תחבורה |

אי־אפשר להילחם באופניים החשמליים

על הממשלה לאפשר את המשך הסדרת החקיקה של האופניים החשמליים, לרבות רישוי, מיומנות רכיבה וביטוח מפני פגיעות

מיטל להבי
מיטל להבי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוכב אופניים בתל אביב
צילום: אילן אסייג

הכניסה של האופניים החשמליים לחיינו לא היתה צפויה. הרעיון הטכנולוגי שפותח לראשונה בסוף המאה ה–19 וליווה את חיי התושבים בערים המודרניות מאז לא היה אמור להיות הדבר הבא שישנה את פני הערים.

חוזי העתיד, שהבטיחו לנו, עוד מימי ילדותי, מכוניות מעופפות ושלל אמצעים קסומים אחרים פיספסו את הרעיון הבסיסי, שלפיו פעמים רבות התקדמות אינה מתפתחת מהאמצעי הפשוט אל המורכב והמסובך, אלא להפך — כמו במקרה הרכבת הקלה — מהמצב הסבוך הקיים אל עבר רעיונות פשוטים, יעילים, זולים ונגישים שהיו ברקע תמיד.

כל עתידני העירייה, ואני בכללם, נותרנו ללא מלים לאור הסופה שהגיעה מלמטה — מצורך אמיתי וממצוקה רצינית של תושבים רבים — ושטפה את מדרכות העיר.

להבנה כי האופניים החשמליים הם כלי חשוב וחיובי יש משמעות רבה. חשוב לעודד רכיבה על אופניים שהם אמצעי נסיעה בריא, ירוק, חסכני וחברתי. העובדה שהאופניים החשמליים אינם בדיוק אופניים קלאסיים אמנם גורעת כמה מהיתרונות של כלי הדיווש המקורי, אך אי־אפשר להכחיש שיש להם יתרונות אמיתיים רבים. המהירות, חוסר המאמץ היחסי, המחיר הזול וקלות האחסון שלהם היתה הופכת אותם בעולם דמיוני לכלי תחבורה אידיאלי.

כיתוב על המדרכה שמזהיר רוכבי אופניים מפני קנס אם לא ירכבו בשביל האופניים
צילום: יהודית נתן / פרסום

ההיסטוריה מלמדת אותנו כי כל שינוי פרדיגמטי מלווה בחבלי לידה. בדומה לשיבושים שגרמה הופעתן של המכוניות הראשונות במרכזי הערים לפני שהיתה הפרדה מפלסית בינן לבין הולכי הרגל והכרכרות רתומות הסוסים (ולפני שהיו חוקים ברורים שיצרו את ההפרדה המבנית), גם רוכבי האופניים החשמליים, שהתמקמו דווקא על המדרכות, מתקשים להסתדר עם הולכי הרגל ועם הנהגים בכביש.

האכיפה שתתחיל בקרוב אמורה להיות צעד נוסף בהסדרה של האופניים החשמליים בדרכם להיהפך לכלי תחבורה מרכזי. רוכבי אופניים חשמליים אינם יכולים לרכוב על המדרכה ולסכן הולכי רגל. הולכי רגל צריכים להימנע מללכת על שבילי האופניים והנהגים במכוניות צריכים לראות, להכיל, להתחשב ולקחת בחשבון את רוכבי האופניים החשמליים.

במקביל, יש לסלול ולסמן שבילים שאמורים לעבור בכל רחוב ולהגיע בסופו של דבר לפתחו של כל בית בעיר.

יש גם עבודה שצריכה להיעשות מול הממשלה כדי שתאפשר להמשיך להסדיר את החקיקה הבסיסית של כלי הרכב הזה, לרבות רישוי, מיומנות רכיבה וביטוח מפני פגיעות.

לרוכבי האופניים יש כעת הזדמנות, ואני קוראת להם לראות בעיני רוחם את נהגי המכוניות מראשית המאה הקודמת — שדווקא האיסורים והרגולציה שהוטלו עליהם העניקו להם, במסגרת כללי משחק ברורים, את השליטה על המרחב העירוני כולו.

באופן כזה לתפישתי, בסופו של יום, יתפסו רוכבי האופניים החשמליים בעתיד שטח עירוני גדול יותר מהנוהגים במכוניות.

הכותבת היא סגנית ראש עיריית תל אביב־יפו והאחראית על תיק התחבורה בעירייה

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker