אל תטעו: ירושלים היא מעצמת היי־טק

שילוב האוכלוסייה המגוונת בעיר במערכת ההשכלה הגבוהה בירושלים, יאפשר שילוב מוצלח בתעשיות המתפתחות בבירה

רוזה אזהרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זיו אבירם, אמנון שעשוע
זיו אבירם, אמנון שעשועצילום: מובילאיי

כשמזכירים את ירושלים, על פי רוב הדימויים הראשונים שעולים הם מתחומי ההיסטוריה, הדתות, הקונפליקטים והתיירות. המכירה של חברת מובילאיי הביאה לתודעת הציבור את השינוי שעוברת ירושלים, שבשנים האחרונות נהייתה גם מעצמת היי־טק.

בירושלים פועלים 15 אקסלרטורים, וכל אחד מהם תומך ב–50–7 יזמים במחזור. בעיר יש כיום כ–500 חברות סטארט־אפ, ומדי שנה מוקמות בה חברות רבות נוספות. בעיר נמצאים מרכזי פיתוח של חברות בינלאומיות גדולות, וריכוז חברות הביוטק הגבוה בישראל.

בנוסף, ירושלים נבחרה לאחת מ–25 הערים המובילות בעולם מבחינת האקו־סיסטם היזמי־טכנולוגי שלה, לפי הדירוג הבינלאומי המוביל Startup Genome. זהו הישג מרשים במיוחד, מכיוון שעד לפני שנתיים ירושלים לא היתה כלל חלק מהדירוג. כמו כן, הדירוג צופה שבזכות העסקה המרשימה של מובילאיי ואינטל — בשנה הבאה העיר תדורג בין 20 הערים המובילות בעולם בתחום.

מה הופך את ירושלים למרכז טכנולוגי ויזמי? ירושלים היתה תמיד מקור של ידע אקדמי, עם מגוון מוסדות להשכלה גבוהה. שיעור הסטודנטים בירושלים גבוה יחסית — כ–15% מכלל הסטודנטים בישראל לומדים בירושלים, והמיזם "עיר אקדמיה" אמור להעלות את מספרם. בדרך זו מכשירים בעיר אנשי מקצוע ומהנדסים, שבהמשך יכולים להשתלב בהצלחה במיזמים חדשניים. סיבה נוספת לפיתוח המחקרי והטכנולוגי שמאפיין את ירושלים היא בתי חולים הנמצאים בעיר, שבהם נערך מחקר רפואי משמעותי ומוביל, והצוותים שלהם יוזמים ומשתתפים בפיתוח טכנולוגיות רפואיות חדשות.

בעבר היתה חסרה בעיר החוליה המחברת בין הידע האקדמי לבין יישומו לכדי פיתוח מוצרים וטכנולוגיות חדשות. מדיניות העידוד של העירייה, פעילות נמרצת של חברות היישום של בתי החולים והאוניברסיטאות, עידוד לימודי הנדסה בעיר ויצירה של קהילות יזמיות המחברות בין אנשי אקדמיה, יזמים, קרנות מימון, סטודנטים ותעשייה — הם המפתח לצמיחה בתחום.

משתנה נוסף שתורם אף הוא להצלחה בירושלים הוא האוכלוסייה המגוונת בעיר. מחקרים רבים מוכיחים כי חברות שבהן קיים גיוון מגדרי ואתני מגיעות להישגים משמעותיים יותר מחברות הומוגניות. שותפות בין אוכלוסיות שונות תורמת לפתיחות לרעיונות חדשים. חשיבה מחוץ לדפוסים מקובעים, בחינה מקיפה יותר של נושאים, נכונות לבדוק ולנסות כיוונים לא שגרתיים וחשיפה לצרכים של אוכלוסיות שונות — כל אלה משפיעים על זיהוי מוצרים חדשים ושווקים חדשים. בירושלים יש אוכלוסייה מגוונת, המורכבת מחילונים, דתיים־לאומים, חרדים, ערבים ועולים חדשים ממגוון מדינות. שילוב של אוכלוסיות אלה במערכת ההשכלה הגבוהה בירושלים ובפרט בלימודי ההנדסה, יאפשר שילוב מוצלח שלה במיזמים ובתעשיות המתפתחות בירושלים.

עם התפתחות הטכנולוגיה, וככל שתפקידה של הטכנולוגיה בחיי היום יום שלנו עולה — יגבר הצורך בתעשייה המייצרת מוצרים טכנולוגיים, באנשים המטמיעים את הטכנולוגיות במערכות הסובבות אותנו, בתומכי טכנולוגיות ובנותני השירות בקהילה ובעסקים. מי שישתלב במגמה הזאת ימצא תעסוקה. הכוונה ותמיכה באוכלוסייה המגוונת של ירושלים להשתלבות בלימודי טכנולוגיה והנדסה, תסייע לשילובה במשק במשרות מתגמלות שיצליחו לחלץ את האוכלוסייה ממעגל המצוקה, ולהבטיח לה רווחה כלכלית.

פרופ' אזהרי היא נשיאת עזריאלי, מכללה להנדסה ירושלים

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker