ישראל מבזבזת את הגז הטבעי שלה

יש כאן פוטנציאל כלכלי אדיר, אך הממשלה חייבת לקדם פרישת תשתיות לאומיות שיאפשרו לממש את היתרון הזה

חן הרצוג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הטענת מכונית חשמלית
חן הרצוג

בימים אלה מציינת ישראל 13 שנים לתחילת הפקת הגז הטבעי המקומי. במהלך שנים אלה, עבר משק החשמל הישראלי ממצב של תלות מוחלטת ביבוא של פחם ונפט, לייצור של 65% מהחשמל ממקורות מקומיים — גז טבעי ואנרגיות מתחדשות. המשק הישראלי החל במעבר לעידן של אנרגיה, שהיא גם מתוצרת ישראל וגם ידידותית לסביבה לעומת הפחם והנפט.

ואולם הפוטנציאל של המהפכה האנרגטית בישראל גבוה בהרבה. לכל אורך שנות הפקת הגז בישראל, משק האנרגיה הישראלי היה נתון למגבלת היצע גז טבעי. תחילת הפקת גז טבעי ממאגר לווייתן, המתוכננת לתחילת 2020, תהפוך את ישראל לראשונה בתולדותיה למשק המסוגל לספק את מלוא צורכי הגז בשוק המקומי, ואף להפוך ליצואנית אנרגיה בקנה מידה משמעותי. בשלב הראשון היצוא צפוי בעיקר למדינות השכנות ובראשן ירדן, שאליה החל יצוא גז בהיקף קטן כבר השנה.

היקף תגליות הגז במשק הישראלי מביא לשינוי מהותי ביתרון היחסי של המשק הישראלי בפיתוח תעשיות ושירותים עתירי אנרגיה. במונחים יחסיים, ישראל מדורגת במקום הרביעי מבין כל המדינות המפותחות במונחי רזרבות גז ונפט לנפש. המשמעות עבור כלכלת ישראל היא שיש לנו יתרון יחסי גבוה בהשוואה לרוב מדינות OECD בפיתוח תעשיות עתירות אנרגיה, במעבר לתחבורה חשמלית ומונעת גז טבעי ולהגדלת עתירות האנרגיה במשק הישראלי.

אך האבסורד הוא שבעוד שבמונחי עתודות נפט וגז, המייצגים את הפוטנציאל לעצמאות אנרגטית, ישראל מדורגת במקום הרביעי, הרי שבמונחי מימוש פוטנציאל העצמאות האנרגטית, ישראל מדורגת במקום השביעי מהסוף מבין כל מדינות OECD. בנוסף, ישראל מדורגת במקומות האחרונים מבין כל המדינות המפותחות בחדירת הגז הטבעי לתעשייה, בשימוש ברכב חשמלי ורכבים כבדים מונעים בגז, בשימוש ברכבת חשמלית, ובחיבור משקי הבית ואזורי המסחר לגז.

ישראל עדיין רחוקה ממימוש מלוא פוטנציאל מהפכת האנרגיה. עד כה, השלמנו רק את הצעד הראשוני — מעבר של ייצור החשמל מנפט לגז טבעי והסבה של כ–30 מפעלי תעשייה גדולים בלבד לגז. קיים פוטנציאל כלכלי אדיר בהמשך חיבור מפעלי התעשייה והמסחר הבינוניים והקטנים, המשך המעבר משימוש בפחם לגז טבעי, חשמול רכבת ישראל, עידוד תחבורה חשמלית ומונעת בגז טבעי וחיבור שכונות מגורים חדשות לגז טבעי. מימוש צעדים אלה יאפשר את הגדלת העצמאות האנרגטית של המשק הישראלי, שהיא בעלת יתרונות ברורים מבחינה אסטרטגית וכלכלית. הם גם הכרחיים כדי שישראל תוכל לעמוד במחויבויות הסביבתיות שלה להפחתת פליטות במסגרת אמנת פריז.

לראשונה בתולדות המדינה, נוצר יתרון יחסי לפיתוח תעשייה מקומית מתקדמת ונקייה, עתירת הון ואנרגיה. התוצר של ענף האנרגיה (במונחי ערך מוסף מקומי), שמסתכם כיום ב–25 מיליארד שקל, צפוי לפי אומדני חברת BDO, להכפיל עצמו עד 2025 ולהגיע לכ–50 מיליארד שקל, בדומה לתוצר הלאומי של ענף האלקטרוניקה והתוכנה השנה.

צמיחתו של ענף כלכלי נוסף בעל היקף תרומה לתוצר הדומה לענף ההיי־טק הוא מהפכה של ממש בכלכלה. יש כאן פוטנציאל כלכלי אדיר, אך כדי לממש פוטנציאל זה הממשלה חייבת להמשיך ולקדם פרישת תשתיות לאומיות שיאפשרו לממש את היתרון היחסי הזה. נדרשת מעורבות ממשלתית להסרת חסמים להקמת תחנות כוח פרטיות, קידום תשתיות חלוקת גז טבעי לאזורי המסחר והתעשייה, המשך הפחתת השימוש בפחם ופיתוח תשתית רכבות וכלי רכב חשמליים ומונעי גז טבעי.

הכותב הוא שותף וכלכלן ראשי בפירמת ראיית החשבון והייעוץ העסקי BDO

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker