העתיד נמצא במסחר המקוון

עם יחס נכון, המסחר האלקטרוני יכול להפוך למנוע צמיחה ולספק פתרון ללא מעט מהבעיות שנוצרו בשוק העבודה המודרני

רונן לוזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחשבים אינטרנט קניות
צילום: אי־פי

בשנים האחרונות עובר שוק העבודה שינויים מהותיים. העלייה בתוחלת החיים והתפתחות המדע והרפואה מעמידים אותנו בפני מציאות שונה מבעבר. בהיבט של שוק התעסוקה, עובדים רבים יותר נמצאים במעגל העבודה ושיעור הנפלטים ממנו קטן משמעותית, כך שקיים צורך לייצר יותר משרות. במקביל, טכנולוגיות דוחקות החוצה בעלי מקצוע ונותני שירותים. התאמת שוק העבודה לצרכים הנוכחיים היא צו השעה. אחד התחומים שעשויים להעסיק עובדים בשנים הקרובות הוא ענף המסחר המקוון.

מדובר בתחום שצומח בצעדי ענק, ומושך אליו יותר ויותר עובדים המתפרנסים ממנו. לשם ההערכה, המסחר האלקטרוני הגלובלי (E–commerce) עתיד לצמוח ב–2017 ב–16.4%, ולהגיע לסכום מוערך של 2.197 טריליון דולר. ב–2018 המסחר המקוון עתיד להאמיר אף יותר, ולהגיע להיקף של 2.49 טריליון דולר. מדובר בכלל ענפי המסחר, ובשווקים צומחים בעלי פוטנציאל בלתי־נגמר. גם אצלנו בישראל נרשמת הצלחה חסרת תקדים: ב–2016 הוכתרה ישראל למובילה מבין מדינות OECD בהזמנת חבילות באינטרנט ביחס לגודל האוכלוסייה. נתוני איביי שפורסמו באחרונה מחזקים זאת: לפי ענקית המסחר הקמעוני, בכל שתי שניות ישראלי קונה מוצר דרך האתר — ובסך הכל כ–16 מיליון מוצרים בשנה החולפת. לשם השוואה, אחד מכל תשעה ישראלים הוא בעל חשבון איביי, לעומת אחד מכל 5,000 תושבים בארה"ב.

המציאות הזאת, שמשנה מהותית את המסחר העולמי, משנה גם את פני שוק העבודה והתעסוקה. הדור הוותיק, שראה את היציבות והביטחון התעסוקתי כערכים עליונים, נדחק לטובת הדור הצעיר, ששם בראש סדר העדיפויות שלו ערכים כמו גיוון, עניין ודינמיות. רבים מהם אינם צריכים מקום עבודה קבוע, ולעתים אף מעדיפים את הניידות שלהם ואת היכולת לעבוד במקומות שונים. כל אלה הם מאפיינים מובהקים של המסחר המקוון; אנשים יכולים להתפרנס, למכור ולקנות כמעט מכל מקום בעולם, ללא מגבלות פיזיות וללא גבולות. בתוך האתגרים והשינויים צומח לממדי ענק המסחר האלקטרוני, שעם יחס נכון יכול להפוך למנוע צמיחה ולספק פתרון ללא־מעט מהבעיות שנוצרו בשוק העבודה המודרני.

הנתונים לגבי ישראל מחדדים את הפתיחות של הצרכן הישראלי, ואת היכולת שלו לאמץ טכנולוגיות חדשות. כשמחברים את זה לרוח היזמית המיוחסת לישראל, עולה תמיהה: האם אנחנו לא מזניחים את מה שיכול להיות קטר הצמיחה של הכלכלה הישראלית? אולי התשובה לכל השינויים בשוק העבודה נמצאת מתחת לאף שלנו, ובמקום לעודד עובדים לפתח מיזמים ולעבוד בתחום המסחר המקוון — מקבלי ההחלטות וקובעי המדיניות מסרבים לתת לכך הזדמנות.

לא מדובר במקומות עבודה לצעירים בלבד. אם יוקדשו לכך המשאבים, ניתן יהיה להכשיר אנשים בכל גיל לעבוד בתחום. שאף אחד לא יחשוב שמדובר בתחביב או השלמת הכנסה; מסחר אלקטרוני דורש הקניית כלים מתאימים ועבודה מאומצת יחד עם התאמה לפלטפורמה הנכונה. לכן, על מקבלי ההחלטות ליטול יוזמה, להסיר חסמים ולאפשר לעובדים נוספים להשתלב בתחום שאינו מבחין בין מגזרים ומגדרים, ומאפשר מוביליות חברתית.

הכותב הוא מנכ"ל MySize, המפעילה אפליקציה המסייעת ברכישת פריטי לבוש באינטרנט

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker