למי שייך הידע של 8200 ואיך שומרים על החיילים? יש יותר מפתרון אחד

משרתי היחידות הטכנולוגיות יכולים לקבל, ואכן מקבלים לאחר שחרורם, יותר שכר בחברה טכנולוגית מאשר בתלוש הצבאי, אך ספק אם יוכלו לקבל את אותו ניסיון וסמכות, לצד אתגרים מאוד שונים

גיל ברנדס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
כנס עמותת בוגרי 8200
כנס עמותת בוגרי 8200צילום: דודו בכר

לאחרונה פורסם ב-TheMarker כי משרתי 8200 והיחידות הטכנולוגיות שצה"ל חפץ ביקרם, עומדים לעבור להיות חיילים דור 2.0, החיל ההיברידי. משרתי קבע אלו יקבלו אישור ל"השלמת הכנסה" במגזר האזרחי, וצה"ל ייהנה מתכנון טוב יותר של מחויבות אנשי קבע אלו להמשך דרכם בצבא.

זה מספר שנים לא מועטות שהדעה הרווחת בקרב פעילי עולם ההיי-טק בארץ היא שאקו-סיסטם זה מתקיים היטב עם רוח גבית מן הממשלה, וכי די לנו במצב הקיים ומוטב שלא תחול התערבות חקיקתית או רגולטורית נוספת כלשהי. עם זאת, מתקיימים מספר פורומים שבהם נבחנת האפשרות לייעל את המסגרות שבהן צומחות החברות הטכנולוגיות, ובלא מעט פרמטרים יש עוד הרבה מה לעשות.

הקושי בשימור כוח האדם ביחידות הטכנולוגיות הוא אתגר אמיתי אל מול הפיתויים שנמצאים מחוץ לצבא, ולנוכח מורכבות המשימות הטכנולוגיות שאותה חווים בצבא. אך היחידות הטכנולוגיות ממשיכות להחזיק אנשי קבע ברמה הגבוהה ביותר למרות קושי זה.

הנושא מעלה סוגיות רבות - הבולטת שבהן היא למי שייכת הבעלות בקניין הרוחני שמפותח על ידי משתחררים אלו. סוגיות אלה מונחות בצד הדרך לטובת פיתוח תעשייה שאין שנייה לה. כמובן שמעבר למצב "מפוצל" יקצין את הדיון בשאלה זו – למי שייכת הבעלות כאשר קצין ביחידה טכנולוגית שעובד במקביל בחברה טכנולוגית גדולה תרם בה לפיתוח רעיון פורץ דרך? ולהיפך?

שירות צבאי חובה מכוח חוק בתמורה כספית כה קטנה ו"עיכוב" החיים האזרחיים בפרקי הזמן הידועים, אינו מאפשר מוסרית לבוא אל משתחררי היחידות ולדרוש בעלות או שותפות בבעלות היצירה העתידית שלהם; גם מוסדות אוניברסיטאיים אינם שותפים לקניין רוחני של מי שסיים את תפקידו בסגל האקדמי והגה רעיון חדשני לאחר מכן. לצד נושא ענייני שכזה נשמעות דעות כי ממילא שירות ביחידות הטכנולוגיות מייצר פערים חברתיים אל מול המשרתים שאינם זוכים להכשרה מהסוג ממנה נהנים משרתי היחידות הטכנולוגיות.

קצין או חייל שיחלק את זמנו בין שני העולמות יתרום פחות בכל מקום, קצב קידומו בצה"ל יואט, והיא או הוא ינועו בין עולם מסווג לסביבה משוחררת. לאורך זמן מודל שכזה יחזיק עם קבוצה מצומצמת של אנשים. הדואליות תהיה נוחה למעטים, ואילו הרוב "יבחרו צד" די מהר (ביניהם גם כאלה שחשו שליחות בשירותם הצבאי ואשר יאיצו את שיחרורם בעקבות המפגש עם החברות האזרחיות). ואם יהיה קצת קשה עם תקציב הביטחון יום אחד (במובן זה שנידרש לצמצמו), די מהר יפנו למשרתים שנהנים מהכנסה "אזרחית" באישור מיוחד ויאמרו להם כי בשל היותם במשרה חלקית בצה"ל, עליהם לקבל שכר קבע מופחת.

מנגד, אם מדובר בתמורה טובה יותר ובסגירת פער מסוימת עבור קבוצה מצומצמת של אנשים, למול האפשרויות הקורצות להם מחוץ למסגרת הצבאית, לא בטוח שיש דרך טובה יותר. השאלה היא האם זוהי מטרה בפני עצמה – משרתי היחידות המדוברות יכולים לקבל, ואכן מקבלים לאחר שחרורם, יותר שכר בחברה טכנולוגית מאשר בתלוש הצבאי, אך ספק אם יוכלו לקבל את אותו ניסיון וסמכות, לצד אתגרים מאוד שונים.

אפשר לשקול להקים מכללה פוסט צבאית להכשרה טכנולוגית יזמית, שנותני החסות בה הם צה"ל, האוצר, התמ"ת ומשרד החינוך והמממנים בפועל הם המגזר הפרטי, טכנולוגי ותעשייתי כאחד. סגל ההוראה יורכב ממשרתי היחידות הטכנולוגיות כמו גם בכירים בתעשייה. מנהלי תוכניות היזמות כגון 8200 EISP יוכלו לסייע רבות באפיון התוכן שיועבר.

כך תהיה הכנסה נוספת עבור משרתי הקבע שיעסקו בהוראה לצד אנשים מהתעשייה האזרחית, והתלמידים יהיו לוחמים ותומכי לחימה. חייל שתרם רבות, יקבל מטען חשוב לחיים וללא תשלום, שחלק ניכר ממנו ילמדו חיילים אחרים. מתנת שחרור זו אומנם אינה תחליף ללימודים אקדמאיים, אך היא בהחלט יכולה להיות קפיצת מדרגה לשוק העבודה. זו הזדמנות לפרויקט לאומי שיכול להיטיב עם מספר מעגלים.

עו"ד גיל ברנדס הוא שותף וראש מחלקת היי-טק במשרד נשיץ ברנדס אמיר, ומלווה את תוכנית היזמות של עמותת בוגרי 8200 מיום הקמתה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker