עמותה שלא תתקדם - לא תתקיים

פעילות חברתית מלווה תמיד בהתנהלות ארכאית. העמותות צריכות להפנים שמה שעובד במגזר העסקי - יעבוד גם אצלן

אורי בן שלמה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חלוקת מצרכים לנזקקים (למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה)
למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אייל טואג
אורי בן שלמה

"אומת סטארט־אפ" ו"מעצמת היי־טק" הם רק חלק מהתארים שהוצמדו למדינת ישראל בשנים האחרונות. אך לא רק הטכנולוגיות המתקדמות בולטות בישראל - גם החברה האזרחית בישראל נחשבת חזקה, משפיעה ומשמעותית ביחס למדינות העולם. בישראל פועלים יותר מ–42 אלף ארגונים ללא כוונות רווח ועמותות ויותר מ–1.5 מיליון אזרחים המתנדבים לפחות פעם בשנה.

ואולם, יש פער עצום בין אומת הסטארט־אפ הישראלית לבין פעילות החברה האזרחית בישראל. פער זה מקשה על המגזר השלישי להתפתח, משאיר אותו תקוע מאחור ואף מאיים עליו. ארגוני חברה אזרחית מתהדרים, ובצדק, בפעילות חברתית חשובה שגוף עסקי לעולם לא היה מבצע, בטח כשמביאים בחשבון את המשאבים הרבים שהיו מושקעים בכל אדם - אילו הארגונים השונים לא היו מסייעים. אך האם פעילות ששונה בתכליתה מפעילות עסקית משמעה בהכרח התנהלות מיושנת ולעתים לא אפקטיבית, עד כדי השקעת משאבים בכלים הנוגסים בנתח משמעותי מכספי התורמים?

במגזר השלישי נוצר מצב אבסורדי שבו פעילות חברתית כמעט תמיד מלווה בהתנהלות ארכאית. עמותות ב–2017 לא נוכחות במקום שבו הציבור נמצא זמן כה רב - הרשתות החברתיות. אין היגיון בכך שעמותות לא משתמשות באפשרויות ובמערך הכלים לאופטימיזציית קמפיינים, ואי־אפשר לא לתהות מדוע הן לא מגייסות תרומות בעלות מינימלית וביעילות אופטימלית באמצעות האינטרנט?

המגזר השלישי בישראל צריך לרדת מהענן, או יותר נכון לעלות עליו, ולהתחיל להבין את משמעויות הקדמה, אחרת - הוא פשוט יישאר מאחור. עמותה שלא תפיץ את הבשורה שלה ברשתות החברתיות, לא תאפשר לציבור לתרום לה באמצעות פלטפורמות מתקדמות און־ליין ולא תאמץ סוג חדש של חשיבה - לא תשרוד.

יש ודאי עמותות שבהן יגידו המנהלים כי הם מקבלים כספים מהמדינה, מפדרציות ומקרנות, כי הפעילות שלהן מושתתת על יחסי אנוש שבין מטפלים למטופלים, וכי למעשה כל מה שנכון למגזר העסקי - לא רלוונטי אליהן. אבל ההפך הוא הנכון. בעוד כמה שנים, היעדרותן מהמגרש שבו כולם משחקים, תגרום למעגל החשוב של תומכים ונתמכים להתאדות מבלי שתהיה לגיטמציה להמשך פעילות העמותה. במקרה הזה, כל האמת נמצאת עם הסיסמה הישנה של דפי זהב - "אם אתה לא שם אתה לא קיים". רק שהשם אינו ספר טלפונים, ולבנות על תרומות במעגלים הישנים זה בדיוק כמו לבנות על כך שלקוחות יחפשו אותך בספר טלפונים ישן.

אם אנחנו רוצים חברה אזרחית חזקה, משפיעה ומתפקדת, אנחנו חייבים להצעיד אותה לעבר אומת הסטארט־אפ הישראלית שכולנו גאים בה. אחרת, העולם יתקדם, ישראל תתקדם, ורק המגזר השלישי יישאר מאחור.

הכותב הוא מנכ"ל פלטפורמת גיוס התרומות ללא מטרות רווח Jgive

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker