לסבתא יש גלגלים - והיא נוהגת בג'יפ

הקהל המבוגר לא רוצה שיתייגו אותו כזקן. את הסבא החביב החליף המבוגר החדש, שרוכב על אופני שטח וטס לטרקים חווייתיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קשישים
צילום: רויטרס

ב–1 באוקטובר ציין העולם את יום הקשיש הבינלאומי. אחת הסוגיות המרכזיות בתחום זה כיום היא הפער בין הדימוי של הקהלים המבוגרים לבין כוחם הכלכלי העולה. לשם המחשה, כלכלת אריכות החיים (The Longevity Economy), המאגדת בתוכה את סך ההשקעות וההון המיוחסים לתופעת התארכות החיים הגולבלית, נאמדת על ידי מומחים ככלכלה השלישית בגודלה בעולם, אחרי הכלכלות של ארה"ב וסין.

בישראל חיים כיום יותר מ–1.3 מיליון בני אדם בני 60 ויותר, אוכלוסייה שגדלה בעשור האחרון פי 1.5 מקצב הגידול של האוכלוסייה הכללית. בתוך 20 שנה יחיו בישראל יותר מ–3 מיליון אזרחים מבוגרים. אך מינוחים לחוד ומציאות לחוד. לצערנו, הדימוי הרווח של "הסבתא המצויה" בקרב משווקים ומפרסמים הוא של קשישה חביבה ואפורת שיער, חמושה במשקפיים עבים ובזוג מסרגות אימתניות. בחיים האמיתיים הסבתות של ימינו מחלקות את זמנן הפנוי — והמועט, יש לציין — בין קפה עם חברות לבין אימון במכון כושר, ריקודי עם או נסיעה לחו"ל. לפי נתוני רשות שדות התעופה, ב–2015 נרשמו יותר מ–950 אלף יציאות לחו"ל של ישראלים בני יותר מ–60 — רובן למטרות לנופש ופנאי. גם את הסבא החביב כבר מזמן החליף המבוגר החדש, זה הרוכב על אופני שטח יוקרתיים, נוהג ברכב מפנק ונוסע לטרקים חווייתיים. ואם כבר מדברים — לסבתא יש גלגלים. כיום יותר מ–40% מבני 65 ומעלה ממשיכים לנהוג, ואוכלוסיית הנהגים מעל גיל 70 הכפילה את עצמה ב–2000–2015.

הקהלים המבוגרים דומים יותר לאוכלוסייה הכללית ברצונות שלהם והם אינם מעוניינים שיתייגו אותם כזקנים. הם רוצים להיראות, להתלבש ולהישאר אופנתיים כפי שהיו, ואף יותר. הם רוצים להשקיע בעצמם, לבלות, לצאת ולחוות חוויות חדשות כמו כולם, והם לא חוששים לעסוק בספורט אתגרי, לרכוש מותגים, לבקר במקומות אקזוטיים ולהעשיר את עולמם בידע, משמעות והעצמה אישית. מסקר "פני החברה בישראל" של הלמ"ס, ניתן ללמוד כי 86% מהמבוגרים בישראל שבעי רצון מחייהם ו–65% מרוצים ממצבם הכלכלי (לעומת 56% בלבד מבני 20–54 המרוצים ממצב הכלכלי).

המבוגרים החדשים הם צרכני טכנולוגיה וערוצים מקוונים יותר מאי פעם. ל–80% מהקהל המבוגר יש סמארטפונים, יותר מ–65% משתמשים באופן קבוע במחשב ו–59% משתמשים באינטרנט, בעיקר לחיפוש מידע, שמירת קשר עם משפחה וחברים, פעילות במדיות חברתיות, לימודים והעשרה ותשלום חשבונות. כיום, חברות רבות מתנסות בהסטת צרכנים מבוגרים לערוצים דיגיטליים, מתוך כוונה למקסם את הפוטנציאל הכלכלי שלהם. הקהל המבוגר דעתני יותר, בעל עצמאות כלכלית ועם תפישת נאמנות חדשה כלפי מוצרים ומותגים יותר משל קודמיו. האם אנחנו, כמשווקים ומפרסמים, מכירים לעומק את הצרכנים המבוגרים החדשים? האם אנחנו נערכים נכון לכך שהקהל המבוגר יהפוך למגזר הכלכלי הגדול והחזק ביותר באוכלוסייה?

הקהל המבוגר מתרחק יותר ויותר מהדימויים הארכאיים והלא רלוונטיים שבהם היינו רגילים לתאר אותו, והופך לכוח צרכני שלא ניתן עוד להתעלם ממנו.

הכותבים הם מנכ"לים משותפים בחברת SeniorMarket המתמחה במחקר צרכני וייעוץ אסטרטגי לעסקים ושיווק לקהלים מבוגרים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker