הישראלים מתקשים להתקבל לרפואה - כי המדינה מפנה מקום לזרים

המחסור באתרי לימוד מלאכותי, וניתן לפתור אותו על ידי הקצאת מחלקות לסטודנטים ישראלים בלבד

יצחק פפו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סטודנטים לרפואהצילום: אלון רון
יצחק פפו

בחגיגיות רבה הוכרז באחרונה על הקמה של פקולטה חדשה לרפואה באוניברסיטת אריאל. פקולטה זו נועדה לטפל, בין השאר, בהגדלת מספר הרופאים בישראל, עקב מחסור ברופאים שעלול לטרפד בעתיד את התפתחות מערכת הרפואה הציבורית בישראל. דה עקא, המכשול העיקרי שעומד בפני פתיחת פקולטה זו הוא מחסור באתרי לימוד מתאימים. האם המחסור הזה אמיתי?

משנות ה–80 שלוש אוניברסיטאות מקיימות מסלולים ללימודי רפואה בשפה האנגלית, מסלולים המתקיימים בשיתוף פעולה עם אוניברסיטאות אמריקאיות. התלמידים במסלולים אלה חייבים להיות אזרחי חוץ והקריטריונים לקבלתם ללימודים בישראל שונים מאלה שמוצבים בפני הישראלים.

מבין כ–900 סטודנטים שהתקבלו ללימודי רפואה בישראל ב–2015–2016, כ–20% היו סטודנטים זרים. מקומות אלה היו פתוחים עבורם בלבד, תמורת שכר לימוד גבוה, אך סגורים עבור סטודנטים ישראלים. חשוב לציין כי רוב הסטודנטים האמריקאים בוגרי תוכניות אלה אינם נשארים לעבוד בישראל בתום הלימודים.

הנהנים העיקריים ממצב זה הם מאות אזרחי חוץ, אמריקאים ברובם, שלומדים רפואה בישראל, בעוד את המחיר להפרטה עקיפה זו משלמים מאות צעירים ישראלים ומשפחותיהם שנאלצים ללמוד בניכר תמורת סכומי כסף ניכרים.

לא אחת קורה שבאותה מחלקה שוהים סטודנטים "אמריקאים", הדוברים עברית שוטפת, ולצדם רופאים מצוינים, סטאז'רים ומתמחים, ילידי הארץ, שלאחר שירות צבאי נאלצו לבלות שש שנים בניכר, רק בגלל שציון הבחינה הפסיכומטרית שלהם היה 730 ולא 750.

בנוסף, העול הכלכלי שנדרש מסטודנט לרפואה הלומד בחו"ל גורם לצעירים רבים לוותר בכלל על לימודי הרפואה.

לימודי רפואה קליניים מחייבים שהייה של הסטודנטים במחלקות האשפוז בקבוצות קטנות, ולימוד ליד מיטת החולה. כל הגדלה בכמות הסטודנטים של קבוצות הלימוד במחלקות, תגרום לפגיעה באיכות ההוראה ולשיבוש ניכר בעבודה במחלקות. דומה הדבר לאשפוז שמונה חולים בחדר המיועד לשני חולים.

מכאן ברור כי כל תוספת של סטודנטים זרים מביאה להגדלה בכמות הסטודנטים לרפואה ומגדילה את ה"תחרות" על מחלקות הלימוד, שחיוניות לקיום תוכנית לימודים איכותית ברפואה, ושזמינותן מוגבלת.

קיומן של הפקולטות לרפואה לסטודנטים זרים מורה כי המחסור באתרי לימוד, לפחות בחלקו, מלאכותי וניתן לפתור אותו על ידי הקצאת כל מחלקות הלימוד הקיימות בארץ לסטודנטים ישראלים בלבד. הדבר יגביר את הנגישות ללימודי הרפואה, יגדיל את כמות הרופאים האיכותיים שיהיו זמינים לעבודה רפואית בישראל ויקטין את האי־שוויון בזמינות ללימודי הרפואה.

ד"ר פפו הוא כירורג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker