האוצר לא מצליח לגמול את מפעל הפיס מההתמכרות להימורים

ההיגיון והיושר אומרים שסיכויי הזכייה צריכים להופיע לפני משלוח הטופס - אבל במפעל הפיס ההיגיון שונה

מתי אלפר
אילוסטרציה - דוכן פיס
למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אייל טואג

לפני חצי שנה התחיל משרד האוצר להגביל את מפעל הפיס כדי לצמצם את ההימורים בקרב מכורים ועניים. מפעל הפיס יצא למאבק באוצר באמצעות הרשויות המקומיות, שמקבלות חלק גדול מכספי מונופול ההימורים החוקיים ומאיישות את ההנהלה והדירקטוריון של הגוף הציבורי.

בתום הדיונים מול האוצר הוחלט להפסיק את ההימורים על סוסי מרוץ, להוציא את מכונות המזל מאתרים שנפתחו למטרה זו, להגביל את הפרסום ולהגדיל את המס על זכייה של יותר מ–20 אלף שקל ל–35%. הושגו גם הבנות על הגבלת מספר הגרלות הלוטו — פעמיים בשבוע, ועל פרסום סיכויי הזכייה הנמוכים. בנוסף, הוחלט על פעילות הסברה למניעת הימורים, כולל פתיחת קו סיוע למהמרים כבדים.

אלא שההסברה, באחריות משרד הרווחה, הוכחה כלא יעילה ובקושי קיימת. יתרה מכך, בניגוד להבנות, לפני כחודש התקיימו שלוש הגרלות לוטו בשבוע אחד: ביום שלישי (4 ביולי), חמישי ושבת — מהלך שפגע במהמרים הכפייתיים ששלחו טפסים נוספים והוציאו מכספם.

כחלק מההבנות עם האוצר מפעל הפיס אמור היה לפרסם את סיכויי הזכייה האפסיים באופן בולט. בפועל, כדי להימנע עד כמה שניתן מחשיפת הסיכוי אפסי — המשתתפים בהימור מקבלים טופס נטול הסבר על סיכויי הזכייה, ורק לאחר ששילמו על ההימור — הם מקבלים טופס השתתפות שבו מצוינים סיכויי הזכייה. ההיגיון והיושר אומרים שסיכויי הזכייה צריכים להיחשף לפני משלוח הטופס, אבל במפעל הפיס ההיגיון שונה מהמקובל — קודם תשלמו, ורק אז תדעו שהסיכוי לזכות בפרס הראשון בלוטו הוא קצת פחות מ–1 ל–16.27 מיליון, ובפרס השני הוא בערך 1 ל–2.71 מיליון (לפי נתוני מפעל הפיס). המשמעות היא שסיכויי הזכייה נמוכים, כמעט אפסיים — אבל את זה נדע כאמור רק אחרי שנשלם תמורת ההשתפות בהגרלה.

סביר להניח שמרבית הציבור היה חוסך את דמי ההגרלה בגלל הסיכוי האפסי לזכות, אם היה יודע את זה לפני שליחת הטופס; המכורים ישלחו בכל מצב. עם זאת, לא ברור מדוע האוצר לא כפה על מפעל הפיס לציין את הסיכויים בהבלטה על טופסי ההימור לפני התשלום על ההשתתפות בהגרלה.

בתחתית האתר הרשמי של מפעל הפיס, לאחר הדיווחים על 190 מופעי מוזיקה חינם (במימון כספי ההימורים), אחרי קריאה על תושב חיפה שזכה פעמיים בפרס הראשון בתוך 20 שנה (עליו הסיכויים האפסיים לא חלו), תוך שלמדנו כי הגרלות והימורים הם חלק מתרבות הפנאי בכל העולם (לא מדויק) — מופיעה אזהרה קטנטונת, שלפיה ההימורים עלולים להיות ממכרים. זו התרומה המינורית של הלחץ שהפעיל האוצר על מפעל הפיס.

הכותב הוא מרצה לשיווק במרכז ללימודים אקדמיים (מל"א)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker