הדרך לשילוב ערבים בשוק העבודה - ליווי של מנטורים

לצעירים ערבים מדובר בתנאי הכרחי, לא מכיוון שהם פחות מוכשרים או חסרי מוטיבציה, אלא בגלל היעדר רשת קשרים ומודל מקצועי לחיקוי, שמקביליהם היהודיים נהנים מהם

יפעת ברון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סטודנטים ערבים באוניברסיטת חיפה. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: דורון גולן/ג'יני
יפעת ברון

בשונה מצעירים ישראלים רבים, המנסים לפלס דרך ולהיכנס לעולם ההיי־טק בישראל, יותר ויותר אקדמאיים ערבים זקוקים להנחיה מקצועית בעת חיפושם אחר מקום עבודה וכמהים לסיוע על ידי מנטורים.

מנטורינג בתעסוקה הוא לא דבר חדש, והיום הוא מוכר ונפוץ, אך לצעירים ערבים הוא תנאי הכרחי, לא מכיוון שהם פחות מוכשרים או חסרי מוטיבציה, אלא בגלל היעדר רשת קשרים ומודל מקצועי לחיקוי, שמקביליהם היהודיים נהנים מהם.

איימן היא בחורה ערבייה צעירה, שעובדת כמהנדסת בחברת היי־טק בלב תל אביב. בנוסף, איימן היא גם מנטורית. כמו רבים, חייה של איימן עמוסים משימות ומטלות, ולמרות זאת, היא מצליחה לתרום מזמנה כדי להשקיע ולפתח משתתפים מאוכלוסיות מרוחקות מעולם העבודה, שזקוקים לסיוע ולהכוונה כדי להשתלב בעולם ההיי־טק.

איימן מספרת כי במהלך תהליכי המנטורינג הרבים שהיא מעבירה עם משתתפים מהחברה הערבית, היא מיד הבינה כי מדובר באנשים מוכשרים, שבעצם לא חסר להם דבר כדי למצוא עבודה מוצלחת ולהתפתח. בתחילת התהליך המשתתפים בדרך כלל מצויים במצב של חוסר מוטיבציה ואמונה בעצמם או בתהליך. הם לא באמת חושבים שמישהו יזמן אותם לראיון עבודה, ובטח שלא יצלחו אחד כזה, או יצליחו להתקבל למשרה מבוקשת. התפקיד של איימן כמנטורית הוא קודם כל להעלות את תחושת המסוגלות העצמית, לתת להם כלים משמעותיים להתמודד עם ראיונות עבודה, ובעיקר לספק זריקת אמון עצמי. הרי איימן בעצמה חוותה תהליך מנטורינג מוצלח, ולכן הגיעה לתהליך מלאת מוטיבציה ונחושה להצליח.

על התהליך עצמו היא מספרת כי העצים ותרם לה ובזכותו נותרה בתחושת סיפוק אדירה, שרק התעצמה לאחר שהתקבלה לעבודה. כל מה שצריך זה רק אדם אחד שיאמין בך, ויעביר לך את תחושת המסוגלות — האמונה שאתה יכול.

תהליך המנטורינג בתעסוקה הוא כלי מאוד נפוץ היום, אך למרבה הצער, עדיין יש קושי לגייס מנטורים שמוכנים להתחייב לתהליך — רובנו עסוקים מדי. התרומה של תעשיית המנטורינג מוכחת לשני הצדדים, מה שנקרא WIN–WIN. העובד הצעיר מקבל כלים להצלחה בתעסוקה, סביב מציאת עבודה או קידום — והמנטור זוכה לתחושת סיפוק אדירה והכרה, ובמפגש בלתי אמצעי עם אדם שלרוב הוא שונה ממנו. יש סיכוי סביר שהמנטור ישוב לביתו ויחליט לעשות צעד אחד נוסף אל עבר אוכלוסייה שלא בהכרח הייתה בתודעתו קודם לכן.

בישראל 2017 עדיין יש מאות אלפי אנשים מאוכלוסיות מרוחקות מעולם העבודה — ערבים, חרדים, מבוגרים, או אנשים עם מוגבלות — שהיו שמחים לקבל כלים, ליווי ותמיכה סביב נושא התעסוקה. מנטורים כמו איימן מצליחים לשנות לאנשים את החיים. זהו תהליך שיכול לעשות את ההבדל בין אדם שמגשים את עצמו ועוסק בתעסוקה הולמת, לבין אדם שלא מצליח למצות ולממש את הפוטנציאל הגלום בו ולהביא לידי ביטוי את יכולותיו, רק בגלל הכוונה כזו או אחרת.

ישנם כמה פרופילים של מנטורים. הראשון הוא מהנדסים טריים, בעלי ניסיון של שנה, שעברו בעצמם תהליך מנטורינג מוצלח, חוויית חיפוש העבודה אצלם היא טרייה, ויש להם את התשומות הרגשיות לתהליך כזה. הפרופיל השני למנטור הוא מנהלים מכל הדרגים. מנהלים שעסוקים לרוב במטרות וביעדים עסקיים, ובעיקר בשגרת היום־יום. התהליך מעצים אותם כמנהלים ומאפשר להם להיות אנשים טובים ומחוזקים יותר, ואפילו לעבוד קשה יותר.

הכותבת היא מנכ"לית עמותת ItWorks הפועלת לקדם גיוון תעסוקתי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker