היזהרו מחברות במועדון לקוחות

לפי הצעת החוק, מועדון לקוחות שישנה תנאים ללא הודעה על כך שמונה חודשים מראש — צפוי לקנס של עד 22 אלף שקל

עמי מיטל

למרות התנגדות הבנקים, חברות האשראי, חברות התעופה ומועדוני חברים, אישרה באחרונה ועדת הכלכלה של הכנסת את הצעת חוק מועדוני הלקוחות לקריאה שנייה ושלישית. ההצעה מחייבת מועדונים שהחברות בהם אינה מוגבלת בזמן להודיע על כל שינוי בהטבה שמונה חודשים מראש ולאפשר לממש את ההטבה בתקופה זו.

כך לדוגמה, לקוח שצבר נקודות בכרטיס אשראי ויכול להמירן לתשלום עבור כרטיס טיסה — לא ניתן יהיה לשנות עבורו את יחס ההמרה כפי שעשו חברות כרטיסי האשראי בעבר. פעם 1,000 נקודות זכות בכרטיס האשראי היו שוות הנחה של 100 דולר במחיר כרטיס הטיסה. במשך השנים מספר נקודות הזכות עלה ל–2,000 — כדי לקבל את אותה הנחה בסך 100 דולר.

לפי הצעת החוק, מועדון שישנה תנאים ללא הודעה על כך שמונה חודשים מראש — צפוי לקנס של עד 22 אלף שקל. מועדון לקוחות שיסיים תוכנית הטבות לפני המועד שנקבע, או לא יאפשר מימוש שלה — צפוי לקנס של עד 4,500 שקל.

העיצומים הכספיים אינם משמעותיים עבור החברות הגדולות. ואולם עצם הטלתם והפרסום על כך יטילו צל על המועדון, כגוף שאינו עומד בהתחייבויותיו כלפי חבריו, ובכך קיימת הרתעה.

המועצה הישראלית לצרכנות דנה בשאלה: מה גורם למועדוני החברים להיות משתלמים עבור הלקוחות? מעבר לאשראי מתגלגל ומבצעי מכירות מוזלים, הסתבר למועצה שקיימות תלונות כלפי מועדוני החברים. כך למשל, דרישת המועדונים למסור פרטים שאינם רלוונטיים לחברות במועדון, הצפת פרסומות בעקבות ההצטרפות, מבצעים שהתגלו בדיעבד כבלתי משתלמים, והעדר גילוי נאות לקבלת הטבות והנחות.

בנוסף, החיסרון הבולט בחברות במועדוני לקוחות הוא הצורך לבצע פעולות כדי לזכות בפטור מדמי חבר, דבר שגורם לעתים לבזבוז כספים מיותר. במועצה לצרכנות מציינים כי "יש לזכור שהתחרות על לבם וכיסם של הצרכנים אינה פוסקת וניתן ליהנות ממבצעים ומהנחות גם ללא השתייכות למועדון מסוים". מומחי צרכנות מזהירים שחברות במועדון באמצעות כרטיס אשראי מאפשרת מעקב אחרי הרגלי הקניות של הצרכן ושימוש שיווקי מתוחכם של המידע המסחרי הטמון בכרטיס. במקרים רבים, כשלצרכן חסרות מעט נקודות להשלמת קבלת הנחה — הוא מבצע קניות מיותרות.

ניצול ההטבות בתוך שמונה חודשים יאפשר ללקוחות המועדונים להיערך באופן מסודר לניצול היתרונות שצברו בשימוש בכרטיס המועדונים. מועדון הלקוחות הוא כלי שיווק. בשפה המקצועית הוא נחשב ל"שיווק ממסדי נתונים". חלק מהמועדונים משווקים בהנחה מוצרים ששיווקם הרגיל לא צלח באופן שגרתי והצורך במוצרים אינו ברור. אפשר לקוות שהצעת החוק החדשה תהיה בעתיד מסד להרחבת התקנות על מועדוני החברים לתועלת החברים, במטרה להוריד מחירים של מגוון מוצרים משמעותי, שיש בו צורך מעשי לכל חבר מועדון וצרכן.

הכותב הוא מרצה במרכז ללימודים אקדמיים (מל"א)

כרטיסי אשראי
צילום: Martin Meissner/אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker