רווחה |

תנו לאוטיסטים ולמשפחותיהם סיכוי כלכלי

יש לסייע למשפחת האוטיסט להקים מעונות יום שיקומיים נוספים וליצור מקומות עבודה מתאימים לבעלי מוגבלויות

אבי ביצור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמונת אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: UIG via Getty Images
אבי ביצור

מדו"ח של משרד העבודה והרווחה שהתפרסם באחרונה עולה כי מספר האנשים המאובחנים עם אוטיזם בישראל כמעט שילש את עצמו בעשור האחרון. ב–2007 היו רשומים במשרד הרווחה 5,500 אנשים המאובחנים כאוטיסטים, ובסוף 2016 הגיע מספרם ל–16.9 אלף אוטיסטים.

במשרד הרווחה הסבירו כי חלק מהעלייה במספר האוטיסטים מיוחס לשיפור ביכולת האבחנה ולהגברת המודעות לאוטיזם. במדינות מפותחות נוספות נרשם גידול דומה, ובארה"ב שכיחות האוטיזם מוערכת ב–1.46% מקרים ל–10,000 נפש, לעומת ארבעה מקרים בלבד לפני כ–50 שנה.

ב–2017 הגדיל משרד הרווחה את תקציבי הדיור והקהילה לאוטיסטים ב–51 מיליון שקל, והם מסתכמים כיום בכ–300 מיליון שקל. ב–2018 צפויה הגדלה נוספת של התקציב השנתי, שצפוי להגיע לכ–350 מיליון שקל. אך האם אלה סכומים מספיקים?

שר הרווחה, חיים כץ, אמר במסגרת הדו"ח כי יש לקדם את חוק האוטיזם של ח"כ אורלי לוי (סיעה עצמאית), שיעגן את כל זכויות האוטיסטים כחוק. החוק של ח"כ לוי מתמקד באוטיסטים המוגדרים כמקרים קשים. אחת הסיטואציות השכיחות שהחוק בא לפתור היא זו שבגיל 21, באין מסגרת טיפולית מתאימה, האוטיסט חוזר לבית הוריו, ומעורר אצלם בעיות קיומיות — שכן אחד מהם צריך להיות צמוד אליו ולטפל בו במשך יום שלם. בהיעדר תעסוקה או מסגרת לנוער, ובהיעדר ליווי והדרכה — אחד ההורים חייב להפסיק לעבוד לפרנסתו, ולהתמקד בטיפול היומיומי בבנו.

במצב הקיים יש צורך בסיוע בדיור למשפחת האוטיסט, שמתגורר עמה. בנוסף, יש להקים עוד מעונות יום שיקומיים וליצור מקומות עבודה מתאימים לבעלי מוגבלויות. אוטיסטים זקוקים גם לטיפולים פרא־רפואיים, לטיפולי שיניים ולשיעורים משלימים בתחומים רבים.

העלות המשוערת של הטיפול באוטיסטים יכולה להגיע לסכום כפול ואף יותר מתקציב הרווחה המוקדש לנושא כיום. הכוונה לשלב את האוטיסטים בקהילה (במקרים של אוטיסטים הנמצאים על ספקטרום תפקודי גבוה) מחייבת מכינה לחיים עצמאיים ולניצול כישורי חיים. לכן, טיפול מיטבי מגיל 18 ומעלה יקר יותר, והמדינה אינה מכסה את מרבית עלותו.

משרד הרווחה צריך להירתם למאמצים של ח"כ לוי להגדלת הסיוע הכולל לאוטיסטים במטרה לשלבם בחברה. החוק יקל כלכלית על המשפחות ויתרום לתעסוקה ולחברה בישראל. חשוב שהתמיכה של כץ בחוק תתורגם למעשים עוד ב–2017, ובהיקף גדול מהמתוכנן. אפשר לצפות גם ממשרד האוצר שיגלה הבנה תקציבית לצרכים המיוחדים של האוטיסטים.

הכותב הוא מרצה בכיר במרכז ללימודים אקדמיים (מל"א)

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker