אבי מורה

בהמשך לאירועי הבטיחות במהלך השנים האחרונות באתרי עבודה, אישרה באחרונה ועדת העבודה של הכנסת תקנות המאפשרות להטיל אחריות אישית ועיצומים כספיים על קבלנים שבאתרי הבנייה שלהם נמצאו כשלים בטיחותיים.

לפי התקנות, גובה הקנס לקבלן יגיע עד כ–35 אלף שקל בגין כל עבירת בטיחות. מנכ"ל חברה שלא יפעל לתיקון ההפרות שנתגלו, ייקנס ברבע מהסכום — עד כ–9,000 שקל. העיצומים הכספיים יחולו על אתרי בנייה שלא ימלאו אחר תקנות הבטיחות במשטחי עבודה ובגובה, בציוד ובדיקות, בהפעלת עגורנים, בחפירות והריסות, ובארגון וניהול בטיחות. בין היתר, כוללות התקנות הוראות הנוגעות לפיגומים תקינים, מינוי ממונה על הבטיחות באתר העבודה, אופן העסקת עובדים וגידור אתר העבודה.

הטלת הקנסות היא צעד שמקדים את זמנו, מטעמים פופוליסטיים, מכמה סיבות. ראשית, אין אכיפה ללא אוכפים. כל עוד מספר המפקחים במינהל הבטיחות במשרד העבודה הוא בגדר בדיחה עצובה, התקנות יישארו על הנייר. התקנות שנקבעו לא ייושמו ללא תוספת משמעותית בכוח האדם של המפקחים הנדרשים לפקח על האתרים, לאתר את כשלי הבטיחות ולהטיל את הקנסות. מעט המפקחים (פחות מ–20) המטפלים כיום בכ–12 אלף אתרי בנייה לא מצליחים לבצע את המשימות המוטלות עליהם כיום, עוד לפני הוספת הקנסות.

שנית, הפעלת התקנות החדשות עשויה לפגוע בשורה של קבלנים קטנים ולהותיר בתחום רק קבלנים גדולים, המסוגלים לספוג קנסות בסכומים גבוהים. חברות קבלניות קטנות יעדיפו לעזוב את התחום, ולא לקחת את הסיכון של קבלת קנס בסכום גבוה, שחלקם אינם מרוויחים אותו בחודש של עבודה. חברות אחרות יעדיפו לוותר מראש על פרויקטים עם פוטנציאל רווח נמוך, מחשש שקנסות בשל כשלי בטיחות יגרמו להן הפסדים.

מוטב היה כי ועדת העבודה תפעל במקביל באמצעים שונים. עליה ללחוץ על משרד העבודה להוסיף תקנים של מפקחים, או לפחות לאייש את התקנים הקיימים (לטענת שר העבודה והרווחה, חיים כץ, יש 22 תקנים, שהמשרד אינו מצליח לאיישם). במקביל, עליה ללחוץ על האוצר לשפר את תנאי ההעסקה של המפקחים.

בנוסף, המחקרים האחרונים בתחום מראים כי הכלים שיפחיתו באמת את תאונות העבודה בענף הבנייה הם שילוב של זינוק בהיקף ההוצאה הממשלתית להכשרה והדרכה של העובדים, הרחבה דרמטית של הפיקוח על האתרים וביטול חסמים שמונעים הכשרת מנהלי עבודה — שיותר מ–3,000 מהם חסרים כיום בענף. יחד עם העמדת הכלים האלה לטובת ענף הבנייה ויישומם בשטח, נכון יהיה להטיל סנקציות נגד קבלנים, ובאותה המידה בדיוק — סנקציות נגד עובדים סוררים שאינם מבצעים את הוראות החוק בתחום זה. רק כך נראה שינוי מגמה וירידה בתאונות העבודה בענף הבנייה.

הכותב הוא עורך דין שותף במשרד מורה טובים, המתמחה במשפט מסחרי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker