תעשיית האנרגיה המתחדשת של סוריה: סולר מפלסטיק, חשמל מהשמש

עד פברואר שעבר העבירה איראן לסוריה כ–2 מיליון חביות נפט מדי חודש — אבל בעקבות מחלוקות המשלוחים הופסקו

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר זיקוק נפט בסוריה
אתר זיקוק נפט בסוריהצילום: רויטרס

לפני כ–13 שנים, כאשר עיראק השתחררה משלטונו של סדאם חוסין ואחרי יותר מעשור של סנקציות כלכליות כבדות במיוחד, נחשף אחד מפלאי הכלכלה העיראקית. איך הצליחו האזרחים להחזיק מעמד כל כך הרבה שנים ללא אספקה של מצרכים, בלי חלקי חילוף למכוניות, עם חשמל מתוקצב בקמצנות ועם גנרטורים שהתגעגעו לימי מלחמת העולם הראשונה? "שום דבר אצלנו לא הולך לאיבוד", הסביר לי אז בעל מוסך עיראקי בבגדד. "לך תסתובב ברחוב, לא תמצא בו מסמר עקום או חוט ברזל חלוד. כל דבר עובר מיחזור, בהכל אנחנו משתמשים", אמר בגאווה לא מוסתרת.

כדי להוכיח את דבריו הוא הרים את מכסה המנוע של מכונית אמריקאית עתיקה, והתחיל להצביע על החלקים כאילו היה מדריך בבית ספר למכונאי רכב. "הקרבורטור של פורד, המצמד של פיאט, הצמיגים מארבע מכוניות שונות, כבל מעצור היד עשוי מחוט ברזל שמשמש לבניית בתים, אחת הכנפיים עברה חיתוך וריתוך ובמקור היא היתה לוח פח של לול. נהיינו קוסמים במדינה הזאת".

את מלאכת הקסמים הזאת למדו בשנים האחרונות גם אזרחי סוריה. בשבוע שעבר התפרסמה כתבה מצולמת על שיטה חדשה להפקת סולר מכלי פלסטיק ישנים. את הכלים ושקיות הניילון מרתיחים במשך 12 שעות, מסננים ומזקקים — ובסוף יוצא נוזל דמוי סולר שמשמש להנעת מכוניות וטרקטורים, וגם לתנורי בישול. את התנורים עצמם בונים משאריות של חלקי מתכת, ונותר רק להשיג כמויות של קמח כדי לייצר את הפיתות למשפחה. בבית חולים בחאלב ייצור החשמל משוכלל יותר, והוא נשען על מערכת של לוחות סולאריים שנתרמו על ידי עמותת סיוע — ובאמצעותם מייצרים כמות חשמל המספיקה להפעלת אגף שלם בבית החולים.

נפט ומוצריו נהפכו למצרכים יקרים ונדירים בסוריה. עד פברואר שעבר העבירה איראן לסוריה כ–2 מיליון חביות נפט מדי חודש, שמומנו מקו האשראי בסך כ–3 מיליארד דולר שפתחה איראן לטובתה. אבל בתחילת מארס נעצרו המשלוחים. סוריה טענה שהסיבה לעצירת האספקה היא טכנית — קלקול כלשהו בצנרת הנפט באיראן, שיתוקן בזמן הקרוב. "הזמן הקרוב" נמשך יותר משלושה חודשים, ואז התברר שהסיבה האמיתית, ככל שאפשר להאמין לגרסאות שמדווחות בסוריה, היא מחלוקת בין סוריה לאיראן על השקעות איראניות באזור לאדקיה שבצפון מערב המדינה. ממשלת איראן ואנשי עסקים איראניים אינם מסתפקים רק בסיוע צבאי לסוריה ובשיגור כוחות לדיכוי מתנגדי המשטר. הם עוסקים בסחר ובהשקעות בסוריה, בשינוי ההרכב הדמוגרפי של שכונות ועיירות וברכישת נדל"ן שמחירו זול וזמינותו רבה.

הממשל הסורי העניק לאזרחים האיראניים הקלות רבות בבואם לרכוש נכסים בסוריה, ובשלוש השנים האחרונות אף חוקק חוקים מיוחדים שאיפשרו לאיראנים לעקוף את הביורוקרטיה הסורית הכבדה ולהעביר על שמם קרקעות בשטחים שבהם שולט המשטר. בדרך כלל הרכישה נעשית באמצעות עמותות וארגוני סיוע אזרחיים סוריים, שמקבלים גם ערבויות ממשלתיות איראניות לביצוע התשלומים עבור הרכישה. לצד המהלכים החוקיים, הכוחות האיראניים משתלטים על שכונות שלמות בערים הגדולות כמו חומס וחאלב. חלק מהערים שעליהן משתלטים האיראניים הרוסות לחלוטין, ובאחרות הם מאלצים את בעלי הנכסים למכור להם את נכסיהם, מגרשים בעלי עסקים, ואינם מוותרים גם על ביצוע פרויקטים ממשלתיים שבנייתם הוקפאה עקב המלחמה.

על פי דיווחים באתרים של האופוזיציה, ממשלת איראן העניקה סכומים דמיוניים, שנאמדים במיליארדי דולרים, לאנשי עסקים שיעים מכווית, בחריין, עיראק ואיראן — כדי שירכשו קרקעות ובתים בערי סוריה במטרה ליישב בהם אזרחים שיעים ממדינות אלה. בדיווחים אלה מציינים כי סוריה העניקה אזרחות סורית לכ–200 אלף אזרחים שיעים במדינות אלה כדי שיוכלו להתיישב באופן חוקי בסוריה וכך להגדיל את שיעור העדה השיעית במדינה. ההערכה היא שמדובר בהשקעה לטווח ארוך, שמטרתה אינה רק עסקית, אלא גם פוליטית, וייעודה לשנות את ההרכב הדמוגרפי של המדינה. לא רק איראן, גם ממשלת עיראק העניקה בחודשים האחרונים כ–20 מיליון דולר לבכירים סורים — באופן אישי ועל פי דרישת איראן — במטרה לחזק את בסיס הנאמנות של המנגנונים הממשלתיים לאיראן.

שיתוף הפעולה הזה השתבש, ככל הנראה, באזור החוף של לאדקיה וטרטוס, על רקע מחלוקות בין אנשי עסקים מקומיים ממקורבי המשטר לבין נציגי המשטר האיראני. פרטי המחלוקת לא לגמרי ברורים, אבל היא גרמה ל"ענישתה" של סוריה ולהפסקת משלוחי הנפט שהתחדשו רק באחרונה. סוריה, שהיקף תפוקת הנפט שלה השנה צנח ל–2,300 חביות ביום, נהגה לרכוש נפט משדות הנפט שלה, שעליהם השתלט דאעש, כדי להשלים את גירעונה האנרגטי. אבל עם התגברות המלחמה נגד דאעש והפגיעות הישירות במתקני הקידוח באזור א־רקה ודיר א־זור, התכווצה האספקה ממקור זה, והממשל הסורי נדרש לצמצם באופן דרסטי את שעות אספקת החשמל — לא רק בפריפריה שבשליטתו, אלא גם בדמשק.

כעת המשטר הסורי מקווה שכיבושה של א־רקה, ובהמשך מיטוט שליטתו של דאעש במחוז דיר א־זור, ישיבו לידיו את שדות הנפט שלו. אלא שגם לכורדים הסורים, שמקיזים את דמם במלחמה נגד דאעש, עלולות להיות תביעות על שדות הנפט האלה. ואולם גם אם תיפתר מחלוקת השליטה על שדות הנפט, יחלוף זמן עד שמתקני הנפט ישוקמו ויוכלו לשוב לתפוקתם הקודמת. עד אז ימשיכו כנראה הסורים לאגור שקיות ניילון כדי לייצר מהן את הסולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker