מערכות הבטיחות לרכב מצילות חיים

משרד התחבורה צריך לחייב את היבואנים למכור לנו כלי רכב עם מערכות בטיחות מתקדמות, שיצילו אותנו ברגע האמת

ארז קיטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מערכת בטיחות ברכב
מערכת בטיחות ברכבצילום: בלומברג

התמזל מזלנו ואנו חיים בתקופה מרתקת של שינויים מרחקי לכת באורחות חיינו. דוגמה לכך היא הרכב האוטונומי שכבר נמצא מעבר לפינה, והשפעתו הצפויה על תחומים רבים בחיינו כבר מורגשת.

כחלק מהניסיונות לצמצם את מספר הנפגעים בתאונות דרכים, מדינות רבות בעולם צועדות לכיוון הרכב האוטונומי. יצרני כלי רכב רבים בעולם מתקינים בדגמים המקוריים מערכות בטיחות אקטיביות, שמזהות את הסכנה בשעת חירום ומשתלטות על הרכב הרבה לפני שהנהג בכלל הבחין בסכנה.

ארגון הבטיחות האירופי Euro NCAP החליט בשנה שעברה להבדיל במבחני הריסוק שהוא עורך לכלי הרכב בין מכוניות המצוידות במערכות בטיחות מצילות חיים לבין אלה שאינן מצוידות בהן. שלא במפתיע, העניקו בארגון הבטיחות המחמיר ציון גבוה לכלי רכב המצוידים במערכות בטיחות אוטונומיות או חצי אוטונומיות - אלה שבולמות את הרכב במקרה הצורך או מונעות ממנו לסטות מהנתיב.

ואצלנו בישראל? שר התחבורה והבטיחות בדרכים הצהיר מיד אחרי חתימת הסכם מכירתה של מובילאיי כי החל ב-1 בינואר 2018 יחויב כל כלי רכב חדש בהתקנת מערכת בטיחות - בקרת סטייה מנתיב ומערכת שמירת מרחק מלפנים. צודק השר כשהוא שם את יהבו על חיוב מערכות בטיחות, גם אם ההחלטה מגיעה כמה שנים מאוחר מדי, אבל גם במקרה זה אומת הסטארט־אפ מפגרת אחרי הארגונים המובילים בעולם בבטיחות.

עד כמה ישראל מפגרת אחרי מדינות אירופה? הרבה מאוד. דו"ח של המועצה האירופית לבטיחות בדרכים (ETSC) בחן את רמת בטיחות כלי הרכב על בסיס מבחני הריסוק של Euro NCAP, וקבע כי ישראל נמצאת במקום אחד לפני האחרון (רק לפני רומניה) בשיעור כלי הרכב שנמכרו על פי ציון הבטיחות שלהם. האירופאים למעשה אומרים לנו שאנחנו מכניסים למדינה כלי רכב עם סף בטיחות נמוך משלהם, כלי רכב שהסיכוי לצאת מהם בשלום מתאונה נמוך במידה רבה. ומי קובע את סף הבטיחות? משרד התחבורה והבטיחות בדרכים.

מחקרים רבים הוכיחו את יעילותן של מערכות בטיחות בצמצום תאונות הדרכים. זהו אחד הכלים המרכזיים המוגדרים "שוברי שוויון" בהצלת חי אדם בכבישים. חמש שנים של עלייה במספר ההרוגים בתאונות בישראל מחייבות את קובעי המדיניות לשלב כוחות ולהפוך את כלי הרכב כאן לבטוחים בהרבה, באמצעות התערבות רגולטורית בדרך של סבסוד משמעותי והעדפה חד משמעית של מערכות בטיחות אקטיביות בהיקף כספי נרחב יותר.

הכנסת כלי רכב בטיחותיים לשוק הישראלי תציל חיים בראש ובראשונה, ולאחר מכן ייחסך למשק כסף רב כתוצאה מהירידה במספר תאונות הדרכים. הדבר החשוב הנוסף הוא שבתוך כמה שנים יוכלו גם השכבות החלשות, שאין ביכולתן לרכוש רכב חדש ובטיחותי, ליהנות מכלי רכב משפחתי מיד שנייה, שיוריד את המעורבות הגבוהה של כלי רכב ישנים בתאונות קטלניות.

משרד התחבורה והבטיחות בדרכים צריך להיות שומר הסף של בטיחות כלי הרכב. עליו לחייב את היבואנים למכור לנו כלי רכב עם מערכות בטיחות מתקדמות, שלא רק יתריעו בפנינו על תאונה, אלא גם יצילו אותנו ברגע האמת כשנעשה טעות - כפי שפועלת מערכת בלימה אוטונומית.

הימים שבהם ניתן להאשים רק את הגורם האנושי בתאונות הדרכים נגמרו. הטענה הזאת כבר לא רלוונטית, והגיע הזמן שגם במשרד לבטיחות בדרכים וברשות הלאומית לבטיחות בדרכים יפנימו זאת, ייקחו אחריות ויזניקו את ישראל למקום בטוח הרבה יותר.

הכותב הוא מנכ"ל עמותת אור ירוק

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker