פיקוח על המטבעות הדיגיטליים: צורך השעה - וכאב ראש גדול למחוקקים

קרב היום שבו לא תהיה ברירה אלא לבנות מודל רגולציה ייחודי, שמתאים למאפיינים הכלליים של המטבעות והטוקנים הדיגיטליים, ולטכנולוגיה שבאמצעותה הם נוצרים ועוברים מיד ליד

צבי גבאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטבע ביטקוין על רקע דולרים
צבי גבאי

המטבעות הדיגיטליים נמצאים באחרונה הרבה בכותרות, אם בידיעות על פיצול הביטקוין - המטבע הדיגיטלי המוכר ביותר לציבור - לשני מטבעות, או בנפילתו ועלייתו של האתריום - אחד המתחרים הבולטים של הביטקוין. בנוסף אנו עדים להנפקות לא מעטות של מטבעות דיגיטליים חדשים - Initial Coin Offering - ובקיצור ICO.

ככלל, תופעת ההנפקות זכתה עד כה בעיקר להתעלמות ולסירוב להנהיג פיקוח מצדם של הרגולטורים הפיננסיים, למעט דרישה להטמעת חובות זיהוי ודיווח מסוימות הנחוצות לצורך המלחמה הכלל-עולמית בהלבנת ההון. אך באחרונה החליטה רשות ניירות ערך האמריקאית, ה-SEC, להתערב באמצעות פרסום סדרה של החלטות ועמדות משפטיות בעניינו של ארגון ווירטואלי בשם DAO, ובהן הסבירה כי הנפקות של מטבעות דיגיטליים עשויות ליפול תחת תחום פיקוחה של הרשות.

בהחלטה תקדימית, שכבר עתה מלמדת על האופן שבו רגולטורים פיננסיים עומדים להתייחס להנפקת מטבעות וטוקנים בעתיד, הכירה הרשות בעובדה שמדובר בתחום טכנולוגי חדשני שראוי לאפשר לו להתפתח. עם זאת, היא הבהירה כי לא תאפשר הנפקה של מטבעות דיגיטליים וטוקנים - שמהווים למעשה סוג של נייר ערך - מבלי שהדבר ייעשה תוך פרסום תשקיף, ובפיקוח רגולטורי מלא.

זמן קצר לאחר מתן ההחלטה, ב-10 באוגוסט, פירסם הרגולטור הסינגפורי (MAS) סדרה של אזהרות והמלצות לצרכנים בקשר להנפקות של מטבעות וטוקנים דיגיטליים, שבאופן ברור ממשיכה את הכיוון שהתוותה ה-SEC.

אין ספק שההתערבות הרגולטורית ההולכת וגוברת בקרב הרגולטורים הפיננסים במדינות המשמעותיות שבהן מתקיימות הנפקות תשנה את כללי המשחק בתחום. פיקוח רגולטורי נועד לתקן כשלי שוק ולהגן על משקיעים, במצבים שבהם אין להם דרך אמיתית להגן על עצמם. מתנגדי הפיקוח יטענו שמדובר בתחום חדש, שאמנם מתפתח במהירות אך שעדיין קשה לדעת מהו המודל הרגולטורי הנכון להחיל עליו, ומהם הכשלים שאותם יהיה על האסדרה החדשה לתקן.

אכן, בהנפקות הראשונות חברות ייצרו מטבעות דיגיטליים וניסו לשכנע את הציבור שמדובר בביטקוין הבא, או ייצרו טוקן דיגיטלי המקנה זכות שימוש כלשהי בטכנולוגיה שפותחה על ידן. במקרים רבים הניסיון לא עלה יפה, אך מדי פעם ה-ICO "תפס", והחברה שביצעה את ההנפקה המוצלחת גייסה סכומי כסף נאים. ואולם, עם התגברות התופעה והתחרות, מצאו עצמן החברות המנפיקות נאלצות לייצר ערך וייחוד למטבע המונפק. כאן בדיוק טמונה הסכנה, מאחר שניסיון זה יכול בקלות לגרום לכך שהמטבע או הטוקן המונפק יהפכו למעשה לנייר ערך.

יצירתה של רגולציה חדשה לאסדרת תחום דינאמי זה הנה התפתחות חיובית וחשובה. העולם הטכנולוגי מתקדם בקצב מהיר, ואין ספק שרגולטורים פיננסיים אחרים ילכו בעקבות ה-SEC והסינגפורים, ויחלו בהדרגה לצקת ודאות משפטית לתחום. למגמה זו תהיה השפעה ישירה על הכרעת החברות באילו מדינות הן יבחרו לבצע את ה-ICO, ועל ההחלטה של ציבור המשקיעים אם לקחת בהן חלק. כבר עתה צריכות חברות לבחון היבטים אלה בכובד ראש לפני היציאה לדרך - שלעיתים עשויה להיראות מהצד כפשוטה יחסית.

למעשה, ה-SEC קבעה את המובן מאליו: מה שהולך כמו ברווז, נראה כמו ברווז ומגעגע כמו ברווז הוא ברווז, ובמקרה הזה – נייר ערך. אין זה משנה אם הוא מגיע בצורה של שטר מניה או בצורה של חוזה חכם בטכנולוגיית הבלוקצ'יין. עם זאת, חשוב להבחין גם כי לא מעט מטבעות וטוקנים דיגיטליים אינם נייר ערך. הם אינם מתנהגים כנייר ערך, מאחר שערכם אינו נגזר מערך החברה שייצרה אותם, והם לא נועדו לשמש כתחליפים לניירות ערך כלשהם.

כאן, למעשה, טמון הכאב הראש האמיתי עבור הרגולטורים. אם התחום ימשיך להתפתח בקצב הנוכחי, לא רחוק היום שבו תידרש רגולציה מתאימה לכלל סוגי המטבעות והטוקנים. לא תהיה ברירה אלא לבנות מודל אסדרה ייחודי, המתאים למאפייניו של המכשיר הפיננסי החדש, ולטכנולוגיה שבאמצעותה הוא נוצר ועובר מיד ליד. בניית מודל כזה היא אמנם מורכבת ומסובכת עבור המחוקקים והרגולטורים, אך היא צו השעה - ואין ספק שאנחנו ניצבים בפניו של פרק חדש ומרתק בתחום הפיננסים.

הכותב הוא ראש תחום ניירות ערך ורגולציה פיננסית במשרד עורכי דין ברנע ושות', ושימש בעבר הממונה על האכיפה ברשות ניירות ערך

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker