לטובת המשק כולו: הממשלה חייבת להוריד את מחיר הגז

מחיר הגז בהסכם עם חברת החשמל מנופח, ומביא להפסד של מיליארדי שקלים לציבור בשל עלויות חשמל עודפות

אמנון פורטוגלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסדת קידוח תמרצילום: תומר אפלבאום
אמנון פורטוגלי

פתיחת חוזים ודיון מחדש על מחירי הגז הם פרקטיקות מוכרות בעולם. בסוף דצמבר 2015 נמסר על סיומו המוצלח של משא ומתן לשינוי תנאי החוזה ל-25 שנה לרכישת גז נוזלי בין RasGas מקטאר לבין פטרונט, יבואן הגז הגדול ביותר של הודו - שהביא לירידה כמעט במחצית של המחירים שהיבואן ההודי משלם. באפריל 2016 נמסר כי תאגיד הגז הצרפתי אנג'י ותאגיד גזפרום הסכימו על רוויזיה במחירי הגז הטבעי בהסכמים ארוכי־הטווח ביניהם. בדצמבר 2016 נמסר כי אנג'י הסכימה עם תאגיד הגז הנורווגי סטטולי על פתיחת ההסכמים ארוכי־הטווח לאספקת גז טבעי.

ובישראל? דו"ח מקיף של מבקר המדינה שפורסם באמצע מאי, הצביע על ליקויים חמורים בהסכם הגז שחתמה חברת החשמל עם שותפי תמר. לפי חישובי משרד מבקר המדינה, העלות הנוספת לחברת החשמל ולאזרחים עקב כשלי ההסכם ב–15 השנים עד 2028, נאמדת בסכום מצטבר של 7.2-8.3 מיליארד שקל, בלי ההשפעות של ההסכם על שאר חוזי הגז במשק ועלויות משקיות עקיפות, שהיקפן עשוי להיות כפול.

אלא שהמבקר טועה בחישוב העלויות של כשלי החוזה. לפי הדו"חות הכספיים של חברת החשמל לרבעון הראשון של 2017, מסתבר שהחברה שילמה עודפים של כ–230 מיליון שקל בגין מחיר הגז המנופח שהיא משלמת - לעומת מחיר של 4.7 דולרים שיצרני החשמל הפרטיים משלמים ליחידה. מחיר הגז הגבוה, משמעותו כמיליארד שקל הוצאה שנתית עודפת לחברת החשמל בלבד. ב-15 שנות החוזה, עד 2018, הוצאה זו מצטברת לסכום של 20-15 מיליארד שקל - גבוה בהרבה מאומדן המבקר.

אם נביא בחשבון את ההשפעות החיצוניות של הסכם חברת החשמל על יתר חוזי הגז במשק ועלויות משקיות עקיפות - הנזק למשק הישראלי בשל כשלי החוזה יכול להיות כפול.

מחיר הגז שחברת החשמל משלמת ותשלם, גבוה לפחות ב–1.5 דולרים ליחידת גז מהמחיר שאפשר היה להשיג בהסכם - 4–4.5 דולרים ליחידה. גם מחיר הגז ליצרני החשמל הפרטיים שנקבע על ידי רשות הגז - שהוא כיום 4.7 דולרים ליחידה - היה נמוך יותר אלמלא קבע מונופול הגז את המחיר הזה כמחיר רצפה בחוזים, והממשלה הסכימה לכך במתווה הגז. הצלילה במחירי הנפט בעולם היתה מורידה את מחיר הגז במשק הרבה מתחת למחיר הרצפה לרמה של 2.5–3.5 דולרים ליחידה, ולפי חברת הייעוץ הלוי־דוויק, תאגידי הגז היו מרוויחים היטב גם במחיר זה.

גם מתווה הגז, שנכתב כשלוש שנים לאחר הסכם הגז הטבעי, אינו מטפל במחיר הגז המנופח ולא מטיל פיקוח על מחירי הגז. פרופ' יוגין קנדל, שעמד בראש הקבוצה שכתבה את מתווה הגז, התנגד לפיקוח על מחירים. קנדל התעלם מכך שמחירי הבנזין והמזוט בארץ מפוקחים זה שנים, ומתווה הגז עוסק בפיקוח על מחירי הגז ליצרני חשמל פרטיים ולתעשייה.

בדו"חות הכספיים של חברת החשמל, מתייחסת החברה להמלצות מבקר המדינה כפי שהופיעו בדו"ח החמור שפורסם שבוע קודם לכן. בנושא מחיר הגז, "בכוונת החברה לפעול לתיקון המחיר בשיתוף עם רשות החשמל, משרדי התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים ומשרד האוצר, במועדים הנקובים בדו"ח המבקר".

במלים אחרות, חברת החשמל מתכוונת לפעול לתיקון מחיר הגז המופרז, רק בחלון שנקבע לכך בחוזה - ב–2021, ולא לפני כן. וזאת בניגוד לנעשה כיום בעולם, ותוך התעלמות מהעלות הגבוהה שמחיר הגז המנופח מטיל על צרכני החשמל — כמיליארד שקל בכל שנה.

חברת החשמל אמנם הודיעה כמה פעמים כי תפעל לתקן את המחיר מוקדם יותר מהצפוי, אך כל יום שעובר גובה כסף מהצרכנים ומהמשק כולו, ואין לדעת אם החברה אכן תפעל כפי שהבטיחה לעשות. צריך לקרוא לממשלה לפעול מיידית להורדת מחיר הגז לרמה של 3–4.5 דולרים ליחידה - אם בהידברות ואם באמצעות פיקוח מחירים.

למדינה יש זכות וחובה להתערב במחיר הגז הטבעי הישראלי כאשר טובת הציבור דורשת זאת. הממשלה יכולה לעשות זאת מכיוון שיש לה סמכות להטיל פיקוח על מחיר הגז במשק, ובמיוחד עכשיו, לאחר שמבקר המדינה בדק ומצא כי מחיר הגז בהסכם עם חברת החשמל מנופח, וכי הוא מביא להפסד של מיליארדי שקלים לציבור בשל עלויות חשמל עודפות.

הכותב הוא חוקר במרכז חזן במכון ון־ליר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker