איך להילחם בתאונות הבנייה - זירת הדעות - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

איך להילחם בתאונות הבנייה

כל המחקרים הוכיחו כי כשמכריחים קבלן לנקוט סידורי בטיחות, עוזרים לו למעשה להגדיל את הכנסתו מהפרויקט

תגובות
פועל בניין בקרית גת, בשנה שעברה
אילן אסייג

בחודשים האחרונים אנו שומעים כמעט מדי יום על תאונת בטיחות באתרי הבנייה ברחבי ישראל. מדובר בתאונות קשות, חלקן הגדול עם פצועים והרוגים, ונוצרה תחושה בציבור כי חיי הפועלים הם הפקר. התקשורת, ובצדק, מסקרת את התאונות בהרחבה ומשפיעה על מקבלי ההחלטות לקדם חקיקה בנושא.

אנחנו בהתאחדות בוני הארץ פועלים כבר שנים כדי לסייע לצמצום התופעה, בין השאר, באמצעות הדרכות בנושאי בטיחות לעובדים באתרים על ידי ניידת הדרכה שבה מוצעות הדרכות אינטראקטיביות בשש שפות, בעריכת ימי עיון והשתלמויות לקבלנים ובהדרכות מרוכזות בתחום למנהלי העבודה בענף.

אבל זה לא מספיק. יש להרחיב את הפעילות בצורה שתעודד את מזמיני העבודה ואת הקבלנים המבצעים להתחיל לטפל בנושא הבטיחות כבר בשלב הכנת המכרז. במכרזים שמפרסמים כיום משרדי הממשלה, החברות הממשלתיות והתאגידים העירוניים בתחומי הבנייה ציבורית ולפרויקטים של תשתיות, אין כל התייחסות לנושא הבטיחות בעבודה וכך גם במכרזים של יזמים פרטיים. בעת תחשיב המחירים לסעיפי המכרז השונים, הקבלן מחשב את עלות סידורי הבטיחות שלדעתו מתאימים לאתר הספציפי ומוסיף את עלותם להוצאות התקורה של הפרויקט.

בשיטת תמחיר זו, לא ברור ליזם, למנהל הפרויקט או אפילו לא למנהל העבודה אילו סידורי בטיחות הובאו בחשבון או מתי הם חורגים מתקציב הבטיחות שנקבע לפרויקט. בנוסף, מכיוון ששיטת המכרזים בישראל מקדשת את המחיר הנמוך ביותר, היא מעודדת את מגיש ההצעה במכרז לחסוך בעלויות הפרויקט — לרבות עלויות הבטיחות.

אשר גרין
כפיר סיוון

מבדיקה שערכנו עולה כי הוספת כתבי כמויות לנושא הבטיחות באתרים תתרום ליזם, למזמין העבודה וגם לקבלן המבצע. זה דורש יותר השקעה מצד מזמין העבודה, כי כדי להכין כתב כמויות של סידורי הבטיחות צריך להשתמש במהנדס ביצוע או ממונה בטיחות. אלה ינתחו את סידורי הבטיחות הדרושים החל מכמות ציוד הגנה אישי לעובדים, פיגומים בטוחים, דרכי גישה בטוחות, סידורי ההגנה הדרושים בפרויקט, בהתחשב בשיטת העבודה של הקבלן ובלוח הזמנים שלו. פריטים אלה יופיעו במכרז ככתב כמויות לסידורי בטיחות, הקבלן מגיש ההצעה יתמחר אותם כמו יתר סעיפי המכרז. במהלך העבודה ימדוד היזם את הכמויות וישלם לקבלן על פי כמויות סידורי הבטיחות בפועל ועל פי מחירי היחידה שבמכרז. בשיטה זו לא יהיה לקבלן תמריץ לחסוך בסידורי בטיחות. הרווח יהיה של שני הצדדים. גם מזמין העבודה וגם הקבלן המבצע יוצאים נשכרים מפרויקט שלא נרשמו בו תאונות עבודה.

כל המחקרים הוכיחו כי נקיטת סידורים למניעת תאונות חוסכת תאונות וחוסכת הוצאות הכרוכות בתאונות. כאשר "מכריחים" את הקבלן לנקוט סידורי בטיחות, עוזרים לו למעשה להגדיל את הכנסתו מהפרויקט. השיטה מקטינה את הסיכונים של הקבלן, כי היזם ביצע למעשה במכרז הערכת סיכונים שממנה ייהנה הקבלן בבואו לבצע את העבודה.

התחלנו לפעול מול מקבלי ההחלטות ולהציע להם, בשלב הראשון, לכלול במכרזים הממשלתיים והציבוריים התייחסות לנושא הבטיחות כדי ליצור נורמה בענף ולהתחיל וטפל בתאונות העבודה מלמעלה. בשלב השני אנו מאמינים ששיטת העבודה הזו תחלחל גם ליזמים הגדולים בהתקשרותם עם קבלני הביצוע.

הכותב הוא סגן נשיא התאחדות בוני הארץתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות