אפשר ליהנות מלימודי מדעים

אולי צריך לאפשר למורים להתעסק עם המדעים יותר מארבע שעות וחצי בשבוע, ולהפסיק לבקש מהם למלא טפסים מסכמים

אדיב גל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תלמידי בית ספר יסודי. מורים לא מקצועיים בתחום המדעים, נטולי כלים המתאימים להוראת המקצוע
תלמידי בית ספר יסודי. מורים לא מקצועיים בתחום המדעים, נטולי כלים המתאימים להוראת המקצועצילום: ניר כפרי
אדיב גל

כבר עשר שנים לפחות, אם לא יותר, נשמעות טענות על מחסור במורים למדעים. המנהלים בוכים שאין להם מורים למדעים, המפקחים מתלוננים שאין להם מורים למדעים, משרד החינוך טוען שאין לו מורים למדעים, וגם המכללות להכשרת מורים בוכות שאין להן פרחי הוראה במדעים. אבל לא צריך לטעות, מצבנו לא גרוע באופן מיוחד. התופעה של מחסור במורים מוכרת בכל העולם.

נשאלת השאלה, למה כולם בוכים ואף אחר לא עושה דבר? נתחיל במספר פרחי ההוראה הנכנסים בשערי מכללות ההוראה בישראל ופניהם מועדות ללמוד מדעים — מספר מועט של סטודנטים פונה להוראת מדעים. הסיבה העיקרית לכך היא שמרבית המועמדים המגיעים לשערי המכללות להוראה, בכל ההתמחויות, חוו חוויות שליליות כשלמדו מדעים בהיותם תלמידים בבית הספר. אלה החוויות שלהם, כי מרבית המורים שלימדו אותם לא היו מוכשרים להוראת מדעים.

בגלל המחסור במורים למדעים, נכנסים לבתי הספר, ובפרט לבתי הספר היסודיים, מורים שלא הוכשרו ללמד מדעים — אלא הוכשרו ללמד מקצועות אחרים. אותם מורים לא מקצועיים בתחום המדעים, שלא רכשו את הידע המדעי ולא התנסו בהוראת מדעים במכללות להכשרת מורים, נכנסים ללמד בלי שיהיו להם הכלים המתאימים להוראת המקצוע. התוצאה היא לרוב, שהמקצוע הופך להיות משעמם ומונוטוני. ההתמקדות היא בספר הלימוד ולא בלימוד חוויתי המתבסס על לימוד הוראה חוץ־כיתתית. הלימוד אינו מתבסס מספיק על מעורבת התלמידים וחיבורם לתחומי העניין שלהם, ואינו מתבסס על חשיבה חוקרת, על התנסות מעשית ועריכת ניסויים. כך ממשיך לו מעגל הקסמים.

עד שלא ייכנסו לתחום מורים שעברו הכשרה להוראת המדעים, בעלי זיק בעיניים; עד שלא ייכנסו לתחום מורים בעלי ידע פדגוגי בהוראת המדעים לבתי הספר היסודיים, לחטיבות ולתיכונים; עד שלא ייכנסו לתחום מורים שיתנתקו מספרי הלימוד ויעשו שימוש בהוראה חוץ־כיתתית, התנסותית וחווייתית — אנחנו נמשיך להתלונן על מעגל הקסמים, שבו אנו שרויים ואותו אין אנחנו יכולים לפרוץ, שמוליד את המחסור במורים למדעים.

אז איך מושכים כוח אדם להוראת מדעים? שכר גבוה יותר למורים אינו פתרון הקסמים היחיד. אולי צריך להתחיל לחשוב אחרת, לצאת מהקופסה. להפסיק את המרוץ המטורף אחרי ציונים, להפסיק או לצמצם את ההערכות המבוססות מבחנים, הרי יש עוד מגוון דרכים להעריך תלמידים. אולי צריך לאפשר למורים להתעסק עם נושא המדעים קצת יותר מארבע שעות וחצי בשבוע, ולהפסיק לבקש מהם למלא הרבה טפסים מסכמים והערכות מורה. אולי כדאי לאפשר למורים לבצע הערכה חלופית מיטבית ולהעניק להם את הזמן וההכשרה לעשות זאת כהלכה. אולי צריך לתת יותר אוטונומיה למורים למדעים, שירגישו שמאמינים בהם וסומכים עליהם. מדינות אחרות כבר עשו זאת, גם אנחנו יכולים.

הכותב הוא ראש החוג למדעים במכללת סמינר הקיבוצים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום