בכיל למדו: אסון אקולוגי פוגע במניה

במדינות מתוקנות, קיימת חקיקת מסגרת סביבתית המחייבת כי כל החלטה שלטונית תיבחן על ידי אופן השפעתה על הטבע

איריס האן
הדליפה ממפעל רותם אמפרט, בשבוע שעבר
הדליפה ממפעל רותם אמפרט, בשבוע שעברצילום: אליהו הרשקוביץ

באחרונה אירע אסון סביבתי, עת נפרצה סוללת מאגר המשמש את מפעל רותם אמפרט מקבוצת כיל. מים חומציים מזוהמים שטפו את נחל אשלים במדבר יהודה, הותירו נזק שהיקפו טרם התברר והביאו לסגירת מרחב שלם למטיילים לחודשים ארוכים.

בצד הנזקים לטבע, אחת ההשלכות של האסון היתה ירידת ערך המניה של כיל, המבטאת את הנזק הכלכלי שנגרם לחברה, משקפת את חוסר הוודאות המעיב על פעילותה, ואת עוצמת הסיכונים שאליהם נחשפים משקיעיה.

הקשר בין ערך המניה לאסון הסביבתי מאיר תובנה שראוי לה להתבסס טוב יותר בישראל: משאבי הטבע שלנו הם הון — הון סביבתי, בדיוק כמו הון פיננסי או הון אנושי. ההון הטבעי הוא בסיס הקיום שלנו, ובלעדיו אין לנו חיים. הוא מספק לנו מזון, מאגר גנטי, תרופות, שירותי ויסות אקלים, שירותי האבקה החיוניים לחקלאות, מרחב לפעילויות פנאי, נופש וטיילות. הטבע, המכונה בשפה המקצועית "מגוון ביולוגי" וכולל את מכלול מיני הצומח ובעלי החיים, סביבות חיים, תהליכים טבעיים ומערכות אקולוגיות - הוא הון טבעי המספק שירותי מערכת חיוניים לכלל הפעילות האנושית, ובכלל זה לפעילות העסקית. הטבע משפיע ומושפע מהפעילות העסקית, ופגיעה בו מזיקה גם לעסקים. וכן, אפשר גם להרוויח מזה.

סיכונים לטבע מהווים סיכון פיננסי, שמחייב את מקבלי ההחלטות בשדרת הניהול של תאגידים להשקיע תשומות ניהוליות במזעור סיכונים אלה - כדי לשמר את איתנותה הפיננסית ארוכת הטווח של החברה.

כשם שברור לנו כי את משאבי ההון האחרים שלנו יש לנהל בראייה טווח ארוך, בגישה של ניהול סיכונים - כך נדרש לנהל את משאבי הטבע שלנו.

מהתייחסות לטבע כאל הון טבעי, מתבקשת גישה של ניהול סיכונים גם בהתייחס להיבטים אקולוגיים. במדינות מתוקנות, קיימת חקיקת מסגרת סביבתית המחייבת כי כל החלטה שלטונית תיבחן בין היתר על ידי בחינת אופן השפעתה על הטבע, ומחייבת כל גורם פרטי לבחון זאת. לצערנו, אנו רחוקים מכך בישראל, שבה השפעות סביבתיות נבחנות רק בגזרה צרה המוסדרת בתקנות מכוח חוק התכנון והבנייה. אמנם בשנים האחרונות חובה על חברות ציבוריות לדווח על היבטים סביבתיים בתשקיף, אך אין בכך די.

כך קורה, לצערנו, כי רק אסונות סביבתיים ממחישים לנו את מה שיש להבין ולהפנים יום יום: הטמעה של שיקולים סביבתיים בהליך קבלת ההחלטות, כמו גם בניהול השוטף, היא כורח המציאות.

באחרונה, החברה להגנת הטבע והמשרד להגנת הסביבה יצאו בקול קורא לתמיכה בארבע חברות מובילות, בהיקף של 100 אלף שקל לכל פרויקט להטמעה של שיקולים אקולוגיים וניהול סיכונים בתחום האקולוגי. בשנים האחרונות מתקיים שיתוף פעולה עם שלושה קודקודים - עסקים, ממשלה וארגוני סביבה, שמהותו שינוי ארגוני עמוק השומר על הטבע ומפחית סיכונים עסקיים ועלויות תפעול.

יין אקולוגי, מפרטים טכניים לתשתיות ימיות ירוקות, פרוטוקול טיפול בצמחים פולשים בעבודות בנייה וחציבה, ונוהל ייחודי לשימורו של מין נדיר המסתתר בתוך מתקן תשתית מגודר - אלה רק חלק מהתוצרים של שורת פרויקטים שהושלמו באחרונה על ידי חברות מובילות בישראל, במימון המשרד להגנת הסביבה והחברה להגנת הטבע.

הכותבת היא מנכ"לית החברה להגנת הטבע

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker