דעה דעה |

איך נהפך נכה בן 27 מיבנה לאיש החזק במדינה

בתחילת 2015 הגה אלכס פרידמן את הסלוגן "נכה, לא חצי בן אדם" ופתח בקמפיין רשת ■ בשבוע שעבר המסע הזה הסתיים עם תוספת תקציב של 4.5 מיליארד שקל. זהו לא רק ניצחונם של הנכים אלא הניצחון של החברה הישראלית כולה

חנן טל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלכס פרידמן
אלכס פרידמןצילום: אוליבייה פיטוסי
חנן טל

בשבוע שעבר הפך הסלוגן "נכה, לא חצי בן אדם", שהגה אלכס פרידמן, מקמפיין רשת לסמל של ניצחון וצדק. במשך שנתיים וחצי, ללא תקציב, ללא אג'נדה פוליטית וללא יכולת פיזית - למעט אצבע אחת - הצליח פרידמן לגרום לממשלת ישראל לקבל את המתווה שלו ולהעלות את קצבת הנכות הכללית ב-4.5 מיליארד שקל.

בינואר 2015 פותח פרידמן בקמפיין רשת להעלאת קצבת הנכות. הקמפיין תופס תאוצה כאש בשדה קוצים ואלפים מצטלמים על שלט שעליו רשום "נכה, לא חצי בן אדם". פרידמן, תסריטאי בן 27 עם מוח מבריק ולב אמיץ, מבין שהוא עלה על משהו ושהתמיכה הציבורית בקמפיין יכולה להוביל לשינוי אמיתי ומשמעותי לציבור הנכים בישראל.

חודשיים לאחר מכן - חמישה ימים לפני הבחירות לכנסת ה-20 - מקיים פרידמן עצרת ענק בכיכר רבין. הוא מודיע מראש שבאירוע לא ינאמו חברי כנסת וגייס אמנים להופיע בחינם. מתי כספי, מאור כהן, דניאל סלומון, בית הבובות ועוד - כולם באו להופיע בהתנדבות בפני קהל של כ-3,000 איש - מספר תקדימי להפגנות נכים. גם חברי הכנסת אילן גילאון, קארין אלהרר ויואב קיש הגיעו לכיכר להביע את תמיכתם.

כחלון לפני הבחירות לכנסת ה-20צילום: דוברות נכה לא חצי בן אדם

באפריל 2015 מכנס פרידמן פגישה בכנסת במטרה לתרגם את התמיכה הזאת להצעת חוק קואליציונית. מאוחר יותר אילון גילאון מחליט לנסות להגיש את ההצעה ללא שותפים מהקואליציה - והיא נופלת על חודו של קול.

חודש לאחר מכן, פרידמן לא מוותר ומבקש להיפגש עם יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, כדי שזה יסייע לקיים ניסיון נוסף לגבש הצעת חוק קואליציונית. אדלשטיין מקבל את בקשתו של פרידמן ומתווך בינו לבין שר הרווחה, חיים כץ; מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד; ומנכ"ל הביטוח הלאומי, פרופ' מור יוסף. המטרה - לבחון את המקורות התקציביים ואת אופני החלוקה של הקצבאות.

חסימת הכביש הראשונה

בנובמבר 2015 מתחילה סדרת פגישות במשרדו של מנכ"ל משרד האוצר בהשתתפות פרידמן וצוותו (כולם מתנדבים). שם לראשונה דורש פרידמן תוספת של 6.5 מיליארד שקל ל-234 אלף נכים, במטרה להשוות את קצבת הנכות לגובה שכר המינימום.

כרזת העצרת בכיכר רבין למען השוואת קצבת הנכות לשכר המינימוםצילום: דוברות נכה לא חצי בן אדם

בספטמבר 2016 מסכם שי באב"ד את תקופת הפגישות ומודיע לפרידמן שהתוספת תסתכם ב-300 מיליון שקל. בתגובה מפוצץ פרידמן את הישיבה בזעם ויוצא מהמשרד. ימים ספורים לאחר מכן הוא מקיים חסימת כביש ראשונה, כשהוא חוסם את צומת קפלן בתל אביב וגורם לעומסי תנועה עצומים בנתיבי איילון.

"פרידמן המתון יוצא מהכלים"

בשלב הזה המחאה מתחילה לצאת לרחוב בשורה של הפגנות וחסימות צמתים. גם ברשת מקבלת המחאה תמיכה מגופי התקשורת הגדולים, שמשנים את תמונת הפייסבוק שלהם ל"נכה, לא חצי בן אדם" כאות הזדהות עם המאבק. בשלב זה פרידמן מקים לראשונה את העמותה "נכה, לא חצי בן אדם", שהופכת ליישות משפטית.

אלכס פרידמן ופרופ' ירון זליכהצילום: דוברות נכה לא חצי בן אדם

בדצמבר 2016 נפגש פרידמן עם פרופ' ירון זליכה ומשכנע אותו להתנדב לארגון של פרידמן, במטרה לשנות את מצבם של הנכים בישראל. זליכה מסכים. חודש לאחר מכן נפגש פרידמן עם שר האוצר, משה כחלון, ומציע את פרופ' זליכה - כמי שמכיר את נושא הקצבעות מתפקידו כחשב הכללי - להגשת מסקנות בנושא.

בפברואר 2017 ממנה כחלון צוות מיוחד בראשות פרופ' זליכה, שכולל גם את ענבר בליליוס, יועצת שר האוצר לעניינים חברתיים; ואילן מרציאנו, יועצו של שר הרווחה. פרידמן משתף פעולה באופן צמוד עם הצוות ומקיים מספר פגישות ייעוץ עם פרופ' זליכה.

במאי 2017 מגיש פרופ' זליכה את המסקנות, שכוללות תוספת תקדימית של 4.5 מיליארד שקל. המסקנות לא זוכות לראות אור וראש הממשלה ממנה את פרופ' שמחון להגיש מסקנות נוספות. בפגישה במועצה הלאומית לכלכלה מגלה פרידמן ששמחון מתכוון להמליץ על תוספת של 1.5 מיליארד שקל ופרידמן יוצא שוב לרחוב. הפעם הוא מסלים את המאבק והנושא עולה לכותרת. באחת מהן נכתב כי "גם פרידמן המתון יוצא מהכלים".

מפגינים חסמו את נתיבי איילוןצילום: מוטי מילרוד

פרידמן נגד נתניהו: הקרב על הכלכלן 

בעוד שהכלכלן של פרידמן, פרופ׳ ירון זליכה, מציע 4.5 מילארד שקלים, הכלכלן של רה״מ נתניהו, פרופ׳ אבי שמחון מציע 1.5 מיליארד שקל. פרידמן מנהל את הקרב במושגים כלל ארציים כולל סדרת הפגנות וחסימות כבישים בתיאום תיקשורתי מקצועי, עם תגובות דוברות מתואמות, תמונות, סרטונים, וכתבות.

בנקודה זו נפתח הקרב בין פרידמן לבין ראש הממשלה נתניהו על זהות הכלכלן. פרידמן מנהל את הקרב במושגים כלל-ארציים, כולל הפגנות וחסימות כבישים בתיאום תיקשורתי, עם תגובות דוברות מתואמות, תמונות, סרטונים וכתבות.

החתימה על המתווה להעלאת קצבת הנכיםצילום: דוברות ההסתדרות

דף פייסבוק שמונה 67 אלף עוקבים ומקבל יותר מ-3.5 מיליון צפיות בחודש מתעדכן מדי יום על ההתפתחויות הבלתי פוסקות וגם על התמיכה הציבורית, שלמרות חסימות הכבישים נמצאת בשיאה.

המדינה בפקקים

יוני 2017: ארגוני נכים נוספים יוצאים לרחובות לצד פרידמן במטרה לבלום את ״מתווה שמחון״ ומתחילות חסימות הכבישים. הפלג הקיצוני של ״נכה לא חצי בן אדם״ ופליטים מארגונים נוספים מקימים קבוצה בשם ״הנכים הפכים לפנתרים״ ודורשים 8 מיליארד שקל בפעימה אחת.

למרות הפערים בין הדרישות, פרידמן ו״הפנתרים״ משתפים פעולה בעשרות חסימות כבישים במטרה להוסיף ״אקדח״ לשולחן המשא ומתן, ״אקדח״ שמסמל היום איך תיראה תמונת המצב אם הממשלה תחליט לסגת מההסכם.

ההסתדרות מצטרפת למאבק 

בספטמבר 2017 הגיע קרב הענקים הזה לנקודת ההכרעה, עם כניסתה של ההסתדרות לתמונה. היו"ר, אבי ניסנקורן, מכנס את הסיעות והוועדים הגדולים ומכריז על תמיכה במתווה של פרופ' זליכה ובמסגרת תקציבית של 4.5 מיליארד שקל. תוך זמן קצר מודיע ניסנקורן שהוא פותח בקמפיין לתמיכה במאבק הנכים ושאם הנושא לא ייסגר בחודש הקרוב, ההסתדרות תתחיל בעיצומים.

בשלב זה קבוצת המפגינים ״הנכים הופכים לפנתרים״ ובודדים נוספים מודיעים כי הם  מתנגדים למתווה זליכה שאימץ ניסנקורן וימשיכו להפגין על קצבת נכות בגובה שכר המינימום.

מתווה פרידמן וה-4.5 מיליארד

ספטמבר 2017: עבודת ההכנה של פרידמן משתלמת. בכינוס של כל הגורמים המעורבים הציג פרידמן את המתווה שלו, שמבוסס על מתווה זליכה, אבל עם שני שיפורים משמעותיים: תוספת של 150 מיליון שקל ל-50 אלף ילדים נכים והצמדה לשכר הממוצע במשק.

המתווה מתקבל כמעט במלואו ומוסכם על כל הצדדים - מארגוני הנכים ועד יו״ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ׳ אבי שמחון, שנאלץ להסכים ל״מתווה פרידמן״. בכך הפך אלכס פרידמן, נכה מיבנה, לאיש החזק במדינה. הארגון שאותו הקים - "נכה, לא חצי בן אדם" - הופך בין לילה לארגון היציג של הנכים הכלליים בישראל.

אלכס פרידמן, מלווה בקומץ מתנדבים - ללא שום תקצוב או מניעים פוליטיים - הצליח בשנתיים וחצי של מאבק חברתי להשיג צדק חברתי כלכלי לשכבה המוחלשת ביותר בישראל.

זהו לא רק הניצחון של הנכים אלא הניצחון של החברה הישראלית.

חנן טל מתנדב כמנכ״ל בארגון "נכה לא חצי בן אדם"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker