כשאזרחים פשוטים נהפכים לעברייני מס

זוג פנסיונרים שהחזיק חשבון של 150 אלף דולר בשווייץ, שמעולם לא הוסתר, התבקשו לשלם כופר של 140 אלף שקל

קרן זרקו זמיר
איש סופר כסף
צילום: רויטרס

רשות המסים החריפה בשנה החולפת את המאבק בעברייני מס, אך במקום לרדוף אחרי העבריינים הכבדים, נראה שהיא ממקדת את מאמציה דווקא ברדיפת ישראלים מן השורה.

לקראת סוף 2016 העבירה ארה"ב לרשות המסים בישראל מידע על 35 אלף אזרחים ישראלים המנהלים חשבונות בנק בארה"ב, במסגרת הסכם FATCA המחייב להעביר מידע בין המדינות; בנוסף, רשות המסים שלחה לכ–14 אלף ישראלים שאין להם תיק במס הכנסה דרישה למילוי הצהרה על הכנסות נוספות שבידיהם כגון דירות מושכרות או חשבונות בנק בחו"ל.

גם אם נדמה לנו כי רשות המסים פועלת מול עברייני מס מסוכנים ונועזים, אזרחים ישראלים רבים השוכרים דירות או מחזיקים בחשבונות בנק פרטיים בחו"ל הם שכירים שמעולם לא ניהלו תיק במס הכנסה ושבכלל לא יודעים שהם עוברים על החוק.

כך למשל, לזוג פנסיונרים שעלו לישראל בשנות ה–90 ועבדו כל חייהם כשכירים בפריפריה היה חשבון בנק פרטי בשווייץ, שאליו העבירו את חסכונותיהם לאור דאגה מהמצב הביטחוני בישראל. בני הזוג לא העלו על דעתם כי הם עוברים על החוק וביצעו את ההעברה באופן גלוי מהבנק בישראל, כשהרווחים מחסכונותיהם בשווייץ הסתכמו ב–20 אלף דולר בלבד.

כדי להסיר מהם את איום ההליך הפלילי, הגישו בני הזוג בקשת כופר לרשות המסים, שבה דיווחו על החיסכון שברשותם. באחרונה אישרה ועדת הכופר את הבקשה והשיתה על הזוג כופר של 140 אלף שקל. לאחר הגשת ערר, סכום הכופר הופחת ל–20 אלף שקל — הפחתה של 85%. הוועדה אמנם הודתה בטעותה, אך אי־אפשר שלא לתמוה מה עושים מי שאינם יודעים כיצד להתנהל מול גוף כמו רשות המסים או אזרחים שלא נעזרים בעורך דין, בגלל חוסר מודעות או מפאת נסיבות כלכליות שונות.

כשרשות המסים יוצאת למתקפה נגד עשרות אלפי אזרחים באופן גורף וללא קריטריונים ברורים, הם נגררים לסאגה הדורשת מהם להעסיק אנשי מקצוע ומומחים כדי לסיים את המסכת המשפטית ולהגיע להסדרים, כשלרבים מהם אין את הידע וגם לא את המשאבים הכלכליים לעשות זאת.

אף שאכיפה בתחום היא חשובה, ראוי כי מקבלי ההחלטות בישראל — ובראשם אנשי משרד האוצר — יפעילו מנגנוני פיקוח ובקרה על מהלכיה של רשות המסים והוועדות השונות בה. צריך לאזן את מערכת הכוחות, שמצדה האחד ניצב האזרח הפשוט, ומצדה השני ניצבות הרשויות החזקות ובעלות הסמכויות הרבות, לעתים אף רבות מדי. האיזון הזה נדרש על אחת כמה וכמה כשמדובר באוכלוסיות חלשות, שהמגרש הזה זר להם לחלוטין.

הכותבת היא עורכת דין, מתמחה במיסוי פלילי, מיסוי אזרחי והלבנת הון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker