פייסבוק על הכוונת - זירת הדעות - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

פייסבוק על הכוונת

כל חברה צריכה להביא בחשבון את חוסר הנוחות שבניהול הליכים מחוץ למקום מושבה - שכן האינטרס הצרכני גובר

תגובות
מחאה נגד פייסבוק בפולין
Czarek Sokolowski/אי־פי

גם מי שעדיין לא התנסה בהגשת תביעה משפטית יודע שכללי הסמכות המקומית בחוק הישראלי קובעים כי בהיעדר הסכמה אחרת בין הצדדים, הגשתה של תביעה אזרחית חייבת להתנהל במקום הקשור לנתבע או למקום האירוע שבגללו תובעים.

כך למשל, אם חברה ישראלית מוכרת מוצרים לחברה בבריטניה, הרי ששתי החברות יכולות להסכים כי במקרה של מחלוקת, התביעה תוגש בבריטניה ותנוהל על פי הדין הבריטי. ברוב המקרים, הסכמתה של החברה הישראלית תמנע הגשת תביעה בישראל.

בהקשר זה, רבים אינם נותנים דעתם לתנאי השימוש שהם נדרשים להסכים להם בהצטרפות לשירות או לאינטרנט, ומעטים טורחים לקרוא אותם. גם במועד ההצטרפות לפייסבוק נדרש אישור לתנאי השימוש. בתוך עשרות התנאים המרכיבים את ההסכם בין המשתמש לפייסבוק, מופיע תנאי קטן ופשוט, שקובע כי כל טענה נגד פייסבוק תידון אך ורק בקליפורניה, על פי חוקיה.

באחרונה נדרש היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לחוות דעתו על התנאי הזה בתביעה ייצוגית שהוגשה נגד פייסבוק לפני שנה בבית המשפט המחוזי בלוד. פייסבוק טענה כי בעקבות סעיף זה, מנוע בית המשפט בישראל מלדון בתביעה.

שופטת בית המשפט המחוזי, אסתר שטמר, קבעה כי מדובר בחוזה אחיד שמשמש ציבור גדול בישראל, וברור שפייסבוק התאימה את האתר לשימוש המשתמשים בישראל בעברית. לדבריה, כל חברה זרה צריכה להביא בחשבון את חוסר הנוחות שבניהול הליכים משפטיים מחוץ למקום מושבה, שכן האינטרס הצרכני גובר. לכן, נקבע כי התביעה תנוהל בישראל.

פייסבוק הגישה ערעור לבית המשפט העליון, וזה ביקש את עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה לאור חשיבות הנושא והשלכותיו על הציבור הרחב. בחוות דעתו תומך מנדלבליט בהכרעת בית המשפט המחוזי.

חוות הדעת והחלטת בית המשפט המחוזי מצטרפים לחזית גלובלית המתגבשת נגד פייסבוק. בפברואר 2016 קבע בית המשפט הגבוה לצדק בפריז, לראשונה, כי למרות תנאי השימוש של פייסבוק — ניתן ואף רצוי לנהל נגדה הליכים משפטיים בצרפת, מאחר שתנאי השימוש מפרים את דיני הצרכנות של צרפת ופוגעים ב–22 מיליון משתמשים צרפתים ברשת החברתית. בית המשפט בפריז קבע כי פייסבוק פוגעת בזכויותיהם הבסיסיות של משתמשיה כאשר היא מונעת מהם לנהל נגדה הליכים משפטיים במקום מושבם.

עתה כל שנותר הוא שבית המשפט העליון הישראלי יאמץ את הכרעת בית המשפט המחוזי ואת עמדתו של מנדלבליט, כדי להחזיר את הכוח לידיהם של משתמשי הרשת החברתית. בכך, נדמה שיושגו שתי מטרות: האחת — הקלה על מאבקו של המשתמש הפשוט נגד פייסבוק הענקית; והשנייה — הרתעת פייסבוק משימוש שרירותי ומנוגד לדין הישראלי, כדי להכתיב תנאי שימוש בלתי סבירים למשתמשים הישראלים, כמו גם אלה ברחבי העולם.

התערבות בתי המשפט בסעיף זה אף יכולה להוות תקדים ופתח להתערבות בתנאים נוספים בהסכם שעליהם חותם הציבור באופן אוטומטי, בלי להביא בחשבון את ההשלכות על חייו, ובעיקר על הפגיעה בפרטיותו.

הכותבים הם עורכי דין ממשרד גדעון קורן ושות', המתמחה בקניין רוחני, סימני מסחר ופטנטיםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות שאולי פיספסתם