חברי הכנסת משרתים את סוכני הביטוח - זירת הדעות - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חברי הכנסת משרתים את סוכני הביטוח

סוכני הביטוח רתמו לצדם את הפוליטיקאים, בניסיון להחזיר לזירה את כל ניגודי העניינים והתחלואים שמהם סבל השוק

8תגובות
אמיל סלמן

כדי לשחרר את שוק החיסכון הפנסיוני מניגודי עניינים ולעודד תחרותיות, יזם אגף שוק ההון, הביטוח והחיסכון במשרד האוצר (שנהפך לרשות שוק ההון) שורה של תקנות — שכללו בין השאר הפרדה של התפעול הפנסיוני (סליקת ובקרה של כספים) מהשיווק הפנסיוני. המטרה היתה ביטול הסבסוד הצולב שהיה נהוג בענף, והימנעות מהמצב הלא־הגיוני שבו את השירות שקיבלו המעסיקים בגין הסליקה הפנסיונית, ציבור השכירים מסבסד מתוך דמי הניהול הגבוהים שהוא משלם.

שחרור השוק מחסמים שהגבילו את חופש הבחירה של המבוטחים במוצר פנסיוני ובסוכן פנסיוני — כמו ביטול מנגנוני הסבסוד הצולב וניגודי העניינים — היו חלק חשוב בהוראות ובתקנות שפורסמו בשנה האחרונה ובאו לידי ביטוי בחוק ההסדרים. ברשות שוק ההון מתעקשים ליצור סביבה תחרותית הוגנת, כך שכל עובד יוכל לבחור לקבל ייעוץ פנסיוני מכל גורם מורשה שיבחר, ולהעביר כספים לקופות על פי בחירתו — אקט שאמור להיות טכני בלבד.

כל זה נשמע טבעי והגיוני, אלא שבדיון שנערך באחרונה בוועדת הכספים, חברי הכנסת דוד ביטן ומיקי זוהר צידדו בעמדת לשכת סוכני הביטוח, שרוצה להשיב את המצב שבו סוכן הביטוח המספק למעסיק שירותים — אותו סוכן שהעובד יכול לבחור שלא להסתייע בשירותיו —דווקא הוא זה שאמור לדאוג לכך שבחירתו זו של העובד תמומש.

בלחץ בעלי עניין, ניאותו ביטן וזוהר לנסות להשיב את הגלגל לאחור, ולפעול לביטול הישג חשוב שעליו עמלו שלושה דורות של מפקחים על הביטוח.

מאבקם של מנהלי ההסדרים הפנסיוניים (סוכנויות הביטוח הגדולות המספקות שירותים למעסיקים) לשוב למגרש הסליקה הפנסיונית, וכן המעורבות שלהם במגרש זה — אינם ראויים. נזכיר כי משימתו של סוכן ביטוח מוגדרת בחוק: תפקידו לתכנן, לארגן, לייעץ וללוות את המבוטח — ורק אותו — בבחירה והתאמה של החיסכון הפנסיוני ושל מערך ניהול הסיכונים המשפחתי. הוא מחויב לעשות זאת בנאמנות מלאה לצורכי הלקוח בלבד, וכמובן ללא כל שיקולים זרים לעניין.

הסליקה ובקרת התשלומים היו תמיד אמצעי להשגת לקוחות בשוק הביטוח, גם בעבר הלא כל כך רחוק, כשכלל לא היה חופש בחירה, וגם כיום, כשהלקוחות "חצי שבויים": בחצרות המעסיק יש מנהל הסדר שהוא גם ספק שירותים למעסיק (עם השירותים האלה נמנית העברת הפקדות פנסיוניות לעובדי המעסיק שבחרו בסוכן אחר), ובמקביל מופנה לעשות ביטוח לעובדים.

זו בדיוק היתה המלחמה של אגף שוק ההון — מלחמה שצלחה. אף כי בטיוטה הראשונה של חוק ההסדרים נקבע כי תהיה הפרדה מלאה בין שיווק ותפעול, הצליחו בעלי העניין, תוך הפעלת לחץ עצום, לצמצם את "רוע הגזירה" ולהשאיר את מנהלי ההסדר על מגרש התפעול — אבל בתנאים מגבילים. כעת, בקרב המאסף, הצליחו סוכני הביטוח לרתום לצדם את הפוליטיקאים, בניסיון לחזור במלוא העוצמה למגרש התפעול, לבטל את המגבלות ולהחזיר לזירה את כל ניגודי העניינים והתחלואים שמהם סבל השוק.

חשוב להדגיש כי הוראות החוק מטילות על המעסיק את החובה להעביר את הכספים לקופות שבחר העובד. רק המעסיק נושא באחריות לכך. לשם כך הוא נדרש לבצע פעולות טכניות הקשורות למערך השכר והסליקה, ואינן קשורות למקצועו ולמשימתו של סוכן הביטוח, שאמור לתת את הייעוץ ללקוח.

סליקת שכר וגמל אינה משימה של מנהלי הסדרים, המצויים בניגוד עניינים ברור בכל מה שקשור לטיפול בלקוחות שאינם שלהם. הם נאחזים במשימה זו כאמצעי לזכות בלקוחות שבויים, במקום להתחרות על לבו של הלקוח ככל בעלי המקצועות החופשיים.

טוב יעשו חברי הכנסת ביטן וזוהר אם יראו סוף־סוף את האינטרסים של המבוטחים — במקום את האינטרס לזכות בעוד קולות וכוח פוליטי של סוכני הביטוח בפריימריז הקרבים ובאים של הליכוד.

הכותב הוא מנכ״ל ובעלים בהייטק סוכנות לביטוח, המתמחה בשירותי ביטוח ופיננסים לעובדי היי־טק בישראל, והיה סמנכ"ל בסוכנות הביטוח מבטח סימוןתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות