סוף-סוף המהפכה הירוקה יצאה לדרך - זירת הדעות - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

סוף-סוף המהפכה הירוקה יצאה לדרך

כדי להפיק 10% מהחשמל באנרגיה מתחדשת עד שנת 2020, יש להוביל פיתוח מואץ של מתקנים סולאריים

4תגובות
שדה סולארי שהותקן בכנסת ב–2015
גיא מדור / דוברות ?

בשנים האחרונות פיגרה ישראל בפיתוח אנרגיה ירוקה בהשוואה למדינותOECD, ובעיקר לעומת מדינות באירופה, שבה 90% מכלל האנרגיה החדשה ב–2016 מקורה באנרגיה מתחדשת (לפי דו"ח של WindEurope). זאת, אף שאנרגיה ירוקה מועילה לסביבה, מעודדת חדשנות טכנולוגית, מצמצמת פליטות וחומרים מסוכנים, שומרת על משאבים טבעיים ויוצרת הזדמנויות כלכליות חדשות.

הסיבות לכך מגוונות, ובהן בין היתר חוסר יציבות ושינויים תכופים בהסדרים רגולטוריים; הקושי בקבלת תעריף קבוע ומכסות מתאימות לפיתוח מתקנים ירוקים; ועיכוב בפיתוח שדות הגז הטבעי, שיצר גם הוא חוסר ודאות תעריפית ומימונית. כל אלו הובילו לבריחה של שחקנים ומשקיעים ולנסיגה ביכולתם של היזמים שנותרו לפתח מיזמים ירוקים.

לאחר תקופה ארוכה של קיפאון יחסי, בימים אלה אנו עדים לתנופה של ממש בייזום, תכנון והקמה של מיזמים סביבתיים, ובראשם מתקנים להפקת אנרגיה ירוקה. השינוי המורגש בשוק הוא מקיף וכולל, ואינו מוגבל לתחום או נישה ספציפית. את השינוי מעודדים גורמי המדינה וגופים ציבוריים באמצעות חקיקה ורגולציה סביבתית, גורמים בשוק הפרטי ובהם הבנקים והגופים המוסדיים המממנים את המיזמים, וכן המשקיעים והיזמים עצמם.

אחד הגורמים המשמעותיים לשינוי נובע מהחלטת הממשלה לייצר חשמל מאנרגיה מתחדשת בשיעור של 10% מסך הייצור עד 2020, ושל 17% עד 2030. כדי לעמוד ביעד נדרשה רשות החשמל להוביל פיתוח מואץ של אנרגיות מתחדשות, ובהתאם פירסמה השנה מכרז ראשון מבין סדרה של מכרזים להקמת מתקנים סולאריים פוטו־וולטאיים בהיקף מצטבר של יותר מ–1,000 מגוואט — גידול של יותר מ–100% מכלל השוק הפוטו־וולטאי כיום. המחיר שנקבע במכרז הוא 19.9 אגורות לקוט"ש, המשקף חיסכון של מאות מיליוני שקלים לצרכני החשמל.

העלייה הצפויה בייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות גורמת לקושי נוסף, והוא הצורך להתגבר על פערי היצע וביקוש לחשמל כתוצאה מהתבססות הולכת וגדלה של משק החשמל על אנרגיה ירוקה. כך למשל, בשעות הערב המוקדמות, כאשר צריכת החשמל במשקי הבית עולה, התפוקה בשדות הסולאריים הולכת ויורדת. זהו קושי ממשי שמאפיין כל משק אנרגיה מפותח המתבסס על אנרגיות ירוקות, ואינו רק בעיה ישראלית. ניתן להתגבר עליו באמצעות גיבוי של המערכות הירוקות באנרגיה שתהיה זמינה, מיידית וזולה יחסית.

גיבוי באמצעות ייצור מהיר של אנרגיה בשעות השיא מתבצע בתחנות כוח פיקריות, שניתן להפעילן בפרק זמן קצר יחסית כשמתעורר צורך לאזן בין הייצור לצריכה. התחנות הפיקריות החדשות מתבססות על טורבינות גז ואינן מזהמות כמו התחנות הפחמיות, ולפיכך אינן נתפשות כאנטי־סביבתיות. הקמתן מהירה יחסית ועלותן נמוכה הרבה יותר מתחנות רגילות.

בנוסף, התשלום מתבצע בגין זמינות ולא בגין צריכה בפועל של אנרגיה שמייצרת התחנה, ולכן הסיכון ליזם ולמממני הפרויקט קטן משמעותית. בתחילת השנה פירסמה רשות החשמל שימוע שבבסיסו הצעה של תמריצים רגולטוריים להקמת תחנות פיקריות, כגיבוי למתקני אנרגיה מתחדשת.

המהפכה הירוקה אינה מוגבלת רק לייצור, אחסנה וצריכה של אנרגיה. היא מתפשטת לתחומים נוספים שבעבר היו נחלתם של גורמים מעטים בלבד. כך למשל, הבנקים והגופים המוסדיים הפועלים כמממנים בשוק הפרטי, דורשים כיום כי חברות וגופים שמעוניינים בהלוואה ומימון לפרויקטים, מיזמי נדל"ן, ופעילות עסקית אחרת — יעמדו בתנאים של רגולציה ותקינה סביבתית כתנאי להתקשרות עמם. הדרישות, שהופיעו בעבר רק בהתקשרויות עם גופים שמטבעם נחשבו כמזהמים בפוטנציה, מופיעות כעת בהסכמי העמדת אשראי לסוגיו, גם ללווים שאינם בקבוצות הסיכון. המלווים כיום מודעים יותר וזהירים יותר בהקפדה על שמירה על חוקי איכות הסביבה. במקרים מסוימים המלווים יכולים להפוך לבעלים ישירים או עקיפים של הנכס נשוא ההלוואה, ואינם מעוניינים בחשיפה לתביעה סביבתית.

ישראל מצויה כבר כעת במקום מוביל בעולם מבחינת חדשנות טכנולוגית, ואין ספק כי היא יכולה וצריכה לעמוד במקום כזה גם מבחינת טכנולוגיות ירוקות וסביבתיות.

הכותב הוא שותף ומנהל מחלקת מימון ואנרגיה במשרד תדמור ושות' פרופ' יובל לוי ושות'תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות