אסור להקים מועצה תעשייתית בחיפה

התעשיינים יצטרכו לחשוב כיצד יבצעו את שיתוף הפעולה עם הציבור ויעבירו לו את המידע וההסברים, במקום לנסות להתחמק ולהקטין את הפיקוח הציבורי

רשף חן
מפרץ חיפה כיום
מפרץ חיפה כיוםצילום: צבי רוגר

מתחם בתי הזיקוק והמפעלים באזור מפרץ חיפה נמצאים בלבה של סערה תקשורתית בשנים האחרונות — סערה שחלקה מוצדק וחלקה נובע מחוסר שליטה בפרטים ועובדות או מהעדר ידע והבנה חלקית של הדברים.

בעולם המערבי המודרני, הציבור הופך להיות יותר ויותר מעורב בסביבה. הוא דורש לדעת מה קורה, זכאי לקבל נתונים, ורשאי להשפיע על מקבלי החלטות. כך אזרחים משפיעים על איכות החיים שלהם, ולוקחים חלק בהליך קבלות ההחלטות הנוגעות להם ולאוויר שהם נושמים.

בישראל קיימות כיום שתי מועצות תעשייתיות — נאות חובב בדרום ומגדל תפן בצפון. באחרונה הוצע להקים אחת נוספת, באזור מפרץ חיפה. המועצות התעשייתיות הן שיטה ייחודית, שהופכת את התעשייה לבעלת הבית של עצמה. כך התעשייה יכולה לנהל את עסקיה בתחום שיפוט מוגדר וכפוף להנחיות של מועצה — שמורכבת בחלקה מתעשיינים ובחלקה האחר ממשרדי ממשלה. באופן זה, לציבור המתגורר בסמיכות אין דרך דמוקרטית להשפיע על המתרחש בתחום השיפוט של המועצה התעשייתית — ועל ההשלכות שיש לכך על האזור כולו.

זה לא סוד שנעשים מאמצים רבים לפרק את המועצות התעשייתיות. כמה הצעות חוק שהוגשו ביקשו לפרק את המועצה המקומית־תעשייתית מגדל תפן, ולהעביר את שטחיה לאחריות מוניציפאלית של היישובים הסמוכים. במקביל, מתנהל משא ומתן עם הרשויות הסובבות על מנת לקדם את הקשר בינן לבין המועצה, אשר נדרשת לפעול בשיתוף פעולה עם הרשויות הסובבות.

נדמה כי ההצעה להקים מועצה תעשייתית באזור מפרץ חיפה חותרת תחת המגמה החיובית של שיתוף הציבור בהליכי קבלת החלטות. מועצה כזאת — שחלקה יהיה מבוסס על נציגי תעשיינים — תאפשר הסתרה של מידע, ותפגע באמון, הפגום גם ככה, של התושבים בכל הקשור לנעשה בבזן והסביבה. מועצה כזאת תאפשר מינויים של פוליטיקאים שהקשר ביניהם לבין התעשייה הוא קלוש, ואת שכרם ישלם הציבור. הקמת מועצה תעשייתית במפרץ חיפה תהיה בכייה לדורות וחובה עלינו לפעול בכל הכלים על מנת למנוע את הקמתה.

אין לתעשיינים במה להתבייש. הם משקיעים מיליונים בשיפור המתקנים, וצריכים לתת מידע לציבור ולהציג בפניו את העובדות. הסתתרות מאחורי מועצה תעשייתית רק תגדיל את חוסר הוודאות ואת האי־אמון בקרב הציבור. התעשיינים יצטרכו לחשוב כיצד יבצעו את שיתוף הפעולה עם הציבור ויעבירו לו את המידע וההסברים, במקום לנסות להתחמק ולהקטין את הפיקוח הציבורי. מועצה כזאת תהיה רעה לציבור, ומוטב אם ההצעה כלל לא תעלה על שולחן הדיונים.

הדרך צריכה להיות אחרת וזכותו של הציבור — ואף וחובתו — להתנגד למועצה כזו. יש לאפשר לציבור נגישות מרבית לכלל הנתונים, כי הם, והאוויר שכולנו נושמים, שייכים לו.

הכותב הוא עורך דין, יו"ר איגוד ערים להגנת הסביבה במפרץ חיפה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker