גיל פרישה גמיש - גם בביטוח לאומי

הביטוח הלאומי צריך לאמץ מודל דומה לזה של קרנות הפנסיה - ולאפשר לנשים וגברים למשוך את זכויותיהם כקצבה, החל בגיל 62

רועי מימרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פנסיונרים
פנסיונריםצילום: בלומברג

אנשים שונים איש מרעהו בדברים רבים. אחד מהדברים האלה הוא הרצון לעבוד או לפרוש מעבודה בשנות ה-60 לחייהם. יש המחכים בכליון עיניים לפנסיה ורוצים להפסיק לעבוד, ויש שכוחם במותניהם והם רוצים להמשיך לעבוד. קרנות הפנסיה הבינו זאת, והן מאפשרות לאנשים להתחיל למשוך קצבת פנסיה בטווח גילים רחב - בין 60 ל–80.

השוני בין משיכת קצבה בטווח גילאים אלה הוא במקדם ההמרה. למשל, פנסיונר יליד 1955, לא נשוי, שמתחיל למשוך קצבה בגיל 60 מקרן פנסיה חדשה, החיסכון שצבר יחולק במקדם המרה של 219; אם יחכה לגיל 70 החיסכון יחולק במקדם 178, ואם יחליט למשוך רק מגיל 80 המקדם יהיה 127. קצבת הפנסיה שיקבל מהקרן מדי חודש, החל במועד המשיכה, תהיה כמובן ביחס הפוך למקדם ההמרה, בלי שהבאנו בחשבון את ההבדל בחיסכון שאיתו מגיעים לפנסיה.

כיום גיל הפרישה הרשמי לגברים במגזר הציבורי הוא 67, ואילו נשים יכולות לבחור לפרוש בגיל שבין 62 ל-67. הצעת חוק חדשה של חברי הכנסת מרב מיכאלי ודוד ביטן מבקשת להגמיש יותר את גיל הפרישה, ולאפשר לאנשים להמשיך לעבוד גם לאחר גילים אלו, כל עוד הם רוצים ויכולים.

אולם בנושא אחד אין גמישות, והוא גיל הזכאות לקצבת זקנה בביטוח הלאומי. כאן קבע המחוקק גיל קשיח - 67 לגברים ו–62 לנשים, שאמור לעלות בעתיד ל-64. באחרונה התעורר ויכוח בוועדת הכספים בין נציגי האוצר לחברי כנסת, בדיון שבו החליטה הוועדה לדחות את העלאת גיל הפרישה לנשים. כמו במקרים אחרים, יש נשים שכוחן עדיין במותניהן, והן לא מרגישות צורך לפרוש בגיל 62 כשתוחלת החיים הממוצעת שלהן היא 84. מנגד, יש נשים שחוקות או כאלה שנפלטו זה מכבר משוק העבודה, שזקוקות בדחיפות לקצבת הזקנה ואולי גם להבטחת הכנסה.

לפיכך, מוצע שהביטוח הלאומי יאמץ מודל דומה לקרן הפנסיה - גברים ונשים, בהגיעם לגיל 62, יקבלו הודעה מהביטוח הלאומי על כך שצברו זכויות לפנסיה בשווי מסוים (למשל 400 אלף שקל) על פי שנות הוותק. תוספת זו ניתן יהיה למשוך כקצבה בכל גיל שיבחרו בין 62 ל-70, אך גובה הקצבה יהיה תלוי במקדם המרה שייקבע על פי גיל תחילת הקצבה ופרמטרים נוספים (כמו מין ומצב משפחתי), על פי חישובים אקטואריים.

בשלב ראשון, כהוראת שעה, שווי הזכויות של נשים יהיה גבוה יותר משל גברים, על בסיס המצב הקיים בו גיל הזכאות שלהן נמוך יותר ותוחלת החיים ארוכה יותר. ואולם ייקבע תוואי הדרגתי לפיו בטווח של 10–15 שנים שווי הזכויות של נשים וגברים ישתווה ויישאר אחיד. הזכות לתבוע מהביטוח הלאומי דמי הבטחת הכנסה או קצבת נכות תישאר בהתאם לכללים הקיימים.

מודל זה מורכב יותר וקשה לעיכול לחלק מהציבור, מכיוון שבמקום לקבוע סכום אבסולוטי של קצבה, שאדם זכאי לו לשארית חייו, יהיה סכום גמיש ודיפרנציאלי. אבל מצב זה יחסוך את הוויכוח הפוליטי על גיל הפרישה, וייתן לפנסיונר ולפנסיונרית יותר גמישות ואפשרות להתאים את הזכויות לצרכיהם האישיים.

הכותב הוא יו"ר פורום החוסכים לפנסיה בישראל וחוקר באוניברסיטת בן־גוריון

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום