתרמו לביטחון האנרגטי של ישראל ויגבירו את רמת התחרות במשק האנרגיה המקומי.

הכותב הוא יו"ר איגוד תעשיות חיפושי הנפט והגז בישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום