נמרוד דוויק

ההחלטה של המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג), שלפיה כיתות הלימוד בקמפוסים האקדמיים יופרדו בין גברים לנשים, היא לא רק סטירה בפניהם של הסטודנטים החילונים — אלא גם בפניהם של החרדים. בהינתן האופציה להפרדה, גם הסטודנטים החרדים שנהנו עד כה מהמפגש הלא מצונזר עם החברה הישראלית, ייאלצו לוותר עליו כדי להימנע מיציאה נגד ערכי קבוצת השייכות שלהם. מעבר לכך, הסתכלות על האקדמיה הישראלית כאי בודד, שאינו תלוי בשאר מרכיבי החברה ובשוק התעסוקה בפרט, היא נשיקת מוות בעבור האקדמיה.

אם השכלה אינה מובילה לקריירה, מרבית הסטודנטים יבחרו בדרכים חלופיות קלות, מהירות וזולות יותר מהכשרה אקדמית. שהרי איזו קריירה בשוק התעסוקה הישראלי אינה כוללת סביבה מעורבת? הפרדת הכיתות היא פתרון זמני נוסף בדרך לחברה מופרדת לחלוטין, מכיוון שעד לגיל ההשכלה האקדמית החברה החרדית מצליחה לשמור על הפרדה מופתית.

האקדמיה הישראלית היא המקום שבהרבה מאוד בחינות שותף ליצירת התקווה שהיא בסיס הישראליות. במציאות ארבעת השבטים הישראלית, נדרשים מאתנו צעדים גדולים. לעתים נדרש מאתנו לשקול מחדש את עמדות היסוד שלנו כקבוצות נפרדות. לא פעם נדרש מאתנו לעשות צעד לקראת הקבוצות האחרות והצרכים שלהן; זה לא פשוט, לא פעם זה מעורר רגשות קשים, אבל ההתעקשות לעשות את הצעד הזה היא הכרח בעיצוב החברה המגוונת שלנו. הצעד הקשה ביותר הוא הרגע שבו אנחנו צריכים להתעקש לא לעשות את המתבקש, אלא לדרוש מעצמנו, בשם העתיד שאנו מדמיינים לעצמנו, רף גבוה יותר.

תוכנית המל"ג לאפשר כיתות נפרדות לגברים חרדים היא ויתור לעצמנו כחברה. בעתיד, יידרשו הסטודנטים בוגרי האקדמיה לעבוד בחברה מעורבת. ישראל היא מדינת כל גבריה ונשיה. נשים מובילות ושותפות במערכות השונות. נשים חרדיות עובדות קשה כדי לספק פרנסה, הן עובדות לצד גברים כשוות. הגבר החרדי עובד לצד נשים, שווה בין שווים.

במציאות הישראלית העתידית, כל קבוצה תצטרך להתנהל בשיתוף פעולה עם הקבוצות האחרות. אנו צריכים לברוח מעתיד של גטאות חילוניים, חרדיים, ערביים ודתיים. הבחירה של המל"ג לאפשר בעתיד כיתות מופרדות, היא ויתור על העתיד המשותף שלנו. כשאני מסתכל על הסטודנטים שלי ורואה את הדיאלוג ביניהם ואת המגוון, אני מתרגש. אני יודע שלרבים מהסטודנטים האקדמיה היא פעם ראשונה שבה הם נחשפים למגוון הקבוצות באוכלוסייה הישראלית. הדיון והשאלות שהם מציבים אחד לשני הם נכס לישראליות. הוויתור על כך הוא ויתור של האקדמיה על התפקיד האמיתי שלה — סוכן חברות לשוק התעסוקה הישראלי.

הכותב הוא מנהל הקמפיינים וממייסדי תנועת דרכנו, ומרצה לשיווק באוניברסיטה העברית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker