לרסן את הפרסום האגרסיבי של מפעל הפיס

חלק מהמנחשים במשחקי הפיס הם אנשים עניים, המכורים לחלום על אפשרות לזכייה קלה בעשרות מיליוני שקלים

אלכסנדר צימרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שלטי חוצות של מפעל הפיס ברמת גן ב–2015
שלטי חוצות של מפעל הפיס ברמת גן ב–2015צילום: תומר אפלבאום

משרד האוצר פירסם באחרונה הודעה על הקמת ועדה ציבורית לבחינת היתרים ותנאים להגרלות מסחריות. מסקנות הוועדה יועברו למנכ"ל משרד האוצר, ובדצמבר היא אמורה להגיש את המלצותיה לשר האוצר. ההגרלות המסחריות בישראל נתונות בידי מפעל הפיס, שמקיים הגרלות לוטו, פיס, כרטיסי חיש־גד, הגרלות צ'אנס ועוד.

לפני פחות משנה קבע משרד האוצר תקנות חדשות למפעל הפיס. התקנות נגעו להגדלת המיסוי על זכיות משמעותיות מ–30% ל–35%, הפסקת ההימורים על מרוצי סוסים, סגירת מכונות מזל והימורים שפעלו בתחנות פיס, הגברת האכיפה על משלוח טופסי הימורים על ידי קטינים מתחת לגיל 18, טיפול במכורים להימורים ומגבלות אחרות.

במסגרת ההבנות בין האוצר למפעל הפיס הפסקנו גם לשמוע ברדיו את קולה של אראלה שמבשרת לזוכים המאושרים על זכייתם, בעוד הם נחנקים מהתרגשות ומהללים את מפעל הפיס. אחד הרעיונות שעלו אז היה לא לעודד פרסום תכוף להגרלות, מכיוון שסיכויי הזכייה נמוכים עד אפסיים כמעט. בעקבות כך, מי ששולח כיום טופס לוטו יכול לדעת את סיכויי הזכייה שלו, כי הם מודפסים על הטופס. הסיכוי לזכות בפרס הראשון בלוטו הוא 1:16,273.488.

הוועדה צריכה לטפל בנושאים נוספים הקשורים לפיס ולטוטו: בעיה מהותית אחת היא תכיפות ההגרלות. מפעל הפיס מקיים בשגרה שתי הגרלות לוטו בשבוע. ואולם ב–2017 נרשמו כמה מקרים שבהם הוכנסה הגרלה שלישית. כך, למשל, התקיימו הגרלות ב–22 באוגוסט, ב–24 באוגוסט וב–26 באוגוסט.

בעיה מהותית נוספת היא פרסום סכום הזכייה המקסימלי בכל הגרלה. כדי לשלהב את המהמרים, מפרסם הלוטו כי הפרס הראשון בהגרלה הוא 20 מיליון שקל, אך תמורת תשלום עבור טופס מיוחד (דאבל) מקבלים אפשרות לזכות בסכום כפול (40 מיליון שקל). הטופס המיוחד כפול במחירו מטופס לוטו רגיל, ופרסום הסכום המקסימלי לזכייה בדאבל לוטו משפיע על מהמרים להוציא יותר כסף על הטופס. טוב תעשה הוועדה אם תגביל את הפרסום.

גם בטוטו הפרסום אגרסיבי ואינו מבהיר עד כמה סיכויי הזכייה נמוכים. חלק מהמנחשים במשחקי הפיס הם אנשים עניים, המכורים לחלום על אפשרות לזכייה קלה בעשרות מיליוני שקלים, שיהפכו את חיי העוני שלהם לחיי אושר ועושר.

הלוטו מנוהל על ידי הרשויות המקומיות והוא מהווה מקור הכנסה לפיתוח מתקני תרבות, בתי ספר ועוד. בעבר, נותבו כספי הפיס במקרים רבים ליעדים שקבע מרכז השלטון המקומי, למרות שהיו יעדים עדיפים בפריפריה וביישובי החברה הערבית. על הוועדה לקבוע כללים מנחים לשימוש בכספי הפיס, כדי שלא ישמשו רצונות פוליטיים, ויועברו לפיתוח מוסדות חינוך ותרבות בלבד.

ראוי גם שהוועדה תטפל בשכר ובתנאי הפרישה של בכירי מפעל הפיס, שכיום משתכרים 40–55 אלף שקל בחודש. מינוי הבכירים צריך להיות על בסיס מקצועי, לא פוליטי.

הכותב הוא מרצה לשיווק וניהול במרכז ללימודים אקדמיים - מל"א

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker