חוק הגיור - מכה אנושה לפריפריה

אם יפסיקו להגיע תרומות מהתפוצות, מי שייפגעו הם לא מקבלי ההחלטות וחבריהם - אלא תושבי הפריפריה הגיאוגרפית והחברתית

חיה ג'משי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילד עם טלית ברחבת הכותל
חיה ג'משי

באחרונה סערה המדינה סביב הדיונים על מתווה הכותל ועל חוק הגיור, שמעמידים את היחסים בין מדינת ישראל ליהדות התפוצות בקונפליקט גדול. רבות דובר על חשיבות מערכת היחסים ההדוקה וההדדית בין השניים, המושתתת על העיקרון שלפיו המדינה זקוקה ליהדות התפוצות לא פחות מאשר היא זקוקה לישראל.

במשך עשרות שנים, ולמעשה מאז הקמת המדינה, התקיימה מערכת היחסים הזאת בצורה מכובדת של שיתוף והדדיות. כל אחד מהצדדים הכיר והוקיר את הצד השני ואת הצרכים שלו. אולם באחרונה הופר האיזון שנשמר עד כה — ומה שמדאיג הוא שבקרב מקבלי ההחלטות מסתמנת עמדה של אדישות בלתי־מובנת לכך.

נדמה כי הציבור והממשלה אינם מבינים לגמרי את ההשלכות של מהלך מסוכן זה. ייתכן כי הסיבה לכך היא שאילו יפסיקו להגיע תרומות מיהודים בעולם, מי שייפגעו הם לא מקבלי ההחלטות וחבריהם, אלא השכבות החלשות בישראל — תושבי הפריפריה הגיאוגרפית והחברתית.

ב–25 השנים האחרונות הוכפלו התרומות של יהודי ארה"ב לישראל, וכיום הן מסתכמות ביותר מ–2 מיליארד שקל בשנה. רובן המוחלט של תרומות אלה מגיע לאוכלוסיות חלשות, לערי הפריפריה, לאוכלוסיות נזקקות ולקבוצות מיעוטים אתניים.

קרן שח"ף, לדוגמה, היא שותפות פילנתרופית שמחצית מחבריה הם תורמים יהודים מחו"ל. הקרן תומכת בצעירים הבוחרים לחיות בפריפריה כקהילה, ופועלים בה למען שינוי חברתי בתחומים שונים כמו חינוך, תרבות, הזדמנויות תעסוקה ודיור. בשבע השנים האחרונות, השותפים בקרן שח"ף העבירו יותר מ–7 מיליון דולר לטובת פיתוח וחיזוק הפריפריה הגיאו־חברתית בישראל וקידום תנועת הקהילות. הפסקת תרומותיהם תנחית מכה אנושה על תנועת הקהילות בפרט ועל תושבי הפריפריה בכלל.

מה, למשל, יפסידו תושבי הפריפריה אם יימנעו מהם 7 מיליון דולר בשבע השנים הקרובות? סיוע לתלמידים בשיעורי הבית בביתם, הצגות ילדים ומופעים לכל המשפחה ללא תשלום, קידום תוכניות התחדשות עירונית בשכונות חלשות וישנות, קייטנות לילדים בעלות סמלית או ללא תשלום כלל, חיזוק וקידום יוצאי אתיופיה, תוכניות מנהיגות צעירה לבני נוער, שיפוץ והשמשה של מבנים נטושים וניקיון פארקים.

קהילות הצעירים זוכות לממש את פעילויותיהן בעזרת תרומותיהם של יהודי התפוצות. אלה כבר הבינו כי הפערים החברתיים בישראל הם בלתי־נסבלים, ולכן אחת המשימות החשובות שלהם היא חיזוק הפריפריה במטרה להעניק שוויון הזדמנויות לתושביה.

ממשלת ישראל מנפנפת בכל הזדמנות בכך שהיא עושה רבות למען הפריפריה בישראל, אך הלכה למעשה, היא מחליטה החלטות שלא רק שאינן מסייעות לפריפריה, אלא גם מזיקות לה.

שיקולי הממשלה אינם צריכים להיות מושפעים מהסכמים קואליציוניים, אלא להיות מוכוונים לצמצום הפערים בישראל וחיזוק הפריפריה. אם מקבלי ההחלטות רוצים להוכיח לתושבי הפריפריה שהם נמצאים בראש סדר העדיפויות שלהם — מוטב שישקיעו בחיזוק הקשר עם יהודי התפוצות, ולא בהריסתו.

ד"ר ג'משי היא מנכ"לית קרן שח"ף

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker