די למכבסת המלים בדיווחים לבורסה - זירת הדעות - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
ניירות ערך

די למכבסת המלים בדיווחים לבורסה

דרישה לקבלת הסבר מדירקטוריון החברה מעוגנת בחוקי ניירות ערך. על החברה להוציא דיווח שממנו הציבור יבין אם יש לה בעיה

5תגובות
ענת כהן־שפכט, מנכ"לית סאני שהתפטרה
אייל טואג

מנכ"לית סאני תקשורת סלולרית, ענת כהן־שפכט, הודיעה לפני כמה חודשים על התפטרותה. הנימוק להתפטרות היה "מחלוקות שאינן ניתנות לגישור עם היו"ר על דרך ההתנהלות". אחר כך הודיע יו"ר החברה, משה ריינס, על החלטתו להתפטר מתפקידו בשל "פערים בתפישות האסטרטגיות מול דירקטוריון החברה".

סאני, הנשלטת על ידי יעקב לוקסנבורג, הבעלים של חברת לפידות, היא יבואנית מכשירי הטלפון הסלולריים מתוצרת סמסונג. זו חברה רווחית, שמניותיה עלו במאות אחוזים מתחילת 2017. הודעת משרד האוצר על הורדת מס הקנייה על טלפונים סלולריים ב–15% תרמה לעליית המניה, ובאופן ישיר גם לגידול במכירות סאני. לכאורה נוצר מצב עסקי חיובי, ולכן פרישתו של היו"ר תמוהה.

כאשר ריינס מונה ליו"ר אמרו בסאני כי יש לו "יותר מ–20 שנות ניסיון בתחומי תקשורת סלולרית, מוצרי צריכה טכנולוגיים ופלטפורמת פיתוח עסקים". עלות העסקתו השנתית הכוללת (שכר, רכב, בונוסים ועוד) הוערכה בכ–1.6 מיליון שקל לשנה — סכום נכבד לכל הדעות.

מכבסת מלים היא "שימוש במלים או בניסוחים מעודנים או מעוקרים, הבאים להסתיר את אופיו הקשה או הבעייתי של הנושא" (כך לפי מילוג). מי שמכבס מלים משתמש בלשון נקייה או במינוח חליפי למושג שאזכורו נחשב מביך, פוגע או מטריד. המטרה העיקרית לשימוש במכבסת מלים, לפי מילון ספיר, היא "להסוות הסבר בעל קונוטציה שלילית".

גם ציבור המשקיעים במניות סאני וגם הגוף האחראי על הדיווחים לבורסה — רשות ניירות ערך — צריכים לקבל דיווח מלא על הנעשה בחברות ציבוריות, לרבות פירוט והסבר על המחלוקות שגרמו לריינס להתפטר. הציבור והרשות היו צריכים לקבל הסבר כבר כשהמנכ"לית פרשה בשל מחלוקות עם היו"ר, והסבר כזה לא התקבל. מכבסת המלים, שהתחילה אצל המנכ"לית והמשיכה אצל היו"ר, אינה מנומקת. להשלמת המהלך הלא תקין חסרה רק הברכה המסורתית של דירקטוריון סאני, בסגנון "אנו מודים למשה ריינס היקר על תרומתו לסאני, ומאחלים לו הצלחה בתפקידיו הבאים".

דרישה לקבלת הסבר מפורט מדירקטוריון החברה, בוודאי לגבי יו"ר, מעוגנת בחוקי ניירות ערך. אם מכבסת המלים תימשך, תתעורר דרישה הגיונית לקבל את הפרוטוקולים של הדירקטוריון בנושא התפטרות היו"ר. לפי נתוני הבורסה וחברות דירוג האשראי, בדירקטוריון סאני חברים שבעה אנשים, וסביר כי קיימים ועדת ביקורת ופרוטוקול מסודר של דיונים, שכן חברי הדירקטוריון הם דירקטורים מנוסים. למען אמון המשקיעים ונוהלי העבודה התקינים, סאני צריכה להוציא דיווח מפורט שממנו הציבור יבין אם לחברה יש בעיה כלשהי או מחלוקת כלכלית בין הדירקטוריון לבין היו"ר שהתפטר — דברים שמכבסת המלים המיותרת נועדה להסתיר.

ד"ר אלרם היא מרצה לניהול במרכז ללימודים אקדמיים (מל"א) ודירקטורית בחברת רמי לויתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פיספסתם