חבר מביא חבר - מאוכלוסייה מודרת

שילוב אנשים מרקעים מגוונים בעבודה משפר בצורה משמעותית את התוצאות וההישגים, ויוצר מרחב חברתי טוב יותר

יצחק משיח
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כנס ההיי־טק החרדי בירושלים, 2014צילום: נעמן לבבי
יצחק משיח

מדיניות ההעסקה של אינטל היא דוגמה ומופת לחברות רבות. ובכל זאת, דו"ח האחריות התאגידית שפירסמה החברה באחרונה מגלה כי נשים הן בסך הכל 21% ממצבת העובדים שלה.

מדובר בשיעור גבוה לעומת חברות וארגונים אחרים, אבל בשונה מהם, אינטל מתעדפת את הנושא ונוקטת מגוון טקטיקות לשם יצירת איזון מלא. אחת מהן היא שימוש בטקטיקת חבר מביא חבר הידועה כאפקטיבית בתחום הטכנולוגיה. במקרה שלה, אינטל מזכה בבונוס כפול עובד שמביא קורות חיים של אשה שלאחר מכן נקלטת בחברה.

שילוב אנשים מרקעים מגוונים בצוותי עבודה, בהנהלות או בדירקטוריון, משפר תוצאות בצורה משמעותית ואף מביא להישגים גבוהים יותר לאורך זמן ויוצר מרחב חברתי טוב. ברמה התקשורתית, כלפי חוץ, ארגונים רבים מקיימים מדיניות התומכת בהעסקה מגוונת, אך בפרקטיקה, היישום של מדיניות זו הוא אתגר משמעותי. שילוב אוכלוסיות מודרות ומופלות מתקיים במתכונת מסוימת במגזר הראשון — המגזר הממשלתי. זה גם מקיים דיון ציבורי ער ואף מקודמת בו חקיקה בנושא. גם המגזר השלישי, שכולל אלפי עמותות, ארגונים וולונטריים וחברתיים, ידוע ככזה המשלב אוכלוסיות אלה באופן טבעי. דווקא המגזר השני, העסקי, מתקשה להתמודד מול הבעיה של היעדר ייצוג קבוצות מסוימות מהחברה.

רוב החברות בתעשייה עדיין אינן מייחסות לכך חשיבות רבה. אין הכוונה רק ביחס של אותם הארגונים והחברות לנשים, אלא גם ליחס וההכלה כלפי אוכלוסיות, קבוצות ומגזרים אחרים כדוגמת חרדים, ערבים, אתיופים, תושבי הפריפריה, אנשים עם מוגבלויות וקבוצות נוספות המתקשות להתמודד עם מחסומי הכניסה לעולמות אלה.

מבצעי חבר מביא חבר לגיוס עובדים מקבוצות מודרות יכולים לסייע בשיפור הייצוג של אוכלוסיות מגוונות בחברות עסקיות. עובד חרדי, למשל, יוכל לסייע להגדיל את הייצוג לחרדים באמצעות המלצה על חבר מתאים אחר מהקהילה. בהנחה שאותו חבר מתאים לעבודה, סיכוייו להשתלב בעזרת מישהו מבפנים טובים יותר. זוהי עוד דרך אחת שתצטרף לארגז הכלים המתגבש בתעשיות הישראליות לגיוון בתעסוקה.

הכותב הוא יועץ תקשורת ואסטרטגיה ומייסד פרויקט ייצוגים בתקשורת

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker