האחריות היא של המשקיע

הביטוח הלאומי צריך לספק הגנה פיננסית בסיסית, אך עיקר החיסכון הפרטי צריך להיות באחריותו של החוסך היחיד

מאיר חת
מאיר חת
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בניין הבורסה
בניין הבורסהצילום: בלומברג

קצפו של איתן אבריאל יצא על דברים שאמרו שלושת הרגולטורים המרכזיים של שוק ההון בדבר חשיבותו של חינוך פיננסי. ייתכן שהאמירה "ידע מוביל לביטחון פיננסי" היא מעט מרחיקת לכת — אך ברור שללא ידע, אין למשקיע הפרטי יכולת למצוא את הדרך להשגת ביטחון פיננסי.

נקודת המוצא של אבריאל היא שאין אנשים הגונים בשוק ההון, וכל הפועלים בו מעוניינים אך ורק לגזול את כספו של הציבור. גישה מאוזנת יותר מובילה למסקנה כי למרות כמה כישלונות שגרמו נזק לציבור, בסך הכל חסכונות הציבור נשמרו בתקופות שבהן מצבו של המשק הישראלי הידרדר לשפל המדרגה. כמו בכל תחום עיסוק, יש בין העוסקים בשוק ההון אנשים הגונים יותר והגונים פחות. הצגה של כולם כחבורת גנבים מתאימה אולי לטוקבטים — אך אינה עושה צדק עם רבים וטובים.

אבריאל טוען כי חינוך פיננסי אינו יכול להגן על הציבור מפני "המערכות המשומנות של שוק ההון", ואף מוסיף שאולי בכלל מדובר במזימה של חברות שוק ההון להפיל בפח את הציבור. אלא שחינוך פיננסי אינו מיועד להגן על הציבור — אלא נועד לאפשר לו ללמוד איך להגן על עצמו. יש כמה כללי יסוד להשגת מטרה זו, ופיזור סיכונים הוא אחד מהם. הידיעה כי השקעה בשוק המניות היא מסוכנת — גם היא כלל חשוב עבור משקיע זהיר. יש בשוק מכשירים פשוטים וזולים, כמו קרנות אינדקס, שהכרתם תסייע לחוסך להגן על עצמו.

הפתרון של אבריאל לבעיית ההגנה על המשקיע הוא שהמדינה תספק אותה. אני מסכים שהביטוח הלאומי צריך לספק הגנה פיננסית בסיסית, אך עיקר החיסכון הפרטי צריך להיות באחריותו של היחיד. לכישלונות בשוק ההון — כמו מפולת מניות הבנקים ודחיפה של תעודות קרנות נאמנות במימון בנקאי — היו אחראים בעיקר הבנקים, אך האם הציבור היה פטור מכל אחריות? רדיפת בצע היא שאיפשרה מכירה לאורך שנים של מניות, שלא היה צורך בחינוך פיננסי מעמיק כדי להבין שמחיריהן מופרכים.

בנוסף, כלי התקשורת לא התריעו באוזני הציבור על העיוותים שבהתנהלות שוק ההון. אני מציע לאבריאל לבדוק כמה מאמרים המזהירים מפני ויסות שערי המניות הופיעו בעיתונות הישראלית ב–1978–1983.

בסיכומו של דבר, חינוך פיננסי אינו מכשיר להגנה על המשקיע. למטרה זאת נקבעו הוראות חוק מפורטות ומונו רגולטורים שיפקחו על אכיפתן. יש מקום לשיפור בהתנהגות הבנקים ובייעול הפיקוח — אך הטענה שלפיה קידום חינוך פיננסי הוא מזימתם של הרשעים משוק ההון — הזויה.

הכותב היה בעבר המפקח על הבנקים ויו"ר דירקטוריון הבורסה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker