תשכחו מצ'ק פוינט - עדיף אקזיט

יזמים שישכילו לתכנן את תהליך מכירת החברה באופן הנכון יכולים להביא למכירתה בשווי מרבי, אפילו לאחר שנת פעילות אחת

דורון הרצליך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיל שוויד, מייסד צ'ק פוינט
דורון הרצליך

האקזיטים שנעשו בתקופה האחרונה בישראל חשפו את הדילמה הקשה שעמה מתמודדים בעלי החברות: האם להסכים להצעת רכישה — גם אם אינה מגשימה פנטזיה או להמשיך ולפתח את החברה כך שתגיע לרמה בינלאומית גבוהה?

אותם יזמים חשופים מצד אחד לשיח שקורא להמשיך לפתח חברות גדולות בישראל, כמו צ'ק פוינט, אמדוקס וטבע. מצד שני, אותם יזמים צריכים להיות מודעים לכך שהזמנים השתנו, ואנו נמצאים בעידן של התפתחות טכנולוגית מואצת שמשנה את חיינו, ותשנה באופן מהותי את חיינו בעשור הקרוב.

השינויים הטכנולוגיים שייכנסו לחיינו יהיו, למשל, שילוט כבישים ממוחשב, שיאסור על כניסה של מכוניות לכבישים, בית חכם שינהל את אנשי התחזוקה בעצמו, שטרות כסף שייהפכו לקוד באינטרנט ורובוטים שיחליפו מקצועות של בני אדם.

ההתפתחות הטכנולוגית המואצת תקצר את אורך החיים של טכנולוגיות חדשות, שיוחלפו במהרה על ידי טכנולוגיות מתקדמות יותר, ולכן בנייה של מוצרים מבוססי טכנולוגיה שתארך יותר משנה — תייתר את שימושם ביום שבו יסתיים פיתוחם ויתחיל שלב המכירות. דבר זה יקשה על יזמים להמשיך ולפתח את החברה לאורך זמן.

בעידן ההתפתחות הטכנולוגית המואצת, גוברת הדילמה בין בחירה במימוש חלום בדמות אקזיט משתלם, לבחירה במסלול הישרדות, שעלול להביא לסגירת החברה. הסטטיסטיקה העצובה מראה כי קרוב ל–600 חברות סטארט־אפ נסגרות בכל שנה בישראל, כשרק 3% מהן שורדות.

בנוסף, יזמים רבים מתמודדים עם הקושי הרב לגייס הון. אף שידוע כי יכולת ההישרדות של מיזמים מתחילים היא מוגבלת ללא גיוס הון, יזמים רבים מעדיפים לבזבז זמן יקר על גיוס הון רב לפי שווי חברה גבוה, בשלבים מוקדמים מדי — במקום גיוס הון ראשוני קטן, שעדיין אטרקטיבי למשקיעים, ולהגדיל בהמשך את גובה הגיוס ושווי החברה באופן יחסי לגידול במכירות.

לכן חשוב להבין כי רוב חברות הסטארט־אפ צריכות להימכר, כי לא יהיה להן את היכולת לשרוד לאורך זמן בעידן ההתפתחות הטכנולוגית המואצת. הישארותן כחברה עצמאית תחייב גיוס של עשרות מיליוני דולרים את הסכום בסבבי גיוס רבים כדי להצליח להתמודד עם התחרות הטכנולוגית המואצת בשוק.

זוהי משימה פיננסית קשה ביותר, משום שדילול האחזקות הגובר לבעלי המניות וליזמים בכל סבב גיוס מגביר את חילוקי הדעות בין היזמים והמשקיעים, גורם לחיכוכים במועצת הדירקטוריון ולאיבוד עניין של המשקיעים בחברה.

אז מהו הפתרון המוצע לאותן חברות סטארט־אפ המתקשות בגיוס הון? זה לא סוד שחברות טכנולוגיה גדולות כמו אינטל רעבות לחדשנות טכנולוגית, ולגיוס יזמים ומנהלים מוכשרים לשורותיהן. את החדשנות הזאת הן יכולות למצוא על ידי רכישת חברות סטארט־אפ צומחות, המתקשות בגיוס הון. לכן, עדיף למכור חברה המתקשה בגיוס הון אפילו לאחר שנת פעילות אחת, מאשר להיכנס לסטטיסטיקה העצובה של 97% מחברות הסטארט־אפ הנסגרות.

יזמים שישכילו לתכנן את תהליך מכירת החברה באופן הנכון יכולים להביא למכירתה בשווי מרבי, אפילו לאחר שנת פעילות אחת.

הכותב הוא יזם היי־טק המתמחה בגיוסי הון לחברות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker