דרושה שקיפות גם ברשויות המקומיות

בשלו התנאים להסדרת מעמד הממונה על יישום חוק חופש המידע גם ברשויות המקומיות בישראל

יניב אפוטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבנה עיריית תל אביב המשקיף על כיכר רבין
מבנה עיריית תל אביב המשקיף על כיכר רביןצילום: אביעד בר נס

אף אחד לא רוצה לשחות במים עכורים. זו הסיבה לכך שבשנים האחרונות, השקיפות נהפכת לדרישה בסיסית של האזרח ממנהיגיו. המשכורת, הפגישות וההוצאות החריגות של חברי הכנסת והשרים מתפרסמות, ומאפשרות לכלב השמירה של הדמוקרטיה לבצע את תפקידו כהלכה.

הגוף האמון על יישום חוק חופש המידע הוא היחידה הממשלתית לחופש המידע, הכפופה למשרד המשפטים. באחרונה היא אף השיקה אתר חדש, שבאמצעותו ניתן להגיש בקשה למידע באופן אינטראקטיבי וידידותי למשתמש.

בנוסף, הוקמו בשנים האחרונות עמותות ומיזמים, כמו שקיפות בינלאומית, התנועה לחופש המידע, 100 ימים של שקיפות, כנסת פתוחה ועוד רבים וטובים, שמשקיעים מזמנם וממרצם לטובת האזרח הקטן שמעוניין במידע אמין, זמין וברור. לא מזמן התבשרנו כי הוסדר הליך מינויו של הממונה על העמדת מידע לציבור במשרדי הממשלה. הסדרה זו צפויה לחזק עוד יותר את מעמדו, ולהוות משב רוח חיובי במסדרונות הממשלה.

כעת נראה כי בשלו התנאים להסדרת מעמד הממונה על יישום חוק חופש המידע גם ברשויות המקומיות בישראל. המשימה החשובה מוטלת על בעלי תפקידים בכירים ברשות ללא הגדרה ברורה, תנאים מתאימים והכשרה מקצועית מספקת. במרבית הרשויות המקומיות הממונים הם עובדי הרשויות, ומרביתם עושים זאת בנוסף לתפקידם הרשמי.

אם אנו מעוניינים לקדם שקיפות, עלינו להקצות לכך את המשאבים ותשומת הלב הראויה. אי־אפשר לקיים תהליך מקצועי בלי שנקבעו לו סטנדרטים והושקעו בו משאבים מספקים. הרשויות המקומיות נמצאות בחזית השירות לאזרח, ומהוות שחקן משמעותי באיכות חייו — מה שמגביר את הצורך במערכת מבוקרת.

על משרד הפנים ומרכז השלטון המקומי להרים את הכפפה ולהטמיע את המודל המוצלח של משרדי הממשלה גם ברשויות המקומיות. רק כך נוכל להבטיח לתושבים עתיד צלול יותר.

הכותב הוא דובר המועצה המקומית ירוחם והממונה על יישום חוק חופש המידע בה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker